Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
$78,57 (1 866 Kč)
+11,89 % za 7 dní
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
Bitcoin Satoshi Vision (zkráceně BSV) patří zcela jistě ke kontroverznějším kryptoměnám. I přesto však svou tržní kapitalizací zaujímá místo mezi deseti největšími kryptoměnami na světě, přičemž v porovnání s ostatními TOP 10 coiny je zdaleka tím nejmladším.
Za hlavní výhodu, kterou jeho zastánci často zdůrazňují, je považována škálovatelnost. Proč a jak vznikl, kde se v současnosti obchoduje a jaká je budoucnost BSV? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi níže.
Světlo světa BSV spatřil v listopadu 2018 a to odštěpením (tzv. hard-forkem) z již podobným způsobem vzniklého Bitcoinu Cash (BCH). Komunita stojící za BCH se chystala provést určité změny protokolu této kryptoměny, například úpravu nastavení zapisování transakcí v bloku v určitém pořadí.
TIP: Zajímá vás vznik a fungování BCH? Přečtěte si naší recenzi této kryptoměny.
S tím však někteří členové nesouhlasili. Mezi nimi byli i Craig Wright a Calvin Ayre, kteří se postavili do čela iniciativy hard-forku nové kryptoměny, Bitcoinu “dle původní Satoshiho Vize”. Jejich cílem bylo vytvořit protokol, kde bude zvýšená velikost bloků ze stávajících 32 MB na 128 MB.
Přívlastek Satoshi Vision (doslova Satoshiho vize) pak měl symbolizovat návrat k původní myšlence zakladatele Bitcoinu, Satoshiho Nakamota. Za něj se ostatně prohlašuje i sám Craig Wright, který si tímto a dalšími kroky vysloužil kritiku značné části celé kryptokomunity.
Rozkol uvnitř komunity okolo BCH vedl dokonce ke vzájemným osobním útokům předních členů, do kterých se mimo výše uvedené osoby zapojil i zastánce BCH a osobnost spjatá s počátky samotného Bitcoinu, Roger Ver. Proponenti BSV také mířili na výpočetní výkon (tzv. hash power) BCH sítě, čímž chtěli tuto kryptoměnu oslabit a zároveň posílit nově vzniklý BSV.
Když se na vznik BSV podíváme z čistě korporátního pohledu, můžeme citovat přímo z oficiálního webu BitcoinSV.io:
BSV je projekt vytvořený na žádost a s podporou těžařské společnosts CoinGeek, přičemž jeho vývoj zahájila společnost nChain. Projekt jménem BSV komunity vlastní Bitcoinová asociace se sídlem (v karibském ostrovním státě) Antigua a Barbuda.
Všechny 3 společnosti jsou přitom personálně propojeny a to jak manažersky, tak i na úrovni vývojářského týmu. Název Bitcoinová asociace je pak poněkud zavádějící, protože prakticky téměř nikoho nesdružuje.
Celkově lze zhodnotit parametry komunity a entit stojících za BSV spíše jako centralizované, což je i další z bodů, na které upozorňují kritici této kryptoměny.
BCH i BSV využívají hašovací algoritmus SHA-256. V praxi to znamená také to, že pro těžbu obou měn lze využít stejné těžební zařízení. To a především riziko tzv. 51% útoku na BCH vedlo i k tzv. hashovací válce mezi zastánci BCH a BSV, kdy proponenti BSV již před jejím vznikem deklarovali snahu maximálně oslabit výpočetní výkon sítě BCH s cílem její eliminace.
Zástupci BCH však dokázali udržet silný výpočetní výkon. K tomu jim dopomohl především pool od čínského Bitmainu, v rámci něhož byla hash power přesměrována ze sítě Bitcoinu do sítě Bitcoin Cash.
Nárůst výpočetního výkonu na obou stranách barikády vedl mimo jiné také k neziskové těžbě a takto vzniklé ztráty byly vyčísleny až na miliony dolarů. I proto došlo k rychlému oboustrannému zklidnění. Zastánci BSV na jeho webu pak vyjmenovávají čtyři základní vlastnosti coinu:
V centru všech těchto vlastností stojí již zmíněná zvýšená kapacita bloku, která činí 128 MB. To vcelku přirozeně umožňuje rychlé zpracování transakcí s nízkými poplatky i při jejich relativně vysokém počtu.
Představa zastánců BSV je zároveň taková, že tato doslova masivní kapacita bloků (pro porovnání kapacita 1 bloku bitcoinu je 1 MB) by mohla být využita také pro ukládání firemních dat včetně například daňových záznamů či informací o nákupu zboží.
Takovéto využití vypadá na první pohled hezky, nicméně praxe dosti pokulhává a BSV je zatím spíše spekulativní aktivum. Navíc na rozdíl například od Bitcoinu jeho využití jako platidla je minimální, čemuž odpovídá i množství transakcí. To i přes postupný nárůst v létě 2019 zůstává vůči Bitcoinu zhruba na úrovni jedné třetiny.
K využití plné kapacity bloku má BSV na míle daleko, když v současnosti nedosahuje ani 0,5 MB z možných 128 MB. Současná kapacita se tak jeví jako značně naddimenzovaná. Co však BSV nelze upřít je zmíněná nízká cena transakcí, jejíž medián k dnešnímu dni (30. srpna 2019) činí pouhých 0,0004 dolarů. To je polovina ceny transakce BCH a 0,1 % v případě samotného BTC.
Standardně lze získat BSV nákupem na kryptoburze nebo směnárně. Bohužel ale pro BSV, v dubnu 2019 došlo k delistingu této kryptoměny z některých velkých burz, mezi kterými byl například Kraken, Binance nebo ShapeShift. Důvodem bylo zejména pobouření z výroků předního protagonisty BSV, Craiga Wrighta prohlašujícího se za tvůrce Bitcoinu. Ten se měl veřejně dopouštět lží a hrozit žalobami vůči kritikům BSV.
TIP: Přečtěte si Návod, jak začít obchodovat Bitcoinu a dalších kryptoměny.
I přesto existuje stále velké množství platforem, kde lze jednoduše BSV nakoupit. Největší obchodované objemy (dlouhodobě v přepočtu nad 20 miliony dolarů) jsou dle webu coinmarketcap.com:
Obchodování probíhá většinou v páru s BTC nebo USDT. BSV je pak možné uložit do mobilní peněženky, mezi nimiž je například:
BSV byl při svém debutu první den na kryptotrhu obchodován za cenu přes 80 dolarů. Odtud se ani ne za týden vyšplhal na téměř 240 dolarů, aby o týden později spadl až na své dosavadní historické minimum 37 dolarů.
V průběhu roku 2019 byla jeho cena relativně stabilní až do poloviny května, kdy se během dvou týdnů vyšvihla o zhruba 300 %. Největší nárůst byl přitom 21. května a to během hodiny o více jak 100 % s následnou korekcí zhruba 50% korekcí.
Rychlý nárůst byl připisován oznámení Craiga Wrighta o jeho požadavku registrace autorských práv na whitepaper Bitcoinu. Tento dokument z roku 2008 shrnuje fungování bitcoinu a důvody, proč byl vytvořen. Wright zároveň požádal o registraci autorských práv vůči kódu bitcoinu.
Později se nicméně ukázalo, že americké úřady autorská práva Wrightovi nepřiznaly. BSV a Wright si tímto vysloužili kritiku ze strany kryptokomunity, která Wrightův počin vnímala jako podvod spočívající ve snaze uměle krátkodobě navýšit cenu BSV. Nárůst byl také zpochybňován v souvislosti s obchodovanými objemy, které podle měření renomované společnosti Messari byly podstatně menší než oficiálně vykazovaly kryptoburzy.
Kurz v létě 2019 vykazuje v souladu s vývojem na kryptotrhu spíše sestupnou tendenci, nicméně jsou zde oproti předchozímu období od vzniku BSV patrné vyšší objemy obchodů. A to i navzdory dubnovému delistingu BSV z některých světových kryptoburz.
Pokud bychom měli shrnout potenciál BSV, můžeme konstatovat, že tato kryptoměna stojí na poměrně vratkém základě v podobě kryptokomunitou kritizovaných osobností a ambice vytvořit něco, po čem, alespoň nyní, není reálná poptávka. To s sebou přináší i větší rizikovost případné investice do této kryptoměny.
Ruku v ruce s tím je zde ale také šance na realizaci rychlých vysokých zisků, jak se nejednou ve velmi krátké historii BSV ukázalo. BSV tak může být černým koněm kryptotrhu a není vyloučeno, že některé burzy jej opět v budoucnu umožní obchodovat. To by mohlo být dalším motorem jeho cenového růstu.
Kryptoměna | Bitcoin SV |
---|---|
Symbol | BSV |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 19 794 406 |
Maximální počet tokenů | 21 000 000 |
Obchodní objem (24h) | $46 217 719 |
Tržní kapitalizace | $1 552 763 454 |
Změna ceny za 24h | -0,24 % |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Jakym zpusobem lze vyzvednout BSV z Coinbase?
Dobrý den, Michaelo.
Záleží, co tím “vyzvednutím” myslíte. Pokud už u Coinbase účet máte a na něm máte BSV, stačí se přihlásit, v horní části obrazovky klepnout na Portfolio a v seznamu níže zvolit BSV. Pak se vám vpravo ukážou dvě tlačítka. Vy použijte Send (tak můžete své BSV mince odeslat na jakoukoli jinou adresu – vlastní peněženku nebo jinou směnárnu či burzu).
Prodat BSV za eura/koruny/bitcoiny bohužel u Coinbase momentálně nelze. Doporučujeme tedy vybrat si nějakou burzu, kde to jde (viz seznam zde), a tam si BSV přeposlat dle zmíněného návodu. (U dané burzy zvolíte na BSV – Deposit – Zkopírujete adresu a tu dáte jako adresu příjemce BSV při odesílání z Coinbase)
PS: Postup bude možná maličko odlišný u mobilní aplikace, návod výše platí u webových stránek na počítači.