Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin slaví 12 let a tvoří dosavadní maximum na úrovni 34 700 USD

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Bitcoin slaví 12 let a tvoří dosavadní maximum na úrovni 34 700 USD

Bitcoin na konci roku 2020 překvapoval asi všechny, kteří vývoj jeho ceny sledují. Spanilá jízda se nezastavila ani u předchozího dosavadního maxima, které bylo nepřekonané celé 3 roky, a směle pokračovala v cestě nahoru. Poslední zastávkou byla hranice 34 700 dolarů za jeden Bitcoin.

Bitcoin - poslední pokles po růstu
Bitcoin – poslední pokles po růstu

Jak je vidět na předchozím 4hodinovém grafu, tak cena vystoupala o další “schod” nahoru.

Zde přišlo masivní zamítnutí a cenová korekce směrem dolů o celých 20 %.

Cena nicméně vytvořila novou maximální hodnotu, která je nyní na úrovni 34 700 dolarů, a na kterou pravděpodobně bude ještě brzy útočit.

Bitcoin nova maximalni hodnota (ATH)
Bitcoin – jeho nová maximálně dosažená hodnota (ATH)

Při pohledu na týdenní graf vidíme, že je cena stále velmi vysoko relativně ve vztahu k 20 WMA (20týdenní klouzavý průměr), která je na grafech výše znázorněna jako tmavě modrá linie. 20WMA je dlouhodobou logickou hranicí pro korekce v rámci stoupajícího trhu.

Trh je momentálně v euforické fázi, která je vysoce nebezpečná. Propady o 20-40 % budou v takovém období běžné. Noví investoři se tak mohou velmi lehce spálit. Proto je potřeba větší opatrnosti.

Vytváření nových ATH prakticky každý den nicméně ukazuje velkou důvěru investorů. Euforické fáze jsou charakterizovány chamtivostí investorů, kteří zvyšují své pozice v kryptoměnách za účelem vyšších zisků.

Bitcoin jako takový, ale i a kryptoměny obecně jsou nicméně velmi volatilní druh majetku a je tedy potřeba počítat s výraznými cenovými výkyvy.

Likvidace 190 milionů dolarů za deset minut

Pokud se nyní ptáte, co stálo za posledním propadem, tak se jednalo o likvidace obchodníků s long pozicemi.

Long pozice je v podstatě mechanismus, který umožňuje spekulantům “vsadit” si na to, že cena daného aktiva půjde nahoru.

V období chamtivosti na trhu spekulanti riskují a sázejí na to, že trh bude pokračovat směrem nahoru. Toho využijí racionálnější hráči, kteří v takových dobách naopak začnou ve velkém prodávat.

A pak přichází něco, čemu se říká Long squeeze. Obchodníci, kteří používali vysokou páku, mají zároveň blíže částky, při kterých bude jejich zástava na futures platformách zlikvidována.

Jednoduše řečeno: takoví obchodníci si nemohou dovolit velký pohyb dolů, protože by je to zruinovalo. Obchodují totiž s půjčenými penězi. A tak musí už při menším poklesu své pozice prodávat.

A přesně to se stalo nyní. Například na burze Binance otevřelo příliš mnoho traderů pozice s příliš velkými pákami. Při cenovém propadu vznikl kaskádový efekt, kdy jsou tradeři na páku zlikvidováni, jejich  zástava je prodána za tržní cenu, což vytváří další tlak na další prodeje a další pokles cen. Opravdu to funguje jako domino.

Bitcoin - velký pokles ceny
Velký pokles ceny bitcoinu v posledních hodinách

Za 3 hodiny tak cena klesla o 5500 USD. Data na grafu výše jsou z burzy Bitstamp. Jenže na různých burzách bude tento propad vypadat jinak.

Třeba na zmíněné burze Binance Futures nastaly likvidace long pozic za 190 milionů dolarů, a to během neuvěřitelných deseti minut.

Likvidace long pozic u binance
Znázornění likvidací pozic u Binance

Podobný obrázek jako u Binance je vidět možné na všech burzách poskytujících zapákované futures kontrakty.

Před sebou tak máme obrázek, kdy se mnoho hráčů na trhu rozhodlo jít do obrovských risků, které následně způsobily větší tržní korekci.

Z technického hlediska se ovšem prozatím nic nemění a stále jsme v extrémním stoupajícím trendu.

Stále je možné očekávat podstatně větší korekci, ale trhy jsou nepředvídatelné a tudíž není možné říci, kdy a na jakých hodnotách tato korekce přijde.

Bitcoin slaví 12 let

Ke včerejšímu dni oslavil Bitcoin 12 let své existence. Před dvanácti lety spustil Satoshi Nakamoto první blockchain na světě a započal tak revoluci v digitálním přenosu hodnoty.

Bitcoin - záznam o vytěžení prvního bloku s názvem Block 0.
Bitcoin – záznam o vytěžení prvního bloku s názvem Block 0.

Historicky první blok byl vytěžen v 1. 3. 2009 v 19:15. Na počátku vzniku Bitcoinu byly odměny za vytěžení jednoho bloku ve výši 50 bitcoinů.

Dnes je to již jen 6,25 BTC. Přibližně každé 4 roky totiž nastane událost, která nese název halving, kdy se odměna za vytěžení bloku sníží na polovinu.

Tabulka s historickými i nadcházejícími halvingy Bitcoinu
Tabulka s historickými i nadcházejícími halvingy Bitcoinu

Historicky za sebou máme již tři halvingy a další přijde v roce 2024, přičemž za pouhých 12 let se cena bitcoinu vyšplhala prakticky z nuly až na maximální hodnotu 35 tisíc dolarů.

Vznik Bitcoinu byl nicméně pouze počátkem celé digitální revoluce. Díky open-source nátuře blockchainů brzy vzniklo mnoho klonů BTC, kam dnes patří např. Litecoin, Bitcoin Cash či Bitcoin SV.

Pravděpodobně největší inovací po Bitcoinu byl příchod kryptoměny s názvem Ethereum, která vznikla v roce 2015 a v roce 2017 se stala široce využívaným blockchainem.

Bitcoin za 12 let své existence prokázal nejen svou vlastní funkcionalitu, ale také ukázal rezistenci vůči útokům jak ze strany hackerů, tak i ze strany národních vlád.

Bitcoin stojí na pěti filozofických pilířích. Ty jsou následující:

  • Otevřenost – Na provozu systému se může podílet každý.
  • Veřejnost – Blockchain je veřejně přístupný každému, kdo má potřebu jej využívat.
  • Rezistence vůči cenzuře – Nikdo v síti vám nemůže zakázat poslat transakci.
  • Neutralita – Bitcoin nemá hodnotový systém, podle kterého by soudil jednotlivé transakce. Každý může posílat finance bez ohledu na morální implikace.
  • Globální charakter – Bitcoin je zde pro celý svět a hranice mezi státy pro něj nehrají roli.

Čína posílá obyvatelům Digitální Juan

Dvě zajímavé zprávy přišly z opačného konce světa. Jedna z Číny a druhá z USA. Čína již dlouho pracuje na svém projektu CBDC (Central Bank Digital Currency).

Čína spustila pilotní projekt digitálního juanu ve 4 velkých městech. Jedním z nich je také město Shenzen. Právě Shenzen se svými více než 12 miliony obyvatel spouští pobídkový program pro své obyvatele.

Kdo se ve městě Shenzen přihlásí do loterie, může obdržet obálku s kódem, který mu dá přístup ke 200 digitálním juanům (což nyní představuje cca 650 Kč). Program funguje jako pobídka k využívání systému a zároveň k jeho testování.

Obálky obdrží 100 000 obyvatel, kteří je následně budou muset využít do deseti dnů od vyzvednutí. Tento krok by měl obyvatele Shenzenu motivovat k aktivnímu využití přidělené částky. Celkově tak město rozdělí digitální juany za více než 6 milionů korun.

Projekt Čínské CBDC má na kontě přes 4 miliony transakcí a celková hodnota všech transakcí byla přibližně 300 milionů dolarů.

CBDC nicméně nejsou klasické kryptoměny, protože nejsou decentralizované a nejedná se o otevřený systém.

V USA navrhují úřad pro blockchain aplikace

Ze strany demokratického kongresmana Darrena Sota přišel návrh na vytvoření úřadu pro koordinaci a aplikaci blockchainu ve státní správě.

Soto je velkým zastáncem kryptoměn a blockchain technologie obecně. Cílem nového úřadu by měla být primárně energetika a volební transparentnost.

Myslím, že bychom mohli blockchain využít u voleb velmi brzy a to po několik následujících volebních cyklů,” řekl Soto.

Blockchain technologie by mohla umožnit díky nezcizitelným identitám digitální volby. V energetice je pak možno využít blockchain pro prodej a nákup elektrické energie v reálném čase a zároveň by měl blockchain ulehčit vstupy malých domácích elektráren do celé sítě.

Závěr k aktuální situaci

Cena BTC má za sebou divoké období. Velké vzestupy jsou následovány i velkými propady, protože hráči na trhu se nebojí riskovat.

Na druhé straně pomalu ožívají i altcoiny, které se v posledních dnech také vzpamatovaly (viz kurzy kryptoměn). To se projevilo na poklesu dominance Bitcoinu, která klesla ze 72 % na 68 %.

Bitcoin zároveň oslavil 12 let své existence. Za 12 let se jeho cena zvedla z nuly na 35 000 dolarů za minci. Poptávka nadále přichází ze strany institucionálních investorů, ale přichází také další retail investoři.

Inovace v blockchain odvětví si všímají i národní státy, které se chystají na větší využití nových digitálních technologií a jejich implementaci do běžného provozu.

Stále jsme nicméně na počátku technologického rozvoje kryptoměn a kam až tato cesta povede, se nyní nedá říct. Je nicméně jasné, že stále širší skupina populace poznává výhody blockchain technologií, což bude podporovat adopci.

Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Daniel

Dobrý den Adame,
Díky za článek. Mám dotaz k těm grafům: jak se Vám na Bitstampu daří udělat týdenní graf? Já jsem asi úplně blbej, ale mě jejich Tradeview (jak v prohlížeči, tak i v mobilu) nabízí 3denní graf jako maximum a za boha tam nemůžu najít nikde vyšší časové rámce. Díky!