Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Masivní propad ceny bitcoinu

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Masivní propad ceny bitcoinu

Cena bitcoinu v posledních týdnech bez přestání rostla. Růst byl tak masivní, že překvapil prakticky všechny na trhu. Od počátku října bitcoin posílil na hodnotě o více než 300 % a prozatím se drží mezi hranicí 30 a 40 tisíc dolarů.

Poprvé od počátku překotného růstu jsme nicméně zažili výraznější korekci. Pokles dosáhl velikosti 22 % za pouhých 24 hodin. To je obrázek, který jsme dlouhou dobu neviděli.

Cena tak za jeden den klesla téměř o 10 tisíc dolarů. Rapidní pokles ceny je způsoben třemi důvody.

V první řadě se do prostoru začali hrnout noví retail investoři, kteří mají “slabé ruce” a budou při poklesech panicky prodávat.

Druhým důvodem je obrovská chamtivost trhu, která se projeví v otvírání silných pákových pozic. I malý propad najednou strhnu kaskádu likvidací, která vede k velkému propadu.

Třetím důvodem je pak fakt, že jsme rostli bez korekce o 300 % po dobu třech a půl měsíce. To znamená, že část investorů je nyní s nárůstem hodnoty jejich investice spokojena a bude tak vznikat větší tlak na prodeje bitcoinů a realizaci zisků.

Možná korekce by mohla směřovat až na 20WMA, tedy zhruba na 18 000 USD
Možná korekce by mohla směřovat až na 20WMA, tedy zhruba na 18 000 USD

Z dlouhodobého hlediska se však nemění vůbec nic. Cena je nadále v extrémně exponované fázi a v kartách je tak spíše další ochlazení trhu.

Poznámka

Myslíte si, že cena bitcoinu již našla své dno a dále už padat nebude? V tom případě je dobrý čas na nákup bitcoinu. Více info o tom, jak bitcoin koupit, naleznete zde.

90 milionů dolarů zlikvidováno za 10 minut

Trh nyní ovládá chamtivost, což nepochybně povede k vysoké volatilitě. To je dáno tím, že tradeři a investoři podstatně více riskují, což následně vede k velkým cenovým výkyvům.

Klasický případ jsou futures kontrakty. Futures umožňují jednoduché obchodování s vysokou pákou. Investoři se nyní nebojí otevírat velké pozice se silnými pákami, což vede k tomu, že při pohybu trhu na jednu či druhou stranu začne kaskáda likvidací.

To ilustruje i burza Binance, kde je možné obchodovat s pákou až 125x (což bych se nebál nazvat sebevraždou). Na Binance bylo v long pozicích spáleno přes 90 milionů dolarů a to během neuvěřitelných deseti minut.

Vývoj počtu a objemu likvidací na burze Binance
Vývoj počtu a objemu likvidací na burze Binance

Podobný obrázek nevidíme jen na Binance, ale prakticky na všech kryptoměnových burzách. Na Bitmexu bylo za poslední týden zlikvidováno přes 300 milionů dolarů v long pozicích. Velmi podobná čísla přichází i z Okexu, Huobi a dalších velkých burz.

Likvidace pozic v průběhu času
Likvidace pozic v průběhu času

Tradeři se nyní nebojí extrémních risků. Nicméně období strachu a chamtivosti se pravidelně střídá a můžeme tak nyní být na počátku ne jen denní či týdenní, ale i možná i dlouhodobější korekce.

Dan Larimer, CTO projektu EOS, končí

Poměrně velkou ránu zasadil svým odchodem Dan Larimer projektu EOS. Larimer oznámil, že odchází, protože chce hledat řešení, která jsou rezistentní vůči cenzuře, což implikuje, že EOS tuto vlastnost nemá.

EOS pod vedením společnosti Block.one uspořádal největší ICO v historii, kdy tato společnost vysbírala neuvěřitelné 4 miliardy dolarů.

EOS spadá, stejně jako Ethereum, do rodiny tzv. smart-chainů. To jsou v podstatě platformy, na kterých je možné vytvořit decentralizované aplikace. Následný provoz takových Dapps je placen nativním platidlem v síti, z čehoz se odvozuje hodnota tokenů těchto sítí, tedy např. ETH či EOS.

Graf EOS
Změna za 24h
+3,35 %
Aktuální cena
$0,84

Když Larimer opustil Block.one, cena EOS se propadla o přibližně 20 %. Korekce ceny BTC vyvolala další pokračování propadu a cena EOS se tak propadla za poslední den o více než 36 %.

Vývoj ceny tokenu EOS za posledních několik dní
Vývoj ceny tokenu EOS za posledních několik dní

EOS si jako největší ICO v historii obecně nevede dobře. Existují velké pochyby o tom, jestli je systém EOS vůbec decentralizovaný, protože se jedná o DPoS projekt a tudíž v systému existuje pouze několik málo validátorů.

Využití sítě je také na tristní úrovni, protože žádné decentralizované aplikace na EOS se nedostaly mezi top využívaných dapps napříč smart-kontrakt platformami.

Porovnání využití jednotlivých Dapps
Porovnání využití jednotlivých Dapps

Jak je vidět na datech z Dappradar (výše), tak jasným králem mezi smart-chainy je stále Ethereum. Pouze jediný další blockchain je mezi TOP 15 dapps podle zamknutých financí zastoupen, a tím je Waves.

EOS je znám primárně jako síť pro gambling aplikace, nicméně i v tomto ohledu jej trumfuje nechvalně známý blockchain TRON.

EOS je dalším velkým projektem, který se potýká s absencí užitnosti. Odchod Larimera je tak další špatnou zprávou pro projekt.

Poznámka

Projekt EOS byl součástí portfolia, které jsme jako Finex.cz sestavili a do kterého jsme investovali 100 000 Kč. Už několik měsíců tam ale EOS nepatří. Chcete vědět více? Podívejte se na článek zde.

Dfinity se blíží na trh

Zatímco EOS selhává, tak komunity okolo smart-chainů čekají na vydání jednoho z budoucích gigantů prostoru. Tento projekt se jmenuje Dfinity a snaží se vybudovat novou verzi internetu na decentralizované bázi.

Dfinity je projekt s obrovskými cíli. Dfinity se v podstatě snaží o vybudování smart-chainu, který již bude postaven na existující infrastruktuře datových center.

Projekt by měl být klasický smart-chain s přidanou funkcionalitou. Pro jednoduchou představu se Dfinity snaží vybudovat “něco jako Google ekosystém”, který by byl decentralizovaný a nebylo by tak potřeba spoléhat na třetí stranu.

Dfinity spustilo svůj mainnet v úplné tichosti 18. prosince a až na nový rok bylo oznámeno, že spuštění proběhlo úspěšně. Žádné oslavy, žádné rachejtle. Dfinity je totiž stále na počátku své cesty.

Nejbližší milník bude vytvoření funkce pro transfer mincí. To umožní obchodování Dfinity mincí (ICP) na burzách. Momentálně se obchodují pouze ICP futures (což je popravdě poměrně pochybné a pouze na burze Tokok). Momentálně se jedna ICP mince obchoduje za $ 20.

Dfinity v rámci ICO na vývoj projektu vybralo 200 milionů dolarů. Při spuštění transferů bude na síti přibližně 450 milionů ICP mincí. Celková tržní hodnota Dfinity tak bude po spuštění přibližně 9 miliard, pokud se cena mincí bude držet na této úrovni. To by znamenalo, že Dfinity bude hned po spuštění na 5. místě podle tržní kapitalizace.

3 bilióny nových dolarů pomůže Bitcoinu

Joe Biden po vítězství v prezidentský volbách v USA přišel s radikálním návrhem. Na obnovení ekonomiky po koronaviru chce Biden do ekonomiky vypustit 3 biliony dolarů.

Biden chce plošný přídavek pro běžné američany ve výši 2000 dolarů a zároveň chce investovat do rozvoje infrastruktury a vytvořit balíček pro daňové úlevy.

V rámci ekonomiky USA se tak jedná o bezprecedentní nárůst v počtu dolarů v oběhu. To logicky vytvoří velký inflační tlak, který bude dobrý pro Bitcoin a potažmo ostatní kryptoměny.

Ve spojení s Bitcoinu se totiž uchytil narativ, že se jedná o úložiště hodnoty. Stále více investorů i ze strany institucí “schovává” peníze před inflací do Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Velikost nového záchranného balíčku může posunout misky vah ještě více na stranu Bitcoinu. Platí zde jednoduchá rovnice. Čím vyšší inflace, tím větší důvod uložit část bohatství právě do kryptoměny s limitovaným počtem mincí.

Závěr k aktuální situace

Kryptoměnový prostor je momentálně v mírné korekci, která přišla po období extrémní chamtivosti. Slabé ruce nových investorů teď prodávají a vlna likvidací žene cenu směrem dolů.

Z dlouhodobého hlediska se ale nic nemění. Bitcoin vykazuje perfektní čísla a síť se jeví jako velmi zdravá a připravená na pokračování v bullrunu. Kdy korekce skončí ovšem není možné říci a ve hře jsou i varianty dlouhodobé korekce až k 20 WMA, tedy momentálně zhruba k 18 000 dolarům.

Mezi altcoiny se začínají stále jasněji profilovat projekty, které si povedou v rámci bullrunu dobře. Velký cenový postup zaznamenalo jak Ethereum, tak např. i Polkadot. Naopak projekty jako EOS či XRP v posledních týdnech dostávají těžké rány.

Na trh se také blíží dlouho očekávaný projekt Dfinity, který by měl každý znalec smart-chainů znát a kalkulovat s ním.

Tisknutí nových dolarů z dlouhodobého hlediska vytvoří další poptávku po BTC. Přísun nových investorů nicméně povede k podstatně větší cenové volatilitě a proto je potřeba být obezřetný a dobře naplánovat případné vstupy do kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.