Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Mileniálové přicházejí o milióny kvůli špatným investicím pod tlakem emocí

Mileniálové přicházejí o milióny kvůli špatným investicím pod tlakem emocí

Mileniálové přicházejí o milióny kvůli špatným investicím pod tlakem emocí
Zdroj: depositphotos.com

Spousta z nás to určitě zná. Jsme často obětí impulsivních nákupů – nejnovější iPhone, který prostě musíme mít, nebo nový pár bot, který vám nedává spát.

Trpíme na příliš snadný přístup k akciovému trhu

V současné době může investory vyvést z míry jediný titulek o akciovém trhu. Rozmach aplikací pro retailové investování navíc usnadnil investorům okamžitá investiční rozhodnutí.

Aplikace od brokerů eToro, XTB nebo RoboMarkets lze velmi snadno stáhnout do mobilu a mít tak přístup na akciový trh doslova v reálném čase.

Instantní přístup k akciovému trhu pravděpodobně napomohl k tomu, že 66 % investorů učinilo impulzivní nebo emotivní investiční rozhodnutí, kterého později litovali. Tito lidé nemusí být všichni nováčci, nicméně dle průzkumu panuje u mladších ročníků větší pravděpodobnost, že svým emocím podlehnou. Jak velký podíl investorů dle věku není schopný zachovat chladný rozum?

  • Generace Z (18 až 24 let): 85 %.
  • Mileniálové (25 až 40 let): 73 %.
  • Generace X (41 až 55 let): 60 %.
  • Baby boomers (56 až 75 let): 54 %.

32 % investorů pak dokonce přiznává, že obchodovali s akciemi pod vlivem alkoholu. Lze si představit, jak je to dnes snadné oproti dřívějším dobám, kdy by investor musel zavolat svému makléři z baru. Opět platí, že mladší investoři přiznávají, že se do této pasti chytají mnohem častěji než jejich zkušenější kolegové:

59 % příslušníků generace Z přiznává, že obchodovali pod vlivem alkoholu, zatímco u baby boomers je to jen 9 %.

Vzhledem k jejich zjevnému zvyku činit impulzivní nebo zhoršená investiční rozhodnutí by nemělo být příliš překvapivé, že zástupci mladší generace také častěji nemohou kvůli svým investicím v klidu spát nebo dokonce pláčou.

Četnost emocionálních rozhodnutí při investování podle generací.
Četnost emocionálních rozhodnutí při investování podle generací
Zdroj: magnifyfinance.com

Emocím častěji podléhají investoři, kteří si své investice spravují sami

Investoři, kteří si spravují své portfolio sami, častěji činí impulzivní investiční rozhodnutí než ti, kteří si nechávají své portfolio spravovat profesionály. Z jedinců investujících na vlastní pěst, učinilo 71 % rozhodnutí, kterého litovali.

U investorů, kteří nechali správu svých investic na odborníky to pak bylo pouze 59 %. Lidé, kteří si spravují investice sami také častěji s vlastními emocemi bojují.

Investoři, kteří investují na vlastní pěst podléhají emocím mnohem častěji.
Investoři, kteří investují na vlastní pěst podléhají emocím mnohem častěji
Zdroj: magnifyfinance.com

Emoce k investování bohužel neoddiskutovatelně patří

Výkyvy na akciovém trhu mohou být pro investory zdrcující, není tedy divu, že 3 z 10 investorů uvádějí, že kvůli investování plakali. Mnoho z těchto slz bylo následkem zničujících ztrát.

Pozitivnější je, že 44 % investorů tvrdí, že pociťuje z investování nadšení, což je nejčetnější emoce. V těsném závěsu následuje stres, kdy hned 41 % investorů cítí napětí kvůli svým investičním aktivitám. Kromě toho investoři také častěji pociťují úlevu (24 %) než strach (20 %).

Které emoce investoři při investování nejčastěji pociťují?
Které emoce investoři při investování nejčastěji pociťují?
Zdroj: magnifymoney.com

Investujte chytře s využitím investičních platforem

Klidné a pozitivní myšlenky nemohou samy o sobě zajistit lepší výkonnost vašich investic, ale pečlivá a informovaná investiční strategie může přinést růst. Máte-li strach, že byste sami mohli podlehnout emocím, držte se následujících rad:

  • Nastavte své investice a zapomeňte na ně: Investování nemusí být stresující. Dejte přednost dlouhodobé investiční strategii, jako je pravidelné investování do nízkonákladových burzovně obchodovatelných fondů – ETF.
  • Seznamte se s vlastní tolerancí rizika: Každá investice s sebou nese určitou míru rizika, ale záleží jen na vás, jak velké riziko jste ochotni podstoupit. Sestavení investičního portfolia je sice důležité, ale nemělo by mít přednost před vašimi běžnými životními výdaji nebo finanční rezervou. Obecně platí, že byste měli investovat peníze, které nebudete potřebovat po dobu pěti a více let. Pokud investujete finanční prostředky, ke kterým se budete muset brzy dostat, budete přirozeně ve stresu – a budete rovněž čelit většímu investičnímu riziku.
  • Využijte některé z investičních platforem: Chtěli byste začít pravidelně investovat a nevíte, jak začít? Vyzkoušejte některou z investičních platforem, jako jsou Portu nebo Fondee. Na základě vyplněného investičního dotazníku vám tyto platformy sestaví investiční portfolio z burzovně obchodovatelných fondů na míru. S těmito platformami je navíc investování velmi jednoduché. Za pár minut si vytvoříte obchodní účet a následně si zřídíte příslušný trvalý příkaz a můžete začít pravidelně investovat a třeba spořit na důchod. Možná by stálo za to, abyste se v oblasti investování vzdělávali, ale spojení investiční platformy a pravidelného investování vás může zbavit starostí a stresu.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat pro zmírnění stresu z investičních rozhodnutí, je postavit se ke své situaci čelem a začít dlouhodobě plánovat. Často je nejchytřejší možností, jak převzít kontrolu nad svými financemi, nechat se vést zkušenými odborníky.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo