Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Varování: Dnešní dominance technologických akcií se podobá internetové bublině více, než si investoři uvědomují!

Směřuje americký akciový trh k prasknutí bubliny podobné éře internetové mánie? Analýza JPMorgan vyvolává obavy.

Publikováno
Varování: Dnešní dominance technologických akcií se podobá internetové bublině více, než si investoři uvědomují!
Zdroj: depositphotos.com

Nedávná analýza kvantitativních stratégů společnosti JPMorgan Chase naznačuje, že koncentrace moci na amerických akciových trzích se blíží úrovni, která připomíná podmínky před prasknutím bubliny dotcom.

Deset největších akcií, včetně významných technologických gigantů známých jako “velkolepá sedmička”, nyní představuje 29,3 % indexu MSCI USA. Maximum zaznamenané v červnu 2000 činilo jen o málo více – 33,2 %.

Historická paralela vyvolává obavy o stabilitu trhu a potenciální dopad poklesu těchto dominantních akcií.

Současné složení indexu MSCI USA ukazuje na nedostatečnou diverzifikaci, neboť v první desítce akcií jsou zastoupeny pouze čtyři sektory, zatímco historický medián je šest.

Tato koncentrace představuje významné riziko pro celkové zdraví akciových trhů v roce 2024, jak zdůrazňují stratégové JPMorgan v čele s Khuramem Chaudhrym.

Vzestupná trajektorie amerického akciového trhu

Americký akciový trh zažívá vzestupnou trajektorii, která je poháněna odolnou ekonomikou a rostoucími sázkami na snížení úrokových sazeb.

Nárůst optimismu, zejména v souvislosti s umělou inteligencí, vynesl akcie technologických společností, jako jsou Nvidia a Microsoft do nových výšin.

Tato rally však vyvolala varování před možným vznikem bubliny v technologickém sektoru, což odráží obavy z přebujelosti a nadhodnocení trhu.

Přestože současné ocenění nedosahuje úrovně z počátku roku 2000, prémie připisovaná deseti nejlepším akciím indexu MSCI USA je v porovnání se zbytkem indexu vyšší než v době dotcom bubliny.

Stratégové JPMorgan upozorňují, že i když je ocenění v absolutních číslech nižší než v roce 2000, mohlo by naznačovat, že se koncentrace trhu blíží bodu zvratu.

Pravděpodobný pokles akciového trhu

Investoři by měli mít na paměti rizika spojená s takto koncentrovaným trhem, proto JPMorgan nabádá k obezřetnému a informovanému přístupu k investičním strategiím. Diverzifikace portfolia je dnes ještě důležitější, než kdy dřív.

Tým JPMorgan naznačuje, že nedávné výrazné pohyby na trhu a současné extrémní pozice deseti největších titulů zvyšují pravděpodobnost potenciálního poklesu akciového trhu, který by mohl být vyvolán poklesem těchto předních akcií.

Srovnání s érou dotcom slouží jako varovný příběh pro investory a poukazuje na spekulativní nadšení, které vedlo k jednomu z nejslavnějších krachů trhu v historii.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎