Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Během února si Češi na bydlení půjčili rekordní sumu. Úroková sazba dosáhla svého dna, od kterého se ale znovu odráží

Publikováno
Během února si Češi na bydlení půjčili rekordní sumu. Úroková sazba dosáhla svého dna, od kterého se ale znovu odráží
Zdroj: Depositphotos.com

V únoru letošního roku zaznamenaly banky enormní zájem o hypotéky. Banky na ně během jednoho měsíce poskytly historicky nejvíce prostředků, celkem 29,913 miliardy korun. Velkému zájmu o hypotéky se nelze divit. Průměrná úroková sazba totiž po poklesu, který trval celých jedenáct měsíců, spadla během února na 1,93 %.

Letošní růst plynule navázal na loňský rekord, kdy banky rozpůjčovaly celkem 254 miliard korun.  Přitom ještě v roce 2019 hypoteční trh zaznamenal propad o více než 25,5 miliardy korun. Během nejkratšího měsíce v roce se podařilo překonat i dosud rekordní listopad 2016, a to o 0,2 miliardy korun.

Celkem banky během února sjednaly 9948 hypoték, tedy o 2856 hypoték více než v únoru minulého roku.

Průměrná výše hypotečního úvěru během letošního února vzrostla o 30 555 korun na částku 3 006 901 korun. Poprvé tak překonala hranici třech milionů korun. Za poslední čtyři roky průměrná hypotéka narostla o třetinu, tedy téměř o jeden milion korun. Meziročně činí nárůst průměrné hypotéky téměř 390 000.

Poznámka

Úroková sazba v uplynulém měsíci klesla oproti lednu 2020 pouze o setinu procenta, a to na 1,93 %. Zájemci o hypotéky ale nechtěli riskovat, že úroková sazba opět poroste a oni tak propásnou příležitost na levnou hypotéku.

graf hypoteky
Jak se vyvíjela výše úrokové sazby v uplynulém roce? Zdroj: Hypoindex.cz

Rekordní byl i počet refinancovaných hypoték

Je třeba zmínit, že zásadní byl také objem refinancovaných hypoték, které v posledních měsících dle údajů České národní banky (ČNB) dosahují 7 miliard korun měsíčně. Podíl hypoték na koupi nebo výstavbu činil za uplynulý měsíc 61 %, zbytek úvěrů tvoří hlavně refinancované úvěry. V únoru 2020 přitom podíl úvěrů na koupi a výstavbu činil 80 %.

Jedenáct měsíců trvajícímu poklesu úrokových sazeb je konec. Banky zdražují

Další pokles či setrvání na aktuální průměrné výši úrokové sazby se nekoná, řada bank už přistupuje k jejímu navýšení. Některé tak učinily dokonce již během února.

Na svém únorovém zasedání sice ČNB ponechala úrokové sazby nezměněné, cena peněz na mezibankovním trhu ale roste již několik měsíců. Bankám se tak zdroje pro financování hypoték prodražují, ovšem zájem o hypotéky nepolevuje. To poskytovatelům úvěrů připravuje půdu pro zvyšování hypotečních sazeb.

Během února zvýšila úrokové sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Již na konci února ale oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu.

Úroková sazba se u řady bank aktuálně zvyšuje. K tomuto kroku přistoupila například Moneta Money Bank, ČSOB či Air Bank. Další banky se pravděpodobně brzy přidají.

V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank. Zvýšení o dvě desetiny posunulo hypoteční sazby pětiletých fixací Air Bank opět po delší době za hranici dvou procent na 2,19 % p. a. Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb již brzy přidají.

Očekávaný vývoj v roce 2021

I přes velkolepý start letošního roku v oblasti hypoték zřejmě jejich objemy v kontextu celého roku rekordní nebudou.

Jak píšeme výše, hypoteční sazby míří vzhůru, což v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí zhorší dostupnost bydlení. Vzhledem k postupně rostoucím úrokovým sazbám se očekává nejen pokles sjednaných hypoték na nákup nemovitosti či její stavbu, ale také pokles žádostí o refinancování.

Vedle nízkých úrokových sazeb byla jedním z faktorů, který hypotéky zlevnil, také koronakrize. Tento faktor ale vzhledem k pobíhajícímu očkování v letošním roce může odejít ze scény, díky čemuž lze očekávat uklidnění ekonomické situace. Lidé proto již nebudou v tak velké míře hledat bezpečí v podobě investování do nemovitosti. Hlavním „ochlazovačem“ hypotečního trhu ale samozřejmě zůstává rostoucí úroková sazba.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎