Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Altcoiny na vzestupu a Čína buduje blockchain infrastrukturu!

Kryptoměnové aktuality – Altcoiny na vzestupu a Čína buduje blockchain infrastrukturu!

Alternativní kryptoměny, někdy označované jako altcoiny, se v posledních týdnech těší velkým růstům a investoři se nebojí riskovat.

Aby toho nebylo málo, objevily se novinky o tom, že Čínská vláda sází na blockchain, v USA se zvyšují investice do kryptoměn a Ethereum Classic čelilo dalšímu 51% útoku.

Pojďme se na všechny tyto novinky podívat podrobněji.

Altcoiny na vzestupu

Po dlouhém období nejistoty se chování investorů opět proměnilo a nyní se již nebojí tolik riskovat ve vztahu k alternativním digitálním mincím, tedy jiným kryptoměnám než Bitcoinu.

V době nejistoty se investoři do kryptoměn uchylují do bezpečí Bitcoinu. To má jednoduchý důvod. Bitcoin je nejvíce etablovanou kryptoměnou a těší se zdaleka největší důvěře. To má za následek, že jej investoři vnímají jako bezpečný přístav, kam mohou vložit své finance, aniž by výrazně ztrácely na hodnotě.

Altcoiny jsou naopak vnímány jako podstatně rizikovější investice.

A právě fakt, že altcoiny jsou nyní na vzestupu, signalizuje, že investoři jsou ochotni více riskovat v očekávání budoucích zisků. Toto očekávání vychází z vzestupu fundamentálních indikátorů v tomto prostoru.

Mezi ně patří např. přísun nových financí reprezentovaný tištěním stablecoinů, o kterém jsme psali minulý týden, nebo vzestup nenulových BTC adres.

Nyní můžeme sledovat pokles dominance Bitcoinu, která ukazuje část tržní kapitalizace patřící právě BTC v porovnání s ostatními kryptoměnami (viz níže).

Dominance BTC za posledních pár týdnů
Dominance BTC za posledních pár týdnů

Na následujícím obrázku tak můžete vidět vzestupy nejúspěšnějších altcoinů (v rámci top 100) za posledních 30 dní. Jak vidíte, růsty kurzů kryptoměn o více než 100 % nebyly ojedinělé.

Prostor altcoinů nyní kupředu táhnou obzvláště oblasti decentralizovaných financí.

Nejvíce rostoucí altcoiny za posledních 30 dní
Nejvíce rostoucí altcoiny za posledních 30 dní

Nyní jsme svědky malé “altcoinové sezóny”. Investoři tak dávají najevo svou ochotu zvyšovat míru risku a právě to vede k zvýšeným investicím do altcoinů.

Investice do malých “altů” jsou nicméně vysoce rizikové a proto musí investoři bedlivě zvažovat svůj risk managment a mít připravenou strategii, kdy rizikové investice převádět do bezpečnějších kryptoměn.

Čína sází na blockchain

Čínskou vládou podporovaná iniciativa BSN (Blockchain based Service Network) je státním projektem, který má umožnit snadný přístup k veřejným blockchainovým sítím.

Projekt BSN nyní spouští svůj oficiální mezinárodní web. Podle zakladatele projektu He Yifana bude sloužit nový portál jako základní přístupový bod k veřejným blockchainům.

Podle oficiálních informací bude BSN umožňovat snadnou integraci technologií s následujícími blockchainy: Ethereum, EOS, Tezos, NEO, Nervos a IRISnet.

Hlavním cílem je umožnění jednoduché tvorby decentralizovaných aplikací, které vyžadují blockchain technologii.

Partnery projektu BSN jsou giganti jako Google či Amazon. Čína tak nadále demonstruje vysokou míru podpory novým technologiím.

Nejznámější čínský projekt je ovšem budování digitální verze národní měny juan. Čína se tak snaží vytvořit verzi své měny, která by byla schopna konkurovat dolaru jako světové rezervní měně.

Američané investují podporu do kryptoměn

Všichni víme, že celým světem hýbe pandemie nemoci Covid-19. Jedním z dopadů šíření nemoci bylo uzavírání ekonomik národních států, což následně vedlo k poklesu ekonomické aktivity a zániku mnoha pracovních míst.

Obzvláště v USA se ekonomické problémy řeší radikálním tisknutím peněz a jejich vkládáním do oběhu. Jedním ze stimulačních opatření jsou přímé dávky americkým domácnostem.

Podle nedávného reportu z dílny banky JP Morgan se ukazuje, že právě tyto peníze občané USA často rovnou investují právě do kryptoměn.

Podle JP Morgan obzvláště mladí lidé preferují investice do kryptoměn nad nákupem např. drahých kovů jako je zlato či stříbro.

První stimulační balíček domácnostem měl hodnotu 1200 USD. Pokud by jej jeho příjemci ihned vložili do BTC (což někteří jistě udělali), tak by nyní měl hodnotu přibližně 2100 dolarů, což je nárůst o 75 %.

Tištění obrovského množství peněz hlavně v USA vyvolává obavy z hyperinflace. Pro malé investory je tak obzvláště Bitcoin velmi lákavý, protože jeho celkové množství je omezeno na 21 milionů BTC.

Příkladem může jít např. Argentina, kde BTC již přesáhl předchozí ATH z roku 2017 a to primárně díky vysoké míře inflace. Podobná situace se může odehrát také v USA.

Ethereum classic čelilo dalšímu 51% útoku

Největší obavou všech blockchainů je tzv. 51% útok, kdy jeden těžař získá vyšší výpočetní sílu než zbytek sítě. To se nyní stalo Ethereu Classic již podruhé.

Poslední útok se odehrál mezi 31. červencem a 1. srpnem. Útočník vytěžil 4280 bloků, což vedlo k double-spendu přibližně 800 tisíc ETC. Celkově se jedná o částku 5.6 milionů dolarů.

Podle analytického serveru Bitquery zaplatil útočník přibližně 17.5 BTC, aby si pronajal dostatek vypočetní síly od společnosti Nicehash a následně provedl útok.

Blockchain Ethereum Classic tak nyní patří mezi vysoce nebezpečné blockchainy, protože se ukázalo, že útok na něj je možné provést s relativně nízkými náklady.

Blockchainy s nízkým hashrate (míra výpočetní síly zajišťující bezpečnost sítě) jsou náchylné na takovéto externí útoky.

Zajímavým úkazem je, že i přes brutální bezpečnostní selhání se cena mince ETC pohybuje na stejné úrovni jako před útokem.

Tento fakt ilustruje iracionalitu a spekulativní náturu kryptoměnového trhu. ETC si prozatím stabilní cenu drží pravděpodobně kvůli zvýšenému zájmu o altcoiny. Do budoucna je to nicméně pro ETC velmi špatná zpráva.

Ethereum Classic vzniklo jako hard-fork mince Ethereum po tzv. DAO hacku. Většina vývojářů a uživatelů sítě nicméně zůstalo u Etherea, což se odráží v tržní kapitalizaci.

Zatímco Ethereum má kapitalizaci 44 miliard dolarů, tak tržní kapitalizace Ethereum Classic je pouhých 800 milionů dolarů.

Významná jihokorejská banka nabízí kryptoměny

Jedna z největších bank v Jižní Koreji nově nabízí možnost spoření do kryptoměn. KB Kookmin Bank uzavřela partnerství se společnostmi Hashed a Cumberland Korea, které ji umožnily vybudovat infrastrukturu pro správu kryptoměn.

KB Kookmin Bank následuje další korejské banky v nástupu na kryptoměnový vlak. NongHyup a NH Bank začaly nabízet služby pro majitele kryptoměn na počátku července.

Korea je známa svým progresivním přístupem k technologiím a reprezentuje podstatně širší trend. Tím je vstup klasických finančních institucí do světa digitálních financí.

Tento fakt nadále ukazuje silnější zapojení institucionálního světa do prostoru kryptoměn. Právě nabídka kryptoměnových služeb ze strany bankovního sektoru může ve střednědobém výhledu výrazně usnadnit adopci kryptoměn širší společností.

Líbil se vám tento článek?
5
3

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.