Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

První korporace ve světě NFT – Platební společnost VISA koupila CryptoPunk!

Publikováno
První korporace ve světě NFT – Platební společnost VISA koupila CryptoPunk!
Zdroj: bitcoin.com

Korporace nakupující bitcoiny nebo ethery dnes již nikoho nepřekvapí. Před pár dny ovšem proběhla transakce, která může být předzvěstí nové éry. Společnost Visa koupila svoje první NFT!

Za tento kousek digitálního umění, zvaného CryptoPunk 7610, zaplatila 150 tisíc dolarů (téměř 3,3 mil. Kč) a jako první velká firma vstoupila do tohoto, institucemi naprosto neprobádaného, světa.

Co Visa vlastně koupila?

CryptoPunk je malý obrázek o rozměrech 24×24 pixelů, který byl vygenerován pomocí algoritmu. Těchto digitálních obrázků bylo vytvořeno přesně 10 tisíc, každý je jiný a existují na blockchainu Etherea. Zajímavé je, že v okamžiku vydání (2017) byly rozdány zdarma.

Nejlevnější Punk se k 23. 8. 2021 prodával za 64,9 ETH (téměř 4,7 mil. Kč). Tento rychlý cenový nárůst byl velmi pravděpodobně pouze reakcí na nové zprávy o nákupu Visou.

CryptoPunk je malý obrázek o rozměrech 24×24 pixelů, který byl automaticky vygenerován pomocí počítačového algoritmu.

Kdo za to může?

Za nákupem stojí ředitel krypto oddělení Cuy Sheffield, který je vášnivým sběratelem NFT. Podle jeho vyjádření Visa sbírá různé historické kousky, a protože CryptoPunks byly jedním z prvních NFT na internetu, chtěl do této sbírky přidat právě Punka.

Visa toto digitální umění nekoupila přímo, ale přes digitální banku Anchorage. Ta zprostředkovala samotný nákup, ale privátní klíč má k dispozici Visa.

Kdo Punky vytvořil?

Společnost Larvalabs, která stojí za CryptoPunks, stojí i za dalším algoritmicky generovaným uměním. Mezi ty nejznámější patří například Meebits nebo Autoglyph.

V případě Autoglyphu bylo vytvořeno jen 512 kusů NFT, každý za cenu 668 dolarů a celá částka šla na dobročinné účely. Nyní jsou tato díla dostupná pouze na sekundárním trhu, kde se nejlevnější prodává za 355 ETH (přes 25 mil. Kč k 24. 8. 2021).

Návod pro ostatní

Visa zároveň s nákupem vydala svůj první whitepaper, ve kterém popisuje, jak společnosti mohou do tohoto odvětví vstoupit a začít vydávat svoje vlastní NFT. Nejedná se o vyčerpávající návod, nýbrž jde pouze o nastínění možností a základních postupů.

Vstup velkých hráčů do světa NFT je brán jako silný býčí impuls, který pravděpodobně vyžene i ceny zbytku trhu.

Zdroj: larvalabs.com
Poslední transakce
Transakce CryptoPunk 7610

Zhodnocení více jak 100 %

Osoba s přezdívkou beautifulpunks nabídla za tohoto konkrétního Punka více než dvojnásobek původní sumy, a to už po pěti dnech od nákupu společností Visa. Nabídka byla ještě ten den stažena a o den později byla zvýšena na téměř 500 tis. dolarů. To je více než trojnásobek původní ceny, ale prozatím k žádnému novému obchodu nedošlo.

Máte taky chuť si sami pořídit svého Punka? Stačí si jen vybrat!

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Filip a pro Finex připravuji články o kryptoměnách, kterými se zabývám už několik let.

Studuji poslední ročník na VŠE a pracuji v investiční bance a mimo kryptoměn se zajímám i o svět investování a osobních financí. Žiji v permanentním strachu z toho, že nikdy nebudu mít žádný důchod, a tak masivně investuji do zahraničních ETF fondů, českých akcií a právě kryptoměn, které považuji za platidlo budoucnosti.

S kryptoměnami jsem se poprvé seznámil již před asi osmi lety, skutečně zajímat jsem se o ně však začal tři roky nazpět. Mám dvě portfolia, v prvním mám zavedené kryptoměny, ve druhém mám velké množství nejrůznějších shitcoinů.

Rád bych se jednou probudil do světa, kde mi instituce nebudou inflací likvidovat mé těžce vydřené peníze a kde půjdu k volbám tak, že použiji svůj governance token a zaklikám si všechno z mobilu.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.