Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie leteckých společností se kvůli koronaviru propadají. Nejhůře z nich dopadly American Airlines

Akcie leteckých společností se kvůli koronaviru propadají. Nejhůře z nich dopadly American Airlines

Akcie leteckých společností se kvůli koronaviru propadají. Nejhůře z nich dopadly American Airlines

Koronavirus nezpůsobuje paniku jen mezi lidmi, ale i na akciových trzích. Po vypuknutí epidemie v Itálii se americké letecké společnosti rozhodly pozastavit lety do severní Itálie. V pomyslné první linii i s ostatními akciemi jsou právě akcie leteckých společností.

Nejhůře však dopadly akcie American Airlines, které během posledních dnů spadly o více než 25 %.

Americké aerolinky začaly rušit lety do severní Itálie

Koronavirus se nezávratně šíří po celém světě a neovlivňuje jen životy lidí, ale i ceny akcií. Momentálně je ve světě přes 89 tisíc nakažených a je evidováno více než 3 tisíce úmrtí. Většina zemí a leteckých společností na tento fakt reagovalo pozastavením letů do některých států Asie a teď i severní Itálie, kde se virus začal nezastavitelně šířit.

Stejně tak učinily i americké aerolinky Delta Air Lines a American Airlines, poté, co se v USA koronavirem nakazilo více než 70 lidí a dva z nich mu bohužel i podlehly. V případě první ze společností má přerušení trvat až do května tohoto roku. Aerolinky přitom už před nedávnem přišly o část zisků, kvůli již zmíněnému pozastavení letů do některých států Asie.

Nejhůře dopadly akcie American Airlines

Největší dopad má však šíření koronaviru a pozastavení letů do severní Itálie na americkou společnost American Airlines, jejíž akcie poklesy o více než 25 % během posledních 5 dnů.

Její pokles je dán především obavami investorů z její zranitelnosti, která může vést až k dlouhodobému zpomalení společnosti.

Akcie American Airlines zaznamenaly během víkendu a především v pondělí velký pád.
Akcie American Airlines zaznamenaly během víkendu, a především v pondělí velký pád.

American Airlines má navíc jeden z největších dluhů mezi americkými dopravci, přičemž jí další problémy přidělal i Boeing 737 MAX.

Ještě v lednu se očekávalo, že by se celková situace společnosti měla začít zlepšovat. Za těchto okolností však není jisté, jak dlouho jí to může trvat a zda se jí nebude dařit ještě hůř.

Investovat nebo neinvestovat do akcií leteckých společností?

Hned na začátek je potřeba říct, že situace okolo koronaviru je stále nejistá a nikdo ani neví, jak bude dál pokračovat. Podle analytiků je možné, že budou aerolinky nuceny pozastavit i další transatlantické lety. Šíření nákazy by však mohlo ovlivnit i poptávku po vnitrostátních letech, což by vedlo až ke snížení kapacit ze strany leteckých společností.

Největší problémy však dělají aerolinkám společnosti, které ruší firemní cesty. American Airlines je totiž ve většině závislá především na těchto letech. Pokud tedy budou i další firmy rušit lety mohou aerolinky začít nabízet volná sedadla za nižší ceny.

To však nevyřeší jejich ztráty a jak už bylo řečeno u vnitrostátních letů bude poptávka ze strany běžných lidí nejspíše také klesat. USA se navíc podle některých zdrojů připravuje na propuknutí epidemie koronaviru na svém území.

Odpověď na otázku, zda do akcií investovat nebo neinvestovat není za této situace jednoduchá, ale je jisté, že případná investice by byla stejně nejistá jako celá situace kolem koronaviru. Jednoznačnou odpověď bude možné dát až bude šíření viru pod kontrolou.

To potvrzují i data z epidemie SARS, kdy se investorům vyplatilo investovat do akcií až poté co virus dosáhl svého vrcholu, ten však u koronaviru není momentálně možné stanovit.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo