Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Visa plánuje vlastní platební kanál spojující stablecoiny a digitální měny centrálních bank!

Publikováno
Visa plánuje vlastní platební kanál spojující stablecoiny a digitální měny centrálních bank!
Zdroj: usa.visa.com

VISA, společnost provozující největší síť elektronických plateb na světě, neztrácí čas a kryptoměnám jde vstříc doslova s otevřenou náručí. Během svých posledních let Visa vyjádřila vůči kryptoměnám velmi silnou podporu, ať už se jedná o spolupráci s crypto.com nebo první nákup NFT velkou platební společností.

Během včerejšího dne přišla s dalším důležitým oznámením:

Dle slov Catherine Guplánuje VISA vytvoření vlastního platebního kanálu podporujícího transakce mezi stablecoiny a digitálními měnami centrálních bank (CBDC)“.

Svým způsobem se jedná o kompletní náhradu momentálního systému vyřizování plateb mezi měnami různých států. Projekt je stále v plenkách, dá se však předpokládat spojitost s podporou USDC, kterou Visa oznámila letos dříve.

Hlavním palivem platebního kanálu by nebyly běžné fiat měny, ale jejich digitální verze vydávané přímo centrálními bankami. Jako příkladem může být japonský digitální jen nebo eNaira, digitální forma nigérijské nairy.

Zdroj: ledgerinsights.com
Na digitalizaci měn pracují i jiné státy
Na digitalizaci měn pracují i jiné státy

Jak bude univerzální platební kanál fungovat?

Dle slov Caterine Gu bude tento univerzální platební kanál formou prostředí podporující ověřené digitální peněženky, mezi kterými bude uskutečňovat transakce. Řešení celého konceptu se nachází v Layer 2 – další vrstvě nad základní vrstvou blockchainu, zaměřující se na škálovatelnost.

Zdroj: usa.visa.com
Idea univerzálního platebního kanálu
Idea univerzálního platebního kanálu – všechny transakce budou přecházet přes “hub” – vlastní L2 řešení společnosti VISA

VISA dále nespecifikovala konkrétní blockchain, jež využije jako bázi pro své řešení, pravděpodobným kandidátem bude však dlouhými roky prověřené Ethereum.

Momentálně existuje velmi velké množství řešení škálovatelnosti ve druhé vrstvě, příkladem může být Polygon, Celer nebo Arbitrum.

Zdroj: medium.com
Různá řešení škálovatelnosti ve 2. vrstě
Různá řešení škálovatelnosti ve 2. vrstvě Etherea – prozatím se můžeme pouze domnívat, jakým směrem se Visa vydá

Visa bude ve vývoji pravděpodobně směřovat stejným směrem – vytvoří svou vlastní druhou vrstvu nad základním blockchainem a tím využije jeho vysokou míru bezpečnosti.

Tu se snaží VISA zvýšit ještě jedním odhaleným detailem – ve svém vývoji se bude spoléhat na typ smart kontraktu označovaný jako hashed timelock contract (HTLC).

Poznámka

HTLC zvyšuje bezpečnost udělením povinnosti potvrzení na příjemce platby vygenerováním dvou klíčů (unikátních pro odesílatele a příjemce), potvrzení musí také proběhnout v rámci předem definovaného časového okna.

Co bude úspěch univerzálního platebního kanálu znamenat?

Tímto krokem VISA opět zvedá popularitu CBDC – prakticky je to další impulz pro adopci kryptoměn, i když se zde nebavíme přímo o Bitcoinu.

Aby idea fungovala, musejí se všechny použité CBDC optimalizovat pro řešení vytvořené společností VISA, to samé samozřejmě platí i o stablecoinech. Můžeme se pozastavit také nad “důvěryhodnými” digitálními peněženkami – VISA bude muset pravděpodobně přesvědčit vlády a soukromé společnosti pro kompatibilní řešení s vlastním projektem.

Jinými slovy, z technické stránky bude třeba pár kompromisů pro dokonalé vylazení, jinak je konkurenceschopnost vůči běžným platebním metodám sporná.

“Náš výzkum stále dokončujeme, už nyní však začínáme převádět naše myšlenky do prvních řádků kódu”, dodala Gu.

Vývoj univerzálního platebního kanálu rozhodně ještě zabere nějaký čas. Pokud bude však VISA úspěšná a skutečně vytvoří novou světovou síť podporující transakce mezi stablecoiny a CBDC, běžná populace bude kryptoměnám o další krok blíže. Zároveň je možné v následujících měsících očekávat podobná oznámení od konkurence.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.