Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Tether za červenec natiskl $1 miliardu, CME futures na rekordních číslech a Visa a Mastercard akcelerují adopci kryptoměn

Kryptoměnové aktuality – Tether za červenec natiskl $1 miliardu, CME futures na rekordních číslech a Visa a Mastercard akcelerují adopci kryptoměn

Tether vytiskl za červenec další miliardu dolarů, což signalizuje přísun nových peněz do prostoru. Společnosti VISA a MasterCard akcelerují své programy pro integraci kryptoměn a CME dosáhlo nového maxima v množství obchodovaných BTC kontraktů.

Pojďme se na tyto zprávy podívat detailně!

Tether za červenec přidal miliardu dolarů

Ve světě kryptoměn existují různé indikátory, které se hodí pro rozdílné časové výhledy. Jedním z indikátorů, který má vliv na cenu v relativně krátkodobém hledisku, je množství tzv. stablecoinů v oběhu.

Poznámka

Stablecoiny jsou kryptoměny pevně vázané na klasické měny, např. tedy 1 USDT = 1 USD. Tyto kryptoměny jsou tedy málo rizikové z pohledu možného propadu své ceny, ale jsou rychle směnitelné za kryptoměny. Více info zde.

Stablecoiny obvykle reprezentují množství nově investovaných prostředků do prostoru kryptoměn. Na jedné straně reprezentují stablecoiny zájem ze strany institucí a na druhé straně pak reprezentují i zájem retailu.

Skrze emitenty těchto stablecoinů často vstupují na trh s kryptoměnami instituce. Ty v podstatě mohou udělat to, že např. instituce ABC pošle společnosti Tether peníze ve formě dolarů. Tether tyto peníze bezpečně uloží a následně vytiskne adekvátní množství USDT, které dá společnosti ABC k dispozici. Od té doby může kdykoli (např zase společnost ABC) přinést Tetheru určité množství USDT a směnit si je zpět za “opravdové” USD.

Velké burzy zase převádí část nových peněz ze strany retail investorů do verze stablecoinů kvůli tomu, že je s nimi podstatně snažší nakládání než s běžnými penězi.

Aktuální tržní kapitalizace největšího stablecoinu USDT
Aktuální tržní kapitalizace největšího stablecoinu USDT

Tether za červenec zvýšil svůj objem o 1,3 miliardy dolarů. Z 10,2 miliardy USDT se celkový počet USDT zvednul na 11,5 miliardy USDT. To odpovídá zhruba 11% nárůstu za jeden měsíc.

Vývoj kapitalizace jednotlivých stablecoinů
Vývoj kapitalizace jednotlivých stablecoinů

Vzestup stablecoinů (přičemž Tether této sféře jasně dominuje) značí nový přísun peněz a je obecně vysoce bullish znamení v krátkodobém až střednědobém výhledu (měsíce).

Celkově je tak možné konstatovat, že do prostoru kryptoměn vstupují s velkou pravděpodobností noví hráči, kteří ženou cenu v posledních dvou týdnech nahoru.

Výhled pro rok 2020 je tak prozatím vysoce optimistický.

CME Futures: Rekordní open interest

CME Group Inc. je největší finanční institucí pro obchodování derivátů na světě. Je to také společnost, která jako první klasická finanční instituce poskytla svým klientům možnost obchodování derivátů BTC.

A právě CME nově hlásí nejvyšší hodnoty tzv. open interest (všechny neuzavřené pozice) v historii burzy. Otevřené pozice na platformě CME dosáhly minulý týden na úroveň 821 milionů dolarů.

Denní objem otevřených BTC pozic u CME
Vývoj denního objemu otevřených BTC pozic u CME

CME umožňuje trading pouze akreditovaným investorům a institucím. I proto je právě CME dobrým indikátorem pro zájem ze strany institucionálních hráčů.

Nedávný vzestup ceny BTC tak přilákal více “velkých ryb” ze světa klasických financí. Dosažení nového ATH této metriky jasně ukazuje, že institucionální hráči mají zájem na nově rostoucím odvětví.

Rostoucí zájem ze strany institucí ukazuje také společnost Grayscale. Její klientskou základnu, podobně jako u CME, tvoří primárně velké společnosti. A společnost Grayscale nově oznámila, že hodnota majetků (kryptoměn) pod jejich správou přesáhla 5,1 miliardy dolarů.

K tomu se vyjádřil zakladatel Grayscale Barry Silbert: “V roce 2013 si o nás všichni mysleli, že jsme blázni, když zakládáme Bitcoinový investiční fond… A podívejte se na nás teď.”

Jak Grayscale, tak i CME dobře ilustrují rostoucí zájem ze strany institucionálních klientů, což je pro budoucnost této sféry velmi důležité, protože právě instituce mají největší potenciál zvednout ceny kryptoměn. Mají totiž nejvíce peněz.

Smart money tak konečně začínají chápat, že kryptoměny jsou velice zajímavá technologie a díky jejich vlastnostem tu s námi i zůstanou.

Podoba nynějšího BTC cyklu tak pravděpodobně bude z velké části udávána právě zapojením institucí.

Posledním velkým hráčem, který oznámil vlastnictví Bitcoinu, byl legendární Paul Tudor, jehož fond nyní ze 2 % tvoří právě Bitcoin.

Visa a Mastercard + Kryptoměny

Visa a Mastercard, giganti mezi platebními společnostmi, signalizují pozitivní přístup ke kryptoměnám. Obě společnosti v červenci oznámily svůj plán na větší podporu kryptoměn jako platidel.

Mastecard aktivně rozvíjí svůj program pro kryptoměnové platební karty. Podle oficiálního vyjádření společnosti Mastercard se výrazně zrychlí Akcelerační program. Ten je určen pro společnosti, které poskytují kryptoměnové kreditní karty.

Podle svého vyjádření se Mastercard aktivně snaží kontaktovat instituce v kryptoměnovém světě a navázat s nimi partnerství. Po poslední inovaci v rámci kryptoměnového programu by mělo vytvoření nového typu karty být otázkou pouhých týdnů.

“Trh s kryptoměnami nadále dospívá a Mastercard tento proces žene kupředu. Vytváříme bezpečné prostředí pro zákazníky i podniky v dnešní digitální ekonomice”, řekl Raj Dhamodharan, který má v Mastecard na starosti digitální majetky a blockchainové produkty.

Společnost VISA také vydala veřejné prohlášení, ve kterém říká, že již nyní spolupracuje s 25 institucemi ze světa kryptoměn. Mezi ně patří např. Binance, Crypto.com nebo Coinbase.

Visa aktivně pracuje na několika projektech jako je Zether či Flyclient.

  • Zether je v podstatě platební mechanismus budovaný na míru síti Ethereum (podle společnosti VISA je aplikovatelný na většinu smart kontrakt platforem), který má umožnit vyšší míru soukromí při platbách.
  • Flyclient je super-light software na ověřování transkací. Podle úvodních testů umožňuje FlyClient synchronizaci s ETH blockchainem přibližně 6 600x rychleji, než to dělá nynější software pro uzly v síti.

“Věříme, že digitální měny mají potenciál rozšířit digitální platby mezi vyšší množství lidí a míst. I proto chceme podporovat jejich roli jako budoucí formu peněz. ” stojí v oficiálním vyjádření společnosti VISA.

Putin podepsal zákaz plateb kryptoměnami

Diktátorské režimy přistupují ke kryptoměnám velmi obezřetně. Důkazem toho je i nový ruský zákon, který zakazuje jakékoliv platby pomocí kryptoměn.

31. července podepsal Vladimír Putin zákon, který sice umožňuje vlastnit a posílat kryptoměny, ale zároveň je zakazuje využívat jako formu platidla.

Od roku 2021 si tak Rusové budou moci kryptoměny legálně koupit a nakládat s nimi, ale podnikatelé je nebudou smět přijímat jako platidlo za zboží či služby.

Putin nakonec schválil podstatně jemnější variantu zákona. Původní návrh totiž počítal s tím, že i trading kryptoměn bude nelegální.

I přes schválení mírnější verze zákona se stále jedná o velmi radikální krok, který bude v Rusku brzdit inovace.

Nový zákon dobře ilustruje fakt, že národní státy cití ohrožení ze strany nezávislých digitálních systémů pro přenos hodnoty. Právě sítě jako Bitcoin či Ethereum totiž omezují absolutní moc států nad monetární politikou.

Pro diktatury jako je Rusko či Čína jsou tyto svobodné technologie ještě nebezpečnější, protože mohou logicky vést k podpoře demokratických tendencí kvůli svým vlastnostem.

Závěr k aktuálním novinkám

Kryptoměnový trh se momentálně nachází v dobré kondici a pozitivní náladě. Tu podporují hlavně zprávy ze světa zavedených institucí, které naskakují na rozjetý kryptoměnový vlak.

Trvající vstupy institucí a hlubší integrace se světem digitálních měn bude v budoucnu udávat tempo kryptotrhu.

Na druhé straně případ z Ruska dobře ilustruje nebezpečí prostoru. Velká část národních států nemá zájem na tom ztratit monopol na monetární politiku. I proto je potřeba bedlivě sledovat, jaké regulace nakonec jednotlivé státy zavedou.

Líbil se vám tento článek?
7
3

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.