Finex.cz logo
Menu
Finex » Ostatní » Letecký průmysl kvůli koronaviru balancuje nad propastí

Letecký průmysl kvůli koronaviru balancuje nad propastí

Letecký průmysl kvůli koronaviru balancuje nad propastí

Současná koronavirová krize a s ní spojené uzavírání hranic působí problémy celé ekonomice. Nejvíce pak těm sektorům, které jsou na přeshraničním pohybu osob bytostně závislé, tedy leteckému průmyslu a samotným výrobcům letadel.

Například akcie americké společnosti Boeing od začátku roku ztratily polovinu své hodnoty. A to i přes silný růst v minulém týdnu, kdy od svého dna 20. 3. do čtvrtku 26. 3. posílily o 90 %.

Akcie Boeingu
CZK
USD
EUR
Normal
Logarithmic

Mnoho společností blízko bankrotu

Motorem růstu byl především schvalovaný balíček ekonomických opatření, který v pátek 27.3 podepsal prezident Donald Trump. Nemalá část je přitom směřována právě do leteckého průmyslu.

Po takovéto pomoci volají i další producenti letadel a letecké společnosti. A je jí opravdu potřeba. Zpravodajský server Bloomberg vytvořil a publikoval tzv. Altmanovu analýzu leteckých společností.

Tato analýza se obecně používá pro stanovení míry rizika bankrotu na základě různých proměnných. Ty byly v případě hodnocených leteckých společností stanoveny takto: likvidita, solventnost, ziskovost a výsledky hospodaření.

Následující tabulka pak shrnuje společnosti nejvíce ohrožené bankrotem. Nebere přitom v potaz možné vládní finanční injekce.

Altmanova analýza světových leteckých společností. Zdroj: Bloomberg
Altmanova analýza světových leteckých společností. Zdroj: Bloomberg

Jak je vidět, nejvíce ohroženým druhem jsou asijské společnosti. Ohrožení bankrotem totiž nastává při skóre pod 1,8. Tam by v tuto chvíli spadaly i Air France-KLM a nebo American Airlines.

Silní hráči vs ti druzí

Naproti tomu třeba gigant Qatar Airways se může opřít o silnou likviditu. Delta Airlines je na tom také relativně dobře, navíc zhruba 11% podíl v ní má společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffeta.

Ne všichni ale budou mít to štěstí. Ředitel Qatar Airways k tomu uvedl, že:

V této těžké době přežijí jen ti nejsilnější.

Mezi prvními odpadlíky je například britská nízkonákladová společnost FlyBe, která na začátku března ohlásila bankrot. Australská konzultační společnost CAPA pak varovala, že v případě nečinnosti vlád by většina leteckých dopravců do konce května zbankrotovala.

Celková částka na záchranu leteckých společností z celého světa byla vyčíslena 250 miliard dolarů. Její konečná výše bude samozřejmě záviset zejména na tom, jak rychle se podaří vrátit běžné ekonomické aktivity a cestování k normálu.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo