Finex.cz logo
Menu
Finex » Půjčky a úvěry » Živnostníci i firmy mají stále větší problémy se splácením svých dluhů. Domácnosti jsou na tom lépe, zcela bez potíží ale také nejsou

Živnostníci i firmy mají stále větší problémy se splácením svých dluhů. Domácnosti jsou na tom lépe, zcela bez potíží ale také nejsou

Živnostníci i firmy mají stále větší problémy se splácením svých dluhů. Domácnosti jsou na tom lépe, zcela bez potíží ale také nejsou

Počet nesplácených úvěrů českých firem i podnikatelů stále roste. Od konce října 2020, kdy skončil zákonný odklad splátek, do konce letošního ledna se objem nesplácených firemních úvěrů zvýšil o 7 miliard korun – tedy o celých 17 %.

Objem nesplacených dluhů živnostníků se pak ve stejném období zvýšil o 813 milionů, což činí nárůst dokonce o 38 %.

Uvedená čísla znamenají, že firmy na konci ledna 2020 nesplácely úvěry v hodnotě 47 miliard korun, tedy 4,2 % jejich celkového dluhu. Živnostníci v uvedeném období řádně nespláceli úvěry v hodnotě 3 miliard korun, což činí 6,6 % celkového dluhu živnostníků.

graf uvery
Zdroj: Czech Credit Bureau

Živnostníci přitom mezi léty 2018 a 2019 nespláceli jen mezi jedenácti až čtrnácti procenty svých závazků. Není ale asi třeba dlouze vysvětlovat, čím problém se splácením vznikl.

Živnostníci i firmy jsou totiž skupinou, na kterou tvrdě dopadla pandemie koronaviru a s ní spojená omezení. Řada z nich je již více než rok odkázána na státní kompenzace, které ale nemohou pokrýt jejich veškeré výdaje.

Živnostníci redukují investice. Upřednostňují tvorbu finančních rezerv

Celkový objem úvěrů živnostníků klesl v období od ledna minulého roku do ledna letošního roku o 651 milionů korun, tedy o 1,4 %. Živnostníci se totiž snaží omezit své výdaje včetně investic a raději si vzhledem k nejisté situaci tvoří co největší finanční rezervy. Svou roli pravděpodobně sehrály i banky. Ty jsou totiž při půjčování živnostníkům z pandemií zasažených oborů značně opatrnější.

Firmy měly ke konci ledna půjčeno celkem 1,1 bilionu korun, což je pouze o 0,4 % více než v minulém roce. Jak uvádíme výše, z této částky nesplácely 47 miliard, tedy 4,2 %. Na konci října minulého roku přitom nesplácely 40 miliard (3,5 %) a v lednu 2020 35 miliard korun (3,1 %).

Domácnosti si naopak půjčovaly více

V průběhu minulého roku jsme byli svědky klesající úrokové sazby, v letošním únoru dokonce klesla na 1,93 %, což domácnosti motivovalo k nákupu nemovitostí. Zato objem ostatních úvěrů se spíše snižoval.

Domácnosti měly ke konci ledna od bank půjčeno téměř 1,8 bilionu korun, v meziročním srovnáním tedy o 6,8 % více. V únoru banky na hypotéky dokonce poskytly rekordní sumu – bezmála 30 miliard korun.

Úrokové sazby ale míří aktuálně vzhůru. Již koncem února některé banky přistoupily ke zvyšování úrokových sazeb a další budou pravděpodobně následovat. Úvěry se tím pádem zdraží. Dá se proto očekávat opadnutí enormního zájmu o hypotéky nebo jejich refinancování.

A jak jsou na tom domácnosti se splácením? Objem jejich nesplácených úvěrů se během posledních 12 měsíců navýšil o 3 miliardy korun. Celkově domácnosti nesplácely ke konci ledna aktuálního roku 1,7 % svých dluhů, což je o desetinu procentního bodu více než před rokem.

urokova sazba
Vývoj průměrné úrokové sazby od ledna 2020 do února 2021. Zdroj: Hypoindex.cz

Hrozí vyšší inflace?

Hojně skloňovaným tématem minulého i letošního roku je inflace. Ta byla v Česku v uplynulém roce rekordní – v průměru činila 3,2 %. Pokud by rostla i v letošním roce, mohla by ještě více zkomplikovat ekonomickou situaci živnostníků i podniků, protože se při ní zvyšuje cenová hladina a roste tlak na zvyšování mezd.

mezirocni inflace
Meziroční inflace v procentech. Zdroj: Kurzy.cz

V případě, že se rok 2021 bude držet ve znamení hospodářského útlumu, inflace pravděpodobně bude stagnovat. Při uvolnění opatření proti šíření koronaviru, ale musíme počítat s tím, že cenová hladina může rychle stoupat.

Určitě není od věci už teď počítat s rostoucí inflací a snažit se své peníze ochránit – třeba tak, že je budete investovat.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo