Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
$0,043 (1,04 Kč)
+16,59 % za 7 dní
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
Gala je herní a NFT platforma, jejímž cílem je vybudovat ekosystém blockchainových her běžících na Gala Chainu, Ethereu i BNB Chainu. Platforma nabízí různé funkce včetně aplikace Gala Games sdružující všechny hry v ekosystému, Gala Store plnící funkci NFT tržiště a Gala Inventory sloužící jako kryptoměnová peněženka.
Nativní kryptoměna ekosystému se nazývá GALA a slouží jako:
Decentralizace je jednou z myšlenek, kterou chce Gala do světa gamingu přinést. Uživatelé se tak kromě hraní mohou podílet i na správě sítě a konsensu. Tato už poněkud zodpovědná činnost ale vyžaduje relativně velkou vstupní investici, dokonce větší, než kdybyste si chtěli opatřit nějaký už poměrně slušný mining rig a těžit bitcoiny.
Může se investice přesto vyplatit? Co má Gala společného se známými herními hity Zynga Poker nebo Farmville? A co má vliv na cenu GALA a jak je možné, že token nikdy nedosáhne svého maximálního množství? Věříme, že na tyto a další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.
Jak už bylo zmíněno výše, Gala je unikátním ekosystémem zahrnujícím hry, NFT tržiště, peněženku, několik blockchainů a kombinaci vlastních validačních a konsensuálních mechanismů. Pojďme si je představit.
Uzly sítě Gala jsou rozděleny do tří kategorií – Proof-of-Work, Proof-of-Stake a poměrně unikátní Proof-of-Storage. Všechny dohromady zajišťují bezpečnost a ekonomickou soběstačnost sítě a tvoří unikátní soustavu, kterou společnost nazvala Triple-Proof Node System.
Tzv. Founder’s Nodes mají co se týče správy sítě výhradní postavení a jejich množství je omezeno na 50 tisíc. K provozování PoW uzlu je třeba zakoupit speciální oprávnění. Licence se prodávají v zajímavém obchodním modelu, kdy každá další licence je dražší než ta předchozí.
Kromě nároku na odměny za provoz uzlu mají vlastníci oprávnění ještě výhradní možnost rozhodovat o nových herních titulech, které budou uvedeny na platformu Gala Games. Nyní (aktualizováno červenec 2022) je možné licenci zakoupit pouze přímo od Galy a to za 1,7 milionu GALA, tedy v přepočtu za těžko uvěřitelných 95 000 USD. Různé zdroje pak uvádějí, že provozem uzlu se dá vydělat kolem 500 GALA denně.
Za provoz PoS uzlů jejich operátoři platí jakési nájemné prostřednictvím smart kontraktu. Uzly pak slouží k provozu jednotlivých her na platformě.
Netradiční Proof-of-Storage jsou bezplatné uzly umožňující hostování her u operátorů na síti. Odpadá tak závislost na hostovacích platformách typu Amazon Web Services, dceřinné společnost Amazonu.
Blockchainový start-up založil v červenci 2019 Američan Eric Schiermeyer, průkopník v herním průmyslu a spoluzakladatel světoznámé společnosti Zynga stojící za populárním mobilním hitem Zynga Poker (2008) nebo nejhranější hrou na Facebooku, FarmVille (2009).
Během roku 2020 se tým Gala rozrostl a v počtu přibližně 60 zaměstnanců vydal první hru s názvem Town Star, na níž jsme se podrobněji podívali níže.
Největší úspěch pak přišel v roce 2021. V září zalistovala token GALA burza Binance a o 2 měsíce později i americká Coinbase. Při Play to Earn šílenství, odstartované hrou Axie Infinity, rostly strmě vzhůru ceny úplně všech herních kryptoměn a není divu, že i GALA v tomto období, konkrétně koncem listopadu 2021, stanovila nové ATH na ceně 0,71 USD.
Na platformě nyní hraje přes 1 milion aktivních uživatelů měsíčně. Ti za celou dobu zobchodovali přes 30 000 NFTs, přičemž nejdražší z nich, Citadel of the Stars a Citadel of the Sun ze hry Mirandus, byly obě koupeny na primárním trhu za 2 321 ETH (tehdy 3,2 milionu USD), což je obdivuhodná sázka na to, že hra v té době ještě nebyla dokončena.
Token GALA má pevně stanovené celkové maximální množství jednotek, které mohou být “vytištěny”, lépe řečeno vymintovány.
To činí 50 miliard kusů. Z nich bylo 37 miliard již vydáno a 7,5 miliard se nachází v oběhu (aktualizováno červenec 2022), zbytek je uzamčen ve smart kontraktech. Každý den, ve 2 ráno UTC, je k cirkulujícím tokenů přidáno 17,1 milionu nových GALA. Polovina z nich je distribuována Gala uzlům s licencí a polovina přidána do Gala Games conservatory, obdoby komunitní rezervy, z níž jsou financovány nové projekty.
Po vzoru Bitcoinu zavedla Gala do svého emisního plánu mechanismus halvingu. K půlení dochází každý rok ve stejný den a to 21. července. Distribuce nových tokenů na následující roky je tak naplánována následovně:
Díky halvingu je dosažení maximálního naplánovaného množství tokenů matematicky vyloučené a nemožné. Pokud by tokenomika projektu nebyla nikdy změněna (což rozhodně není vyloučené), v roce 2045 by denní odměna činila pouhých 1,02 GALA.
GALA můžete jednoduše a v češtině koupit na některých českých směnárnách, příkladem může být např. Kriptomat nebo Anycoin, na němž nakoupíte GALA i za české koruny.
GALA je též možné koupit na všech velkých burzách – Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Crypto.com… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.
Pokud chceme využít decentralizovaných služeb, můžeme ERC-20 token GALA koupit na ethereových směnárnách Uniswap či SushiSwap. Kromě toho byla kryptoměna nasazena jako BEP-20 token na BNB Chain (burza PancakeSwap) a jako SPL token na Solanu (burza Raydium).
Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je GALA tokeny možné držet pouze na Ledgeru. Další oblíbená HW peněženka, Trezor, nás bohužel nemile překvapila a GALA na svém dlouhém seznamu podrovaných kryptoměn zatím neuvádí.
Kryptoměnu pak podporuje i celá řada softwarových peněženek (Coinbase Wallet, Trust Wallet nebo Coinomi). S GALA ve formě ERC-20 a BEP-20 tokenu si pak poradí i nejoblíbenější MetaMask. Návod, jak do něj vložit GALA a jiné tokeny najdete v naší recenzi.
Vlastní peněženku nabídne i aplikace Gala Games. Získáte ji s registrací herního účtu a podporuje blockchain Etherea a samozřejmě Gala Chain. Držet v ní můžete GALA, ETH, BAT, tokeny jednotlivých her a také NFTs.
Gala Games jsou celkově povedené hry, na nichž je vidět, že za nimi stojí profesionální vývojářská studia a nikoli nějaké pochybné týmy, kterých se s rozmachem Play to Earn horečky vyrojily mraky. Navíc jsou hry poměrně komplexní, je tedy nemožné je představit v pouhých pár řádcích. Pokud vás přesto náš zkrácený popis zaujme, u každé z nich najdete odkaz vedoucí na oficiální stránky, kde si o daném titulu můžete přečíst více (například o jeho tokenomice), případně si zahrát či zainvestovat.
Úplně první hra na platformě Gala Games vychází ze známého facebookového hitu Farmville. Od ostatních farmářských simulátorů se liší svojí kompetitivností. V rámci týdenních a měsíčních výzev soupeříte s ostatními uživateli, sbíráte Star Points a nejlepší hráči jsou pak odměňováni tokeny GALA nebo TOWN. Abyste se do boje o skutečné peníze mohli zapojit, musíte samozřejmě obětovat počáteční investici spočívající v nákupu NFTs. Hra je dostupná pro Windows, macOS, Android i iOs.
Mirandus je fantasy RPG odehrávající se v obrovském otevřeném světě, kterému vládne pět monarchů. Jako hráč zde máte absolutní svobodu volby – nejsou zde žádné zadané úkoly, žádné cesty, kterými byste se museli vydat. Můžete bojovat proti příšerám z hlubokých lesů, připojit se k jednomu z panovníků a sloužit jako rytíř na jeho dvoře nebo si třeba založit obchod v jedné z 5 velkých (a drahých…) citadel.
Ústředním mechanismem hry je vlastnění NFTs, přičemž hráči mohou vlastnit pozemky, budovy, avatary, oblečení a další rozličné předměty.
Ve hře postavené na principu battle royal si nejprve hráči ve své garáži vyberou tank a zbraň a následně se utkají v jedné z mnoha arén a módů. V Capture the Flag je vaším cílem získat vlajku nepřátelského týmu, v Capture the Chicken zas máte za úkol zachránit co nejvíce kuřat náhodně běhajících po mapě. Nechybí ani klasický Deathmatch, kde musíte jednoduše zabít všechny okolo a získat co nejvíce killů nepřátel.
https://www.youtube.com/watch?v=Azs9cm_gFo0
Logická hra Town Crush pro změnu vychází z dalšího celosvětového herního hitu s názvem Candy Crush Saga, o kterém je známé, že mu holdují zejména hráči vyšších věkových kategorií. Tématicky je titul inspirován Town Starem a úkolem hráčů je spojováním stejných symbolů pochytat co nejvíce bonusů a sesbírat co nejvíce bodů. Play to Earn model zde není nijak významný, za tokeny TOWN si do hry můžete koupit pouze jediný předmět a to pytel obsahující Town Crush hvězdičky.
Titul Grit by měl být největší herní peckou, se kterou se zatím Gala vytasila. A to i díky tomu, že na něm spolupracuje se studiem Epic Games a jak správně tušíte, jedná se o tu obrovskou společnost, která stojí za Fortnitem. Grit se bude odehrávat na divokém západě a stejně jako v případě Fortnitu půjde o ultimátní battle royal střílečku.
Gala je jedním z nejkomplexnějších herních projektů. Nabízí dobře vypadající Play to Earn tituly se skvělou hratelností, díky nimž mohou zkušení hráči kromě hodin zábavy získat i nějaký ten přivýdělek. Bez počáteční investice spočívající v koupi herních NFTs to ale nepůjde.
Nativní kryptoměna ekosystému, GALA, slouží kromě odměňování hráčů i jako governance token nebo odměna uzlům zajišťujícím bezpečnost a nezávislost sítě. Ve svém emisním plánu má podobně jako Bitcoin zaveden mechanismus halvingu. K půlení dochází každý rok v červenci.
Hry jako Town Star, Town Crush, Spider Tanks nebo Mirandus hraje přes milion uživatelů měsíčně a Gala chce toto číslo ještě zvýšit, k tomu by mohla pomoci například spolupráce se studiem Epic Games a chystaná herní pecka Grit, battle royal střílečka z prostředí divokého západu.
Token GALA vyrostl od prvního do posledního dne roku 2021 o neuvěřitelných 45 000 % a zařadil se tak mezi nejúspěšnější kryptoměny tohoto bull runu. Lidé si uvědomili, že úspěšný zakladatel, stimulující tokenomika a kvalitní produkt ve formě povedených her jsou fundamenty, do kterých se vyplatí investovat. Nezdravě prudký růst však nutně musí následovat pád. I tak má Gala velmi dobře našlápnuto stát se herním kryptoprojektem číslo 1.
Kryptoměna | Gala |
---|---|
Symbol | GALA |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 41 706 440 402 |
Maximální počet tokenů | 50 000 000 000 |
Obchodní objem (24h) | $560 202 521 |
Tržní kapitalizace | $1 890 936 873 |
Změna ceny za 24h | -1,1 % |
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.