Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Živnostníci i firmy mají stále větší problémy se splácením svých dluhů. Domácnosti jsou na tom lépe, zcela bez potíží ale také nejsou

Publikováno
Živnostníci i firmy mají stále větší problémy se splácením svých dluhů. Domácnosti jsou na tom lépe, zcela bez potíží ale také nejsou

Počet nesplácených úvěrů českých firem i podnikatelů stále roste. Od konce října 2020, kdy skončil zákonný odklad splátek, do konce letošního ledna se objem nesplácených firemních úvěrů zvýšil o 7 miliard korun – tedy o celých 17 %.

Objem nesplacených dluhů živnostníků se pak ve stejném období zvýšil o 813 milionů, což činí nárůst dokonce o 38 %.

Uvedená čísla znamenají, že firmy na konci ledna 2020 nesplácely úvěry v hodnotě 47 miliard korun, tedy 4,2 % jejich celkového dluhu. Živnostníci v uvedeném období řádně nespláceli úvěry v hodnotě 3 miliard korun, což činí 6,6 % celkového dluhu živnostníků.

graf uvery
Zdroj: Czech Credit Bureau

Živnostníci přitom mezi léty 2018 a 2019 nespláceli jen mezi jedenácti až čtrnácti procenty svých závazků. Není ale asi třeba dlouze vysvětlovat, čím problém se splácením vznikl.

Živnostníci i firmy jsou totiž skupinou, na kterou tvrdě dopadla pandemie koronaviru a s ní spojená omezení. Řada z nich je již více než rok odkázána na státní kompenzace, které ale nemohou pokrýt jejich veškeré výdaje.

Živnostníci redukují investice. Upřednostňují tvorbu finančních rezerv

Celkový objem úvěrů živnostníků klesl v období od ledna minulého roku do ledna letošního roku o 651 milionů korun, tedy o 1,4 %. Živnostníci se totiž snaží omezit své výdaje včetně investic a raději si vzhledem k nejisté situaci tvoří co největší finanční rezervy. Svou roli pravděpodobně sehrály i banky. Ty jsou totiž při půjčování živnostníkům z pandemií zasažených oborů značně opatrnější.

Firmy měly ke konci ledna půjčeno celkem 1,1 bilionu korun, což je pouze o 0,4 % více než v minulém roce. Jak uvádíme výše, z této částky nesplácely 47 miliard, tedy 4,2 %. Na konci října minulého roku přitom nesplácely 40 miliard (3,5 %) a v lednu 2020 35 miliard korun (3,1 %).

Domácnosti si naopak půjčovaly více

V průběhu minulého roku jsme byli svědky klesající úrokové sazby, v letošním únoru dokonce klesla na 1,93 %, což domácnosti motivovalo k nákupu nemovitostí. Zato objem ostatních úvěrů se spíše snižoval.

Domácnosti měly ke konci ledna od bank půjčeno téměř 1,8 bilionu korun, v meziročním srovnáním tedy o 6,8 % více. V únoru banky na hypotéky dokonce poskytly rekordní sumu – bezmála 30 miliard korun.

Úrokové sazby ale míří aktuálně vzhůru. Již koncem února některé banky přistoupily ke zvyšování úrokových sazeb a další budou pravděpodobně následovat. Úvěry se tím pádem zdraží. Dá se proto očekávat opadnutí enormního zájmu o hypotéky nebo jejich refinancování.

A jak jsou na tom domácnosti se splácením? Objem jejich nesplácených úvěrů se během posledních 12 měsíců navýšil o 3 miliardy korun. Celkově domácnosti nesplácely ke konci ledna aktuálního roku 1,7 % svých dluhů, což je o desetinu procentního bodu více než před rokem.

urokova sazba
Vývoj průměrné úrokové sazby od ledna 2020 do února 2021. Zdroj: Hypoindex.cz

Hrozí vyšší inflace?

Hojně skloňovaným tématem minulého i letošního roku je inflace. Ta byla v Česku v uplynulém roce rekordní – v průměru činila 3,2 %. Pokud by rostla i v letošním roce, mohla by ještě více zkomplikovat ekonomickou situaci živnostníků i podniků, protože se při ní zvyšuje cenová hladina a roste tlak na zvyšování mezd.

mezirocni inflace
Meziroční inflace v procentech. Zdroj: Kurzy.cz

V případě, že se rok 2021 bude držet ve znamení hospodářského útlumu, inflace pravděpodobně bude stagnovat. Při uvolnění opatření proti šíření koronaviru, ale musíme počítat s tím, že cenová hladina může rychle stoupat.

Určitě není od věci už teď počítat s rostoucí inflací a snažit se své peníze ochránit – třeba tak, že je budete investovat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎