Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Cena BTC dál stoupá a ETH 2.0 bude již zítra!

Kryptoměnové aktuality – Cena BTC dál stoupá a ETH 2.0 bude již zítra!

Bitcoin v minulém týdnu překvapil prakticky všechny a raketovým tempem se vyšplhal na cenu 19 800 dolarů za minci. Na této ceně však přišlo zamítnutí a velmi mírná korekce dolů, přesněji o 17 %.

Trh ovládly spekulace, proč cena padala. Za hlavní důvod bylo označeno vyjádření Briana Armstronga (CEO Coinbase). Ten si na Twitter napsal, že se doslechl o zvěsti o regulaci peněženek ze strany vlády USA.

https://twitter.com/brian_armstrong/status/1331744884856741888

Jedná se ale o nepotvrzenou zprávu a s velkou pravděpodobností neměla větší vliv na propad ceny. Ten byl způsoben podstatně prozaičtějším důvodem.

Trhy s BTC totiž ovládla extrémní chamtivost. Ta se projevila primárně na futures pozicích. Nejvíce využívané futures kontrakty v kryptosvětě jsou tzv. perpetual futures.

Jedná se typ futures, které nemají expirační lhůtu. Mechanismus expirace je zde nahrazen poplatky. Pokud je více longů, tedy více obchodníků spekuluje na růst ceny BTC, tak periodicky platí otevřeným short pozicím, tedy obchodníkům spekulujícím naopak na pokles. Pokud je více shortů, tak se situace opakuje, i když opačně.

Statistiky funding rate pro BTC futures
Statistiky funding rate pro BTC futures

Na předchozím grafu můžete vidět statistiky tzv. funding rates (poplatky u výše popsaných perpetual futures).

Analytický server skew vzal data z burzy Bybit, kde je jasně vidět, že long pozice velmi výrazně platily short pozicím. To fakticky znamenalo, že bylo otevřeno výrazně více long pozic.

Graf likvidací long pozic na burze Binance
Graf vývoje likvidací long pozic na burze Binance

A v takových dobách velmi často přichází tzv. long squeeze (viz. graf Binance likvidací). To je situace, kdy je na trhu otevřeno příliš mnoho pákových pozic a při propadu ceny vznikne kaskádový efekt. Při poklesu ceny začne likvidace long pozic. To v praxi znamená, že se spekulanti jsou své pozice nuceni prodat za tržní cenu.

Právě likvidace pozic vytváří další tlak na prodej, který likviduje další a další pozice a najednou zde máme radikální propad. Cena se ovšem velmi rychle ustálila a nyní jsou býci zpět u kormidla a v době psaní tohoto článku byla cena 1 bitcoinu znovu nad hodnotou 19 600 dolarů.

Měsíc zavřeme na rekordní hodnotě

Pokud se podíváme na měsíční graf Bitcoinu, tak zjistíme, že se pohybujeme na bezprecedentních hodnotách. Vzhledem k tomu, že dnes je konec měsíce, zdá se, že aktuální měsíční svíci BTC uzavřeme na jejích historických maximech.

Graf vývoje bitcoinu na měsíčních svících
Graf vývoje bitcoinu na měsíčních svících

Na předchozím grafu byly odstraněny knoty svíček pro lepší ilustraci nynějšího stavu trhu. Z grafu je tak jasně vidět, že cena BTC je v tomto ohledu již na svých historických maximech.

Zavření měsíční svíce na maximech je samozřejmě bullish znamení. Ve hře je samozřejmě také stále korekce k logické hranici 20 WMA, která se momentálně nachází na hranici 13 000 USD za Bitcoin, ale moc nadějí tomu nedávám.

Po překonání předchozího ATH se obvykle trh dostává do nové fáze vývoje trhu, která by se dala nazvat manickou. Manická fáze je období, kdy do trhu vstupují noví retailoví investoři.

Po překroční maximální ceny z předchozích let (tedy 20 000 dolarů a jedná se i psychologickou hranici) začne růst zájem médií, který nakonec vyvrcholí v tzv. retail FOMO. Lidé se začnou hromadně hrnout na trh, protože se budou bát, že jim tzv. ujíždí vlak.

Nakonec tak cenu vyženou do nesmyslných výšek a pak budeme mít na krku opět dlouhodobější bear market.

Ethereum 2.0 již zítra

Dlouho očekávané spuštění druhé verze sítě Ethereum je tady. Na počátku listopadu byl otevřen deposit kontrakt, kam mohli budoucí validátoři posílat svá ETH z první verze sítě na druhou.

Pro spuštění sítě mělo být odesláno minimálně 524 288 ETH, přičemž tento limit byl již překonán a na druhé verzi ETH je nyní jíž přes 800 000 ETH. Datum spuštění Ethereum 2.0 je tak 1. prosinec.

Aktuální počet uzamčených ETH
Aktuální počet uzamčených ETH – stále roste

Ethereum přechází v několika fázích z PoW na PoS verzi. Zatímco ETH 1.0 funguje podobně jako Bitcoin, což znamená, že těžba probíhá pomocí fyzického důkazu výpočetní práce, tak ETH 2.0 bude fungovat jinak.

Jak bude fungovat těžba (validace) u ETH 2.0?

U ETH 2.0 těžaři (lépe řečeno validátoři) prokazují svůj závazek vůči síti pomocí uzamčených financí v podobě ETH mincí namísto prací (těžbou). Logika za tím je jednoduchá. Pokud validátor podvádí či jedná se zlým úmyslem, bude jeho stake (neboli uzamknutá ETH) ukrácen.

PoS sítě mají několik výhod

  • V první řadě nespotřebovávají zbytečnou elektřinu. Pomocí náhodné funkce jsou vybíráni validátoři, kteří následně vytvoří a ověří blok. Z toho plyne, že není potřeba soutěžit o to, kdo první najde blok pomocí pálení energie.
  • Druhou výhodou je pak možnost shardingu PoS sítí. Sharding je v podstatě rozdělení blockchainu na několik různých částí, které mohou fungovat jako poloautonomní celky.

Ethereum bude ve své druhé fázi (fáze 1, protože spuštění se nazývá fází 0) implementovat sharding, který blockchain rozdělí na 64 celků. V případě, že by shard dosáhl 100 transakcí za vteřinu, tak se můžeme těšit až na 6400 transakcí za vteřinu.

Ve fázi nula bude ovšem spuštěn pouze Beacon chain, což je hlavní část blockchainu ETH 2.0. Ve fázi 1.5 bude pak původní verze ETH začleněna do ekosystému jakožto samostatný shard a na to si ještě počkáme.

Cena ETH reflektuje pozitivní vývoj

Cena Etherea vstoupá podobně jako je to u Bitcoinu. Za vzestupem stojí logicky jednak vzestup samotného BTC, ale také perfektní fundamentální statistiky.

Na síti ETH totiž běží naprostá většina využívaných decentralizovaných aplikací. Za tím stojí hlavně odvětví Defi, které se stále více tváří jako reprezentant inovace nynějšího kryptoměnového cyklu.

Majitelé ETH tak často své mince zamykají do Defi smart kontraktů, kde jim následně generuje zisk. Za zmínění stojí nejoblíbenější defi aplikace jako je Maker DAO, Compound, Synthetix a Uniswap.

Se spuštěním ETH 2.0 navíc přijde odliv likvidity na druhý blockchain, kde budou mince zamknuty až do doby dalších upgradů druhé verze ETH sítě.

Pokud by se Bitcoin profiloval jako digitální alternativa zlata, tak Ethereum je ropou digitální ekonomiky.

Aktuální potřebný růst ceny ETH pro dosažení ATH
Aktuální potřebný růst ceny ETH pro dosažení ATH

Cena ETH vykazuje jasně rostoucí tendenci. Od předchozích maxim jsme ještě velmi daleko. Zatímco nynější cena se pohybuje okolo 600 dolarů za ETH, tak na dosažení maxim potřebujeme růst 140% a tedy přibližně 800 dolarů.

Guggenheim Partners vstupují na trh s BTC

Nebylo by pořádného týdne v kryptoměnách, kdy by nepřibyl další velký institucionální investor. Nejnovějším přírůstkem do světa kryptoměn je společnost Guggenheim Partners.

Ta spravuje majetek za přibližně 270 miliard dolarů. Společnost Guggenheim Partners v minulém týdnu oznámila americkému regulátorovi SEC, že se chystá investovat 500 milionů dolarů do BTC.

Guggenheim Partners zvolili cestu skrze Grayscale BTC fond a budou tak investovat do fondu držícího BTC, protože Bitcoin se prozatím na klasických trzích neobchoduje.

Další vstup velké finanční instituce potvrzuje nastoupený trend, kdy se jednotliví hráči přetahují o nákup BTC, což logicky žene cenu nahoru. Výsledkem tohoto trendu je radikálně stoupající cena.

Závěr k aktuální situaci na trhu

Bitcoin se dostává do neprobádaných vod, co se týče cenových hladin. Růst ženou primárně nově vstupující instituce a přikupující hodleři.

Noví retail investoři prozatím do prostoru moc nevstupují, i když to se může rychle změnit právě pomocí integrace krypta do Paypalu nebo Square aplikací.

Zároveň můžeme sledovat největší technologický pokrok a to u sítě ETH, která přechází na novou verzi. Ethereum totiž postupně přináší to, co Bitcoin sliboval. Novou digitální a nezávislou ekonomiku.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.