Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je Nvidia velmi předražená akcie, nebo naopak příležitost na ochranu proti inflaci?

Publikováno
Je Nvidia velmi předražená akcie, nebo naopak příležitost na ochranu proti inflaci?
Zdroj: depositphotos.com

Kdo koupil akcie Nvidia na začátku roku a drží ji dodnes, určitě nelituje. Akcie od začátku roku posílila o 90 % a je jedničkou v růstu na celém indexu Nasdaq 100. Vysoký růst ceny akcií Nvidia pomohl stát se šestou šestou největší firmou dle burzovní kapitalizace. Nvidia přeskočila Buffettův Berkshire Hathaway. Před sebou má Amazon, ale to by musela své tempo růst, udržet minimálně rok, aby mohla pohlížet na páté místo.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Samozřejmě, z pohledu technické analýzy, akciím Nvidia nestojí nic v cestě dalšímu exponenciálnímu růstu. Maxima jsou každým dnem proražena a akcie opravdu roste stále nahoru. Jenomže tento rychlý růst dává hned několik varovných signálů.

Tržní kapitalizace Nvidia dosahuje 692 miliard amerických dolarů. Společnost Nvidia dosáhla za rok 2022 tržby okolo 27 miliard amerických dolarů. Cena akcií se tak pohybuje na více než dvacetipětinásobek tržeb. Neuvěřitelné číslo. Jiný hojně užívaný ukazatel PER dosahuje astronomické hodnoty 157. Tedy jde o velmi předraženou akcii z pohledu fundamentů.

I z pohledu konkurentů, jako je AMD nebo Intel nevidíme tak velké odtržení ceny akcií od fundamentů. AMD dosahuje ukazatele PER 115 a Intel pouhých 16,8. Akcie Nvidia tak ukazuje klasický konflikt mezi technickou analýzou a fundamentální analýzou. Z pohledu technické analýzy jde o silně růstovou akcii a z pohledu fundamentální analýzy naopak o šíleně předraženou akcií.

Pojďme se podívat, co stojí za růstem ceny Nvidie a co naopak mluví ve prospěch korekce?

Velká synergie

Obrovskou výhodou společnosti Nvidia je právě technický náskok před jejich konkurencí. Jejich grafické procesory jsou prostě nejlepší. Tento náskok by si Nvidia měla udržet ještě několik let. Navíc se snaží dosáhnout velké synergie v oboru. O tom má svědčit vývoj softwaru cuLitho, který je navržen pro výrobce čipů jako TSM anebo ASML. Software využívá umělé inteligence, a to zejména schopnosti tzv. hlubokého učení pro řízení procesu výroby nových čipů.

Celý software umožňuje zrychlit generování tzv. fotomasky. Tento proces zatím zabírá dva týdny, nyní by měl být zkrácen na jeden až dva dny. Právě vývoj specializovaného softwaru ukazuje obrovský náskok před konkurencí, která nic takového nemá. Užší spolupráce s výrobci čipů, pak samozřejmě Nvidii umožní tento náskok zvětšovat a zrychlovat vývoj vlastních grafických karet. Zároveň bude mít přehled o dění v celém oboru, protože čipy od TSM nebo od ASML kupuje většina lídru ve výrobě elektrotechnických zařízení.

Sázka na umělou inteligenci

Akcie Nvidia profitují z velkého zájmu o umělou inteligenci. Vzhledem k tomu, že ChatGPT 3 má 175 miliard parametrů, a verze 4 už dokonce jeden bilión, je jasné, že na provoz budou potřeba velká datová centra, které budou vybavena silnými procesory. Právě postupné rozšíření a komercializace umělé inteligence znásobí poptávku po zboží od Nvidie. Poptávka po datových centrech, která využívá umělá inteligence strmě poroste.

Pokud je umělá inteligence, zlatý důl, tak Nvidia je společnost, která prodává lopaty.

Dnes se ještě neví, do jaké míry se umělá inteligence rozšíří, ale možnosti jsou obrovské od rozpoznávacích kamer až po autonomní farmy. Temnou stránkou umělé inteligence, o které se moc nemluví, je její rozvoj ve vojenství. Pole umělá inteligence se bez sporu stane dalším bojištěm. A také ze závodů ve zbrojení umělou inteligencí může společnost Nvidia silně profitovat.

Reálná řeč čísel

Skeptici vůči umělé inteligenci mohou namítat, že jde o klasickou investiční bublinu, jakou jsme zažili například s rozvojem internetu. Umělá inteligence se stane postupem času víc a víc součástí našeho života, jako například Google. Ještě méně významně může dopadnout jako jistý druh vylepšené wikipedie, jejíž soubor znalostí je ohromující, ale nenaučí člověka myslet. Význam umělé inteligence poroste, ale nebude to spasitel lidstva. A to samé lze v malém promítnout na Nvidii.

Nová datová centra pro umělou inteligence sice budou zlepšovat hospodaření firmy, ale jen tím zabrání vidět problémy jinde. Prvním velkým problémem je pokles zájmu o klasická PC a smartphony. Poptávka po PC ve světě klesá již 3 měsíce a zatím se nerýsuje, že by se tento trend měl v blízké budoucnosti otočit. Druhým problémem je odliv zájmu o těžbu kryptoměn. Oslabení většiny kryptoměn a nárůst cen elektrické energie způsobil, že se těžba krypta přestala vyplácet. A nové kryptofarmy tak nepotřebovaly nové grafické karty od Nvidií.

Hospodářské výhledy na rok 2024 od vedení Nvidie počítají s růstem tržeb o 10 %. To není moc ve srovnání s růstem ceny akcií o takřka stovku procent od začátku roku. Zisk na jednu akcií by se měl pohybovat kolem 3,98 – 5,80 dolarů. Z hlediska fundamentů jde tedy jasně o předraženou akcií.

Závěr: Dobrá investice pro dlouhodobé hráče?

Při současných cenách nákup akcie Nvidia asi nedává smysl. Zejména pak, pokud svět směřuje do recese a Fed podrží sazby vysoko ještě nějaký ten měsíc, nebo dokonce rok. Akcie Nvidie by měla zažít korekci. Právě v případě většího poklesu ceny Nvidie se otevírá možnost pro vstup do pozice pro investory, kteří věří ve velkou budoucnost umělé inteligence.

Rozšíření umělé inteligence jistě znovu rozdá karty na americké burze, jako v případě internetu. Někteří současní giganti se dočkají pádu a jejich doba jednoduše skončí. To je velké plus pro dlouhodobé investory do akcií Nvidia. Jejich výrobky budou potřeba i následujících deseti letech.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎