Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

“Nelze zjednodušeně říkat, že akciové trhy jsou drahé. Je potřeba to porovnávat podrobněji.” říká J&T portfolio manažer Michal Semotan

Publikováno
“Nelze zjednodušeně říkat, že akciové trhy jsou drahé. Je potřeba to porovnávat podrobněji.” říká J&T portfolio manažer Michal Semotan

Portfolio manažer Michal Semotan pracuje pro J&T Investiční společnost již od roku 2012, ve které má na starosti akciové fondy J&T Opportunity a J&T Dividend. Při správě portfolia se vždy snažil využívat znalostí našeho regionu, a tím pádem akcie střední Evropy byly a jsou stabilním pilířem portfolií J&T.

Dle jeho názoru ale v průběhu posledních let v našem regionu ubývá investičních příležitostí, a tak jsou ve fondech J&T více zastoupeny americké akcie, které především v důležitém technologickém sektoru, člověk těžko najde někde jinde.

Situace na akciových trzích se málokdy opakuje a člověk se učí stále něco nového, což je jeden z hlavních důvodů, proč Michala Semotana tato práce stále baví a naplňuje. Pokud zrovna nepřemýšlí nad složením portfolia akciového fondu, věnuje se historii v období 2. světové války, automobilům a rodině.

V dnešním rozhovoru pro Finex.cz se mj. dozvíte, jaká dle Michala Semotana plynou z koronavirové krize největší ponaučení, jak hledá investiční příležitosti a co by doporučil začínajícím investorům.

Poznámka

TIP: Michal Semotan patří mezi jednu z osobností, která vystoupí na letošním ročníku České investiční konference. Chcete posunout své dovednosti v oblasti investování a obchodování na další level?

Konference nabitá zajímavými řečníky a workshopy vám s tím může pomoci. Jako partneři konference jsme si pro vás navíc připravili soutěž o vstupenky ZDARMA. Vše o konferenci a soutěži se dozvíte v tomto článku. Pozor! Soutěž běží do 29. 10.

Jak vnímáte dění na akciových trzích za poslední rok a půl?

Situace se změnila opravdu významně. Velice do popředí vyskočil význam on-line sektoru, a s tím navazující logistika, když epidemie Covidu 19 zcela zásadně urychlila přístup spotřebitelů k nákupům přes internet. Naopak některé jiné sektory díky tomu upadly v nemilost akciových investorů – když např. cestovní kanceláře, hotely, letecké společnosti, ale i obchodní centra v období pandemie prakticky nemohly fungovat.

Do toho na podporu finančních trhů vstoupily centrální banky a nabídly podporu masivní likvidity a srazily tak výnosy některých investičních instrumentů pod zajímavou úroveň (např. státní dluhopisy). Investoři si tak hledali cestu za výnosy a posunuly cenové úrovně akcií výrazně výše, než jsme byli zvyklí a ochotní akceptovat – ale za dané situace (velmi nízkých úrokových sazeb) toto nelze srovnávat s obdobím před pandemií. Proto nelze zjednodušeně říkat, že akciové trhy jsou drahé. Je potřeba to porovnávat podrobněji, v sektorech, regionech.

Myslíte si, že příchod koronaviru a jeho následné dopady nějak změnily investiční trendy a investování obecně?

Nastínil jsem to již v minulé odpovědi, zcela zásadně vyrostl význam on-line sektoru a navazujících služeb (např. logistika). Kdo se nepřizpůsobil nové situaci a nebyl schopen své produkty nabízet online – a to i služby, včetně obchodování cenných papírů – velmi rychle ztrácel zákazníky, kteří odešli tam, kde mohli online přístup využívat. Také výraznější vliv centrálních bank pomocí úrokových sazeb a nákupu dluhopisů ovlivňuje finanční trhy více než dříve, a zůstane již tomu tak i nadále.

Díky novým obchodním aplikacím je přístup na akciové trhy (i další) pro velkou většinu lidí snadnější. Varoval bych však před přílišným optimismem – že trhy jdou jen nahoru. Vždy je lepší preferovat investice dlouhodobějšího charakteru než nebezpečný spekulativní trading. Investorské veřejnosti bych také doporučil využívat služeb profesionálních a odzkoušených firem.

Na zvážení podle mě je pravidelné investování, které z dlouhodobého pohledu je velmi úspěšné.

Jaké dle vás plyne z koronakrize největší investiční ponaučení?

Důležitá je diverzifikace portfolia a schopnost investora rychle reagovat na probíhají změny ve společnosti, které ovlivňují i finanční trhy. Zároveň se ukázalo, že přísná investiční disciplína (např. ve formě stoplossů) dokáže ušetřit investorovi poměrně dost peněz. Je rozumné si rozložit svoje finanční prostředky na krátkodobější a dlouhodobé investice.

Koronakrize přinesla nástup nových fenoménů, např. popularitu kryptoměn, ale je potřeba mít na paměti, že pohyby těchto instrumentů jsou velmi divoké a nejsou tak pro každého.

Přijde dle vašeho názoru v následujících 5 letech finanční krize? Nebo myslíte, že se centrální banky dokáží se situací vypořádat?

Domnívám se spíše, že nic podobného nepřijde. Centrální banky reagují na situace na trzích výrazně pružněji, než tomu bylo dříve, jsou schopny reagovat v horizontu dní. Zároveň i přes určitý možný nárůst úrokových sazeb se nadále oproti dřívějšku budeme pohybovat v období poměrně nízkých sazeb i v následujících letech, především v Evropě.

Využil jste výprodejových cen v březnu 2020? Jaké tituly jste do portfolia případně zařadil?

V březnu jsme výrazně proměnili naše portfolio, a silně stoupl podíl amerických akcií. Nástup technologického sektoru byl výrazný, využili jsme poklesu cen a nakoupili do našich portfolií na příznivých cenách akcie Facebooku, Googlu, či Applu, ale i další.

Na domácím trhu jsme naopak vyřadili bankovní tituly a posílili váhu ČEZu a Avastu. Také jsem již zde zmínil nástup logistických firem, v tomto sektoru jsme zainvestovali do Deutsche Post či Post NL.

Jakým způsobem hledáte investiční příležitosti? Na co se při analýze zaměřujete?

Výrazněji než jiné sektory dlouhodobě sledujeme energetiku. Regionálně se soustředíme i na trhy, které nejsou mezi velkými investory úplně populární (pražská burza, ale např. i řecký akciový trh). Zajímavé tituly nabízejí i ruské akcie, jejichž valuace je výrazně níže, než je tomu u rozvinutých trhů.

Zdroj: Jtbank.cz
Vývoj hodnoty akciového fondu J&T Dividend. Výkonnost fondu je od zahájení činnosti 15,40 % (p.a.).

Celkově se snažíme o mix akcií domácích a zahraničních společností, který bude svým způsobem unikátní a naše konkurence ho většinou nenabízí. Jak se nám to daří, se můžete přesvědčit z vývoje portfolií našich fondů. Nelze jednoduše říci, jak postupujeme. Vždy je to mix fundamentálních čísel, schopností odhadnout, jak se bude jednotlivým společnostem či sektoru dařit, jaké budou podmínky fungování firem v daném čase a i ovlivnění těchto podmínek centrálními bankami či regulací státu.

Zdroj: Jtbank.cz
Vývoj hodnoty akciového fondu J&T Opportunity. Výkonnost fondu je od zahájení činnosti 6,78 % (p.a.).

Co byste doporučil začínajícím investorům?

Nebát se investovat, vyzkoušet si to. Klidně na začátku i s menšími částkami. Rozdělit si svoje prostředky, které si investuji sám a které svěřím profesionálním správcům majetku. Zvažte pravidelné investice, i menší částky v delším horizontu při investicích znamenají v budoucnu zajímavé zhodnocení.

Vždy si dejte pozor na to, zda posíláte peněžní prostředky společnostem, které již nějakou dobu fungují a existují na ně dobré reference. Přístup k informacím v současné době internetu je téměř neomezený, jak v českém tak anglickém jazyce. Používejte však svůj rozum, nenechte se strhnout někdy až neoprávněným nadšením pro investice, kde jejich skutečná hodnota není nebo je výrazně nižší, než je cena na trhu – i to přineslo pocovidové období.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchu v životě.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎