Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Změny v portfoliu Warrena Buffetta ve druhém čtvrtletí 2023: Opatrnost legendárního investora dál pokračuje

Publikováno
Změny v portfoliu Warrena Buffetta ve druhém čtvrtletí 2023: Opatrnost legendárního investora dál pokračuje
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett nám znovu udílí investorskou lekci ve vyčkávání. Samozřejmě jsme se v jeho portfoliu dočkali pohybů, avšak byly prakticky zanedbatelné. Žádný pohyb, nákupní ani prodávající, nedosáhl změny 1 % z celého portfolia. Takže Buffett nějak zásadně nemění svůj pohled na trhy.

V USA je nyní málo příležitostí pro růstové a hodnotové investice. To byl hlavní důvod, proč se v poslední době zaměřil především na japonské akcie. Ty jsou podle Buffetta podhodnocené. Japonské společnosti jsou exportní a málo zadlužené. Japonská centrální banka na rozdíl od Fedu neutahuje měnovou politiku. Japonský jen oslabil, což pomáhá japonskému exportu. Jen těchto několik málo argumentů ukazuje, že Buffettův zájem o Japonsko je velmi racionální.

Jeho americké portfolio se příliš nezměnilo. Na prvním místě zůstala společnost Apple, která představuje víc, něž 51 % jeho portfolia. Společnosti Apple se od začátku roku daří. Růst Applu pomáhá i akciím Berkshire Hathaway, avšak od zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí, akcie Applu zažívá zlom. Investoři vybírají zisky a o novém Iphone 15 se ještě nic moc neví. Tedy až na to, že jeho cena má být znovu větší. Uvidíme, jak se se zhoršující hospodářskou situací a zdražením úvěrů vypořádají příznivci Applu. Najdou ještě peníze na nákup nové hračky? Podle Buffetta zcela jistě.

Jinak na prvních deseti řádcích portfolia Berkshire Hathaway nedošlo k velkým změnám. Došlo přesněji pouze ke dvěma změnám, které však odpovídají dlouhodobým tendencím. Buffett znovu odprodal část pozice Chevronu a přikoupil trochu akcií Occidental Petroleum. Takže nic nového.

Nákupy 2Q 2023

Otevření pozic ve stavebním průmyslu

Z hlediska úplně nových pozic Berkshire Hathaway nakoupila relativně skromné podíly ve třech firmách: D.R. Horton (5,9 milionů akcií), NVR (11 112 akcií) a Lennar (152 tisíc akcií). Tyto všechny tři společnosti mají společný sektor podnikání a tím je stavebnictví. Jedná se o typickou buffettovskou investici.

Celý sektor stavebnictví zažívá těžké časy a zřejmě bude ještě hůř. Vysoké úrokové sazby doléhají přímo na stavební aktivitu. Vysoké hypoteční úroky dovedou celý sektor k útlumu aktivit. Jenomže nikdo neví, kdy přesně to nastane. Sektor stavebnictví je tak mimo zájem a pozornost mainstreamových investorů, kteří raději sledují technologické firmy a společnosti, jako jsou Palantir nebo Nvidia.

Buffett se však specializuje na hodnotové firmy a vzhledem k nízkému PE ratiu, je Dr Horton typický představitel. Ukazatel PE v hodnotě 9 jasně ukazuje, že akcie je podhodnocená. Dalším znakem Buffettovy strategie jsou malé nákupy.

Nepřekvapilo by mě, pokud by i nadále pokračoval s přikupováním v tomto sektoru i v dalším čtvrtletí. I tak zpráva, že Buffett vstoupil do těchto společností přinesla zmiňovaným firmám úspěch a růst o několik procent. Kdyby Buffett koupil ještě větší podíly, tento růst by mohl být větší a ceny akcií těchto firem by už nebyly podhodnocené.

Navýšení pozic

Buffett navýšil své pozice u dvou akcií. První byl jeho favorit Occidental Petroleum, kde Buffett dokoupil dalších 12 milionů kusů akcí. Occidental Petroleum je v jeho centru pozornosti díky levným nákladům na těžbu ropy a jeho oblíbenou postavou je CEO Vicky Hollub.

Cena akcií Occidental Petroleum vykazuje tento rok vysokou stabilitu. Od začátku roku se moc nezměnila a přidala okolo 4,1 %. Společnost taktéž nenabízí zvlášť velkou dividendu (roční dividendový výnos je 1,1 %). I přesto Buffett společnosti nadále věří a přikupuje ji, to znamená, že by nás dramatický růst ceny mohl ještě čekat.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OXY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zvýšení pozice na Capital One Financial o 2,5 milionů kusů je velmi zajímavé, protože se jedná o regionální banku. A ty jsou nyní v USA pod tlakem. Bankovní sektor na tom není dobře. Celkovou ponurou atmosféru dokonalo snížení ratingu 10 americkým menším bankám agenturou Fitch. Capital One Financial byla jednou z této desítky.

Bude zajímavé sledovat, zda se již náhodou Buffett této akcie nezbavil. Pokud ne, znamenalo by to, že americký bankovní sektor nabízí plno podhodnocených akcií. Kdo má rád spekulativní investice, v americkém bankovním sektoru je plno možností. Avšak pozor, trh je v tomto sektoru velmi volatilní.

Prodeje za 2Q 2023

Na straně prodejů a snižování pozic najdeme celkem najdeme 8 firem. Buffett se úplně rozloučil se třemi společnostmi McKesson (prodej 2,2 milionů akcií), Marsh & McLenan (404 tisíc akcií), a Vitesse Energy (51 tisíc akcí). Rychlé uzavření pozice na Vitesse Energy není typické pro Buffetta. Fond totiž tuto společnost koupil minulý kvartál. Takže nešlo o dlouhodobou investici. Akcie Vitesse Energy jistě správcové fondu prodali se ziskem, ale ne nějak závratným. Další dvě uzavření společností jsou mikropohyby. Nejde o velké pozice.

Částečné odprodeje

Dvě největší snížení pozic se týkala dvou známých akcií: Chevron a Activision Blizzard. Obou akcií se Buffett zbavuje postupně a dlouhodobě. Jsme svědky oblíbeného postupného uzavíraní pozic. Buffett se jen výjimečné zbavuje celé pozice naráz, zvláště pak, když vlastní větší balík akcií. Což je případ obou akcí. Dalo by se říci, že akcie Chevronu nahrazuje postupně Occiendentalem Petroleum. Takže nemůžeme jednoznačně říct, že Buffett očekává pokles ropy a tím pádem i blížící se recesi.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Prodej Activision Blizzard je taktéž v plánu, protože šlo o uzavření pozice, která spekulovala na růst akcií díky fúzi s Microsoftem. Tyto dvě firmy se úspěšně spojí pravděpodobně na podzim. Takže jde o vybíraní zisků z úspěšné investice.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ATVI Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dále Buffett snížil o 50 % pozici v General Motors. Automobilový sektor je vzhledem k fundamentálním ukazatelům značně podceněn, ale mohou za to dvě věci. První jsou celkové špatné makroekonomické vyhlídky. Pokud se negativně projeví zvedání úrokových sazeb, lidé začnou více šetřit. Jedno z poučení krize 2008 bylo, že lidé začnou oddalovat nákup nového auta.

Druhým problémem klasických automobilek jsou elektroauta. Těžko říct, jak celá situace dopadne. Přejít z klasických spalovacích motorů na výrobu elektromotorů není jednoduché. Navíc trh s elektroauty se začíná plnit dravými čínskými výrobci. A vidíme, že i přes nízké ocenění P/E Generals Motors, to neznamená podhodnocenou akcii. Vzhledem k nejisté budoucnosti není jisté, že se společnost znovu vrátí k výší výplatě dividend. Nyní vyplácí pouze 9 centů za čtvrtletí. V minulosti se dividendy pohybovaly na 38 centech, což znamenalo slušný roční dividendový výnos na 4 %. Ten je však minulostí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffett zmenšil své podíly ve společnostech Celanese, Globe Life. Šlo o minimální pohyby, nic zásadního, co se týče filosofické strategie fondu Berkshire Hathaway.

Ve druhém čtvrtletí se toho opravdu v portfoliu Berkshire Hathaway mnoho nestalo. Jedním slovem nuda.

Avšak Buffett se zřejmě nenudí. Jen nenakupuje akcie, ale vrátil se k dluhopisům. Roční nebo dvouroční americké statní dluhopisy jsou nyní zajímavá investiční příležitost, hlavně v aktuálním nejistém kontextu. Na krátkých amerických dluhopisech je výnos okolo 4 až 5 %. To Buffettovi stačí, protože výnosy jsou vyšší než inflace a jedná se prakticky o bezrizikovou investici.

Úrokové sazby sice mohou ještě růst, ale již to nebude tak velký růst, aby by něco změnil na výnosu z této investice. Buffett nebude muset dluhopisy prodávat, aby získal hotovost. Takže v jeho případě se nemusíme bát nezrealizovaných ztrát na dluhopisech.

V každém případě se můžeme inspirovat od Buffetta a položit si otázku, zda se právě nyní vyplatí nakupovat akcie, zvláště pak ty dobré, které jsou nyní velmi drahé. Pokud jste dlouhodobí investoři odpověď již znáte sami.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎