Máte-li s DeFi již nějaké zkušenosti, je možné, že jste již narazili na problém s připojením na některou z decentralizovaných aplikací, např. decentralizovaných burz či zápůjčných protokolů. Kryptoměnových peněženek existuje velké množství, stejně jako různých DeFi aplikací.
I když mnohé z nich, ať už aplikace či peněženky, fungují na stejných sítích, jsou mezi nimi určité odlišnosti. Proto ani ty nejznámější a největší decentralizované aplikace, např. burzy jako Uniswap či PancakeSwap, nepodporují všechny kryptoměnové peněženky. A naopak ani ty méně známé aplikace nemusí podporovat všechny z velmi známých a prověřených peněženek.
Dříve nebo později tedy můžete narazit na problém, že se na nějakou novou DEX na BNB Smart Chainu s vaší MetaMaskou prostě nepřipojíte, protože její služby vývojáři prozatím neintegrovali.
Aby se komunikace mezi peněženkami a aplikacemi více zjednodušila, vznikl WalletConnect.
WalletConnect je protokol, který v naprostém základu umožňuje propojení softwarového programu peněženky s nějakou z decentralizovaných aplikací, které WalletConnect podporují. To tedy znamená, že pokud vaše vyhlídnutá dAppka nepodporuje vaší peněženku, avšak jak vaše peněženka, tak i dAppka podporují WalletConnect, můžete k připojení využít zmíněný protokol. V následujícím článku se dozvíte, jak se na takovou aplikaci přes WalletConnect připojit a jak vlastně protokol funguje.
Obsah článku
WalletConnect – Jak protokol funguje?
WalletConnect se snaží o to, aby byla práce s celým ekosystémem DeFi co nejsnazší a přímočará. Koneckonců, WalletConnect podporuje už přes 450 decentralizovaných aplikací a více než 170 kryptoměnových peněženek, mezi nimiž naleznete i přední jména jako Trust Wallet, MetaMask či Coinomi. Protokol si lze představit velice jednoduše. Ve výsledku jde jen o cestu, jak propojit dvě místa – decentralizovanou aplikaci a peněženku.

Aby toho byl schopný, vyžaduje svou podporu jak na straně decentralizované aplikace, tak i na straně kryptopeněženky. Vývojáři tedy musí WalletConnect implementovat do aplikace, čímž vytvoří první stranu mostu. Podobným způsobem musí s protokolem umět manipulovat i software kryptoměnové peněženky. Jakmile jsou tyto konektory v aplikacích umístěné, je pro uživatele možné spojení vytvořit.
Podepisování transakcí probíhá stále v peněžence aneb Je WalletConnect bezpečný?
Jedna z věcí, jimiž je WalletConnect charakteristický, je proces potvrzování transakcí – ten totiž vždy probíhá na samotné kryptoměnové peněžence. Při potvrzování transakce se neodesílají žádné citlivé údaje mimo peněženku uživatele.
Jedinou informaci, kterou aplikace potřebují, je veřejný klíč peněženky uživatele. Ten slouží pro to, aby aplikace dokázala zobrazit jednotlivé obnosy na adresách a aby vůbec věděla, mezi jakými adresami má transakci uskutečnit. Při jakékoliv práci se samotnou aplikací se následně odesílají příkazy přes WalletConnect do peněženky. Uživatel má možnost transakce a příkazy potvrdit, nebo odmítnout.
Potvrdit transakce uživatel může pouze pomocí svého privátního klíče. Ochrana privátního klíče je stěžejní – pokud by se k němu dostal někdo cizí, měl by přístup prakticky k celé kryptoměnové peněžence. Z toho důvodu by privátní klíč nikdy neměl opustit zařízení uživatele, potažmo rozhraní peněženky.
WalletConnect tuto ideu nijak nenarušuje – privátní klíč uživatele nezná a nijak s ním nemanipuluje.
WalletConnect tedy prakticky mezi dAppkou a peněženkou převádí veškeré informace o transakci kromě privátního klíče – jak decentralizovaná aplikace, tak kryptoměnová peněženka vědí vše, co potřebují. Pokud chcete, můžete se podívat na podobu vysílaných dotazů a odpovědí. Můžete si povšimnout, že privátní klíč ani v jedné ze struktur nenaleznete.
Jediné riziko, které tak nakonec zůstává, už je pouze "lidský" faktor. Na trhu se stále objevuje ohromné množství podvodů a phishingových pokusů, které se neustále snaží o vylákání hesel a majetku z uživatelů. A protože je WalletConnect open source, může jej do svých služeb integrovat prakticky kdokoliv. Danou decentralizovanou aplikaci, k níž se připojujete ať už přes nějakou samostatnou peněženku či WalletConnect, si proto vždy pořádně prověřte.
Jak se připojit na decentralizovanou aplikaci přes WalletConnect?
Abyste tedy mohli WalletConnect používat, musíte mít kryptoměnovou peněženku s jeho implementací. Pokud používáte naše favority jako např. Trust Wallet či MetaMask, jste za vodou.
Chcete-li se o podpoře WalletConnect ujistit, můžete zavítat přímo do databáze podporovaných peněženek na oficiálních stránkách protokolu. Naleznete zde i seznam všech podporovaných aplikací.
Vše si teď společně ukážeme na decentralizované burze ShibaSwap a kryptoměnové peněžence Trust Wallet. Ačkoliv Trust Wallet patří mezi přední kryptoměnové peněženky, naleznete ji na méně místech, než peněženku MetaMask. Následující postup je však velmi podobný i pro všechny ostatní kryptoměnové peněženky, odlišnosti mohou nastat maximálně v grafické prezentaci rozhraní.
1) Na webové stránce dAppky otevřete dialog pro připojení peněženky
Volba připojení skrze WalletConnect se nachází v dialogu pro výběr kryptoměnové peněženky, s níž se chcete k aplikaci připojit. Tento dialog vypadá většinou na všech dAppkách téměř stejně a je běžně přístupný přes tlačítko Connect Wallet na horní liště.

Po otevření dialogu můžete vidět, že se na ShibaSwap připojíte buď přes MetaMask nebo Coinbase Wallet – decentralizovaná burza Trust Wallet bohužel nepodporuje. Od toho tu ovšem máme WalletConnect. Vyberte tedy volbu WalletConnect, aplikace vám ihned ukáže QR kód, jehož příklad naleznete na obrázku níže.

2) V rozhraní vaší kryptoměnové peněženky najděte volbu pro připojení skrze WalletConnect
Na smartphonu otevřete kryptoměnovou peněženku Trust Wallet. Přejděte do sekce nastavení a klikněte na položku WalletConnect, políčko se běžně nachází mezi prvními pěti. V nabídce se objeví možnost New Connection.
Jakmile políčko odkliknete, aplikace se vás dotáže na udělení oprávnění k využití fotoaparátu telefonu.
3) Naskenujte QR kód z dAppky
Nyní už jen naskenujte QR kód, jenž se vám zobrazil na stránce decentralizované aplikace. Po jeho naskenování protokol během pár sekund naváže spojení mezi dAppkou a vaší peněženkou. Posledním krokem je odkliknutí nového připojení v aplikaci peněženky.

Potvrzením přes tlačítko Connect se spojení dokončí. Pro kontrolu se můžete podívat do zmíněného seznamu připojení, v němž byste nyní nové spojení měli nalézt. Charakteristický znak navázaného připojení naleznete i na ShibaSwapu.

Podobným způsobem se můžete připojit i na jakoukoliv jinou decentralizovanou aplikaci podporující WalletConnect, počet připojení není nijak omezen.
Jak probíhá odesílání transakcí s peněženkou připojenou přes WalletConnect?
Z vašeho pohledu jakožto uživatele je irelevantní, zdali jste se k dAppce připojili standardním způsobem přes některou z podporovaných kryptopeněženek či přes protokol WalletConnect. To tedy znamená, že veškeré transakce, jež se rozhodnete uskutečnit, se potvrzují stejným způsobem. Menší rozdíl můžete nalézt pouze v tom, že pokud s dAppkou interagujete přes počítač a propojení s WalletConnect jste učinili přes aplikaci peněženky v telefonu, každou transakci budete muset potvrdit přímo v aplikaci telefonu, ne přes žádné webové rozšíření.

Pokud se tedy rozhodnete směnit nějaké kryptoměny přes záložku Swap na burze ShibaSwap, stačí po navolení všech parametrů transakce kliknout na Swap v dolní části obrázku. V aplikaci Trust Wallet ve vašem telefonu nyní uvidíte dialog vyžadující potvrzení transakce – po jeho odkliknutí software peněženky transakci potvrdí privátním klíčem. Poté, co tak učiníte, podepsaná transakce putuje zpět přes WalletConnect do rozhraní burzy, z nějž pak bude odeslána do sítě k ověření validátory.
Časté dotazy k WalletConnect
Připojování k decentralizovaným burzám či jiným blockchainovým aplikacím může být pro kryptoměnové nováčky náročné, natož pokud je k připojení potřeba využít ještě protokolu třetí strany. Abychom vám pomohli se lépe zorientovat, připravili jsme si pro vás pár otázek, s nimiž se na nás nejčastěji obracíte. A pokud byste snad měli další otázky, nebojte se zeptat v komentářích pod článkem.
Závěr
WalletConnect je nástroj, který výrazně usnadňuje propojení decentralizovaných aplikací a kryptoměnových peněženek.
Díky protokolu je možné mít založenou pouze jednu kryptoměnovou peněženku, pomocí které se můžete napojit na mnoho decentralizovaných aplikací.
Použití protokolu WalletConnect je velice jednoduché. Pokud ho vaše peněženka podporuje a máte chuť vyzkoušet například nějakou decentralizovanou burzu, na níž podporu vaší kryptoměnové peněženky prozatím nenaleznete, stačí k tomu využít náš návod výše. Postup bude víceméně stejný jako s burzou ShibaSwap. Jediným rozdílem by mohlo být odlišné grafické rozhraní aplikace, peněženka však bude fungovat stejně.
Vstupte do světa kryptoměn!
Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!
Trezor
★ 95 %
- Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
- Vytvořena českou firmou
- Pro začátečníky může působit složitě
- Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T