Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mileniálové přicházejí o milióny kvůli špatným investicím pod tlakem emocí

Publikováno
Mileniálové přicházejí o milióny kvůli špatným investicím pod tlakem emocí
Zdroj: depositphotos.com

Spousta z nás to určitě zná. Jsme často obětí impulsivních nákupů – nejnovější iPhone, který prostě musíme mít, nebo nový pár bot, který vám nedává spát.

Poznámka

Pokud jde ale o akcie, investoři by si měli jejich nákup dobře rozmyslet. Ne vždy se tomu tak děje, vzhledem k tomu, že podle nejnovějšího průzkumu Magnify Money 66 % investorů litovalo impulzivního nebo emočního investičního rozhodnutí.

Trpíme na příliš snadný přístup k akciovému trhu

V současné době může investory vyvést z míry jediný titulek o akciovém trhu. Rozmach aplikací pro retailové investování navíc usnadnil investorům okamžitá investiční rozhodnutí.

Aplikace od brokerů eToro, XTB nebo RoboMarkets lze velmi snadno stáhnout do mobilu a mít tak přístup na akciový trh doslova v reálném čase.

Instantní přístup k akciovému trhu pravděpodobně napomohl k tomu, že 66 % investorů učinilo impulzivní nebo emotivní investiční rozhodnutí, kterého později litovali. Tito lidé nemusí být všichni nováčci, nicméně dle průzkumu panuje u mladších ročníků větší pravděpodobnost, že svým emocím podlehnou. Jak velký podíl investorů dle věku není schopný zachovat chladný rozum?

  • Generace Z (18 až 24 let): 85 %.
  • Mileniálové (25 až 40 let): 73 %.
  • Generace X (41 až 55 let): 60 %.
  • Baby boomers (56 až 75 let): 54 %.

32 % investorů pak dokonce přiznává, že obchodovali s akciemi pod vlivem alkoholu. Lze si představit, jak je to dnes snadné oproti dřívějším dobám, kdy by investor musel zavolat svému makléři z baru. Opět platí, že mladší investoři přiznávají, že se do této pasti chytají mnohem častěji než jejich zkušenější kolegové:

59 % příslušníků generace Z přiznává, že obchodovali pod vlivem alkoholu, zatímco u baby boomers je to jen 9 %.

Vzhledem k jejich zjevnému zvyku činit impulzivní nebo zhoršená investiční rozhodnutí by nemělo být příliš překvapivé, že zástupci mladší generace také častěji nemohou kvůli svým investicím v klidu spát nebo dokonce pláčou.

Zdroj: magnifyfinance.com
Četnost emocionálních rozhodnutí při investování podle generací.
Četnost emocionálních rozhodnutí při investování podle generací

Emocím častěji podléhají investoři, kteří si své investice spravují sami

Investoři, kteří si spravují své portfolio sami, častěji činí impulzivní investiční rozhodnutí než ti, kteří si nechávají své portfolio spravovat profesionály. Z jedinců investujících na vlastní pěst, učinilo 71 % rozhodnutí, kterého litovali.

U investorů, kteří nechali správu svých investic na odborníky to pak bylo pouze 59 %. Lidé, kteří si spravují investice sami také častěji s vlastními emocemi bojují.

Zdroj: magnifyfinance.com
Investoři, kteří investují na vlastní pěst podléhají emocím mnohem častěji.
Investoři, kteří investují na vlastní pěst podléhají emocím mnohem častěji

Emoce k investování bohužel neoddiskutovatelně patří

Výkyvy na akciovém trhu mohou být pro investory zdrcující, není tedy divu, že 3 z 10 investorů uvádějí, že kvůli investování plakali. Mnoho z těchto slz bylo následkem zničujících ztrát.

Pozitivnější je, že 44 % investorů tvrdí, že pociťuje z investování nadšení, což je nejčetnější emoce. V těsném závěsu následuje stres, kdy hned 41 % investorů cítí napětí kvůli svým investičním aktivitám. Kromě toho investoři také častěji pociťují úlevu (24 %) než strach (20 %).

Zdroj: magnifymoney.com
Které emoce investoři při investování nejčastěji pociťují?
Které emoce investoři při investování nejčastěji pociťují?

Investujte chytře s využitím investičních platforem

Klidné a pozitivní myšlenky nemohou samy o sobě zajistit lepší výkonnost vašich investic, ale pečlivá a informovaná investiční strategie může přinést růst. Máte-li strach, že byste sami mohli podlehnout emocím, držte se následujících rad:

  • Nastavte své investice a zapomeňte na ně: Investování nemusí být stresující. Dejte přednost dlouhodobé investiční strategii, jako je pravidelné investování do nízkonákladových burzovně obchodovatelných fondů – ETF.
  • Seznamte se s vlastní tolerancí rizika: Každá investice s sebou nese určitou míru rizika, ale záleží jen na vás, jak velké riziko jste ochotni podstoupit. Sestavení investičního portfolia je sice důležité, ale nemělo by mít přednost před vašimi běžnými životními výdaji nebo finanční rezervou. Obecně platí, že byste měli investovat peníze, které nebudete potřebovat po dobu pěti a více let. Pokud investujete finanční prostředky, ke kterým se budete muset brzy dostat, budete přirozeně ve stresu – a budete rovněž čelit většímu investičnímu riziku.
  • Využijte některé z investičních platforem: Chtěli byste začít pravidelně investovat a nevíte, jak začít? Vyzkoušejte některou z investičních platforem, jako jsou Portu nebo Fondee. Na základě vyplněného investičního dotazníku vám tyto platformy sestaví investiční portfolio z burzovně obchodovatelných fondů na míru. S těmito platformami je navíc investování velmi jednoduché. Za pár minut si vytvoříte obchodní účet a následně si zřídíte příslušný trvalý příkaz a můžete začít pravidelně investovat a třeba spořit na důchod. Možná by stálo za to, abyste se v oblasti investování vzdělávali, ale spojení investiční platformy a pravidelného investování vás může zbavit starostí a stresu.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat pro zmírnění stresu z investičních rozhodnutí, je postavit se ke své situaci čelem a začít dlouhodobě plánovat. Často je nejchytřejší možností, jak převzít kontrolu nad svými financemi, nechat se vést zkušenými odborníky.

Líbil se vám tento článek?
12
4

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎