Informace o kryptoměně Celo
Kryptoměna CELO je in-house a governance coin stejnojmenného ekosystému majícího za cíl všeobecnou adopci kryptoměn do reálného života. Svoji myšlenku chce CELO realizovat pomocí ekosystému umožňujícího jakémukoliv vlastníkovi chytrého telefonu po celém světě získat přístup k finančním službám pomocí kryptoměn.
Celo zaštiťuje stejnojmenná společnost založená už v roce 2017 se sídlem v San Francisku v Kalifornii. Jedná se o velmi velký projekt. Prvními zakladateli byly špičky ve svých oborech, na vývoji CELO se podílejí lidé z MIT, Stanfordu, Google, Visa, Harwardu, Cambridge a dalších institucí.
Velké ambice projektu dokládá obrovská codebase veřejně přístupná na oficiálním Githubu. CELO je velmi velký, samostatný blockchain s podporou EVM (Ethereum Virtual Machine).
Obsah článku o CELO
Úvod do ekosystému CELO
Základní myšlenkou CELO je umožnit každému uživateli chytrého telefonu přístup ke kryptoměnovým transakcím tím nejjednodušším možným způsobem. Běžný člověk by tak mohl posílat platby v kryptoměnách různým obchodníkům přes internet nebo svým známým, a to čistě pomocí telefonního čísla.
Na své cestě se CELO drží několika zásad. Během své činnosti si chce zachovat velkou míru decentralizace. Dokládá to svým open-source aspektem – všechny své zdrojové kódy proto poskytuje široké veřejnosti a umožňuje tak komunitě podílet se na vývoji. Podílet se může opravdu kdokoliv – počínaje jednotlivcem a konče velkými organizacemi.
Ačkoliv CELO od začátku zastřešovala soukromá společnost, nyní se jedná o téměř 100% decentralizovanou platformou.
CELO bere na vědomí, že ne všichni uživatelé chytrých telefonů mají stále přístup ke stabilnímu internetovému připojení. Soustředí se tím pádem i na velkou spolehlivost a všeobecnou použitelnost svých produktů. Z technické stránky je CELO ekosystém velmi rozsáhlý, koncovým uživatelům ale prezentuje pouze vybraná data a funguje i při špatném internetovém připojení. Dosahuje toho díky své vlastní infrastruktuře – všechny aplikace vyvíjené v CELO ekosystému jsou speciálně navržené, k přenosu dat využívá CELO také svůj vlastní Celo protokol.
Kryptoměna CELO sehrává ve vlastním ekosystému velmi důležitou funkci. Podobně jako v jiných smartchainech, jako například BNB Smart Chain nebo Polygon Network, je CELO využívána pro platbu poplatků a přenos transakcí. Není však jedinou nativní kryptoměnou – v CELO ekosystému můžeme najít i stablecoiny cUSD a cEUR – kryptoměny vztažené ke stabilním měnám. I ty mají svůj účel opodstatněný – uživatelé nemusí platit poplatky v CELO, ale i v cEUR nebo cUSD.
Ačkoliv společnost CELO existuje už od roku 2017, po dlouhých fázích vývoje spustilo svůj vlastní mainnet až v dubnu 2020. K tomuto datu se vztahuje i uvedení kryptoměny CELO na trh. Díky tomu CELO získalo ještě větší popularitu a umožnilo tvorbu decentralizovaných aplikací.
V následujících odstavcích si trochu více přiblížíme zázemí ekosystému CELO z technické stránky.
Struktura CELO ekosystému
Kořeny kódu CELO se nenacházejí nikde jinde, než v Ethereu. Nenechte se ale oklamat vzájemnou podobou, CELO je ve skutečnosti kompletně odlišný a nezávislý blockchain. Kvůli tomu není možné si vzájemně posílat kryptoměny mezi sítí Etherea a CELO. Je však pravdou, že strukturově je Ethereu velmi podobný.
K programování smart kontraktů využívá opět jazyk Solidity a řešení škálovatelnosti je prováděno ve vrstvě L1 (CELO má své vlastní jádro).
Funguje též na bázi smart kontraktů. Podobně jako v Ethereu, i zde má každá peněženka a každý smart kontrakt unikátní adresu. CELO sehrává ve svém ekosystému stejnou úlohu, jako jednotka ether v ekosystému Etherea. Abychom simulovali alespoň částečné propojení, kryptoměna CELO existuje zvlášť v ERC-20 síti a CELO ekosystému.
V zásadě můžeme CELO síť rozdělit na tři základní vrsty.
Celo Blockchain
Celo Blockchain je základní vrstvou, což můžeme chápat jako operační systém celé sítě CELO. Nacházejí se zde základní programy nízké úrovně tvořící nový blockchain, strukturálně jsou podobné základu Etherea. Další dvě vrstvy umožňují provádění smart kontraktů a na základě toho provádění transakcí.
Kvůli své podobnosti s Ethereem zdědilo i podporu EVM – je kompatibilní se smart kontrakty, bez čehož by celá síť CELO nemohla fungovat. Je zde ale jeden zásadní rozdíl – nepoužívá Proof of Work jako Ethereum, ale přichází s vlastním řešením problému byantských generálů (Byzantine Fault Tolerant (BFT)). Použitým konsenzem je tedy PoS – Proof of Stake.
Podrobnější vysvětlení BFT je k dispozici v našem článku o Cronos EVM
Celo Core Contracts
Celo Core Contracts je hlavním souborem smart kontraktů běžících stále na síti Celo, který je možné si představit jako základní aplikace běžící na operačním systému. Dohromady tvoří základní logiku fungování celé sítě.
Příkladem je např. operování se stablecoiny standardu ERC-20, smart kontrakt atestace identit, governance smart kontrakt nebo proof-of-stake smart kontrakty zařizující validace bloků. Všechny smart kontrakty ve druhé vrstvě mohou být neustále měněny a aktualizovány ve formě rozhodnutí skrz governance mechanismy.
Kryptoměna CELO zde plní jednu ze svých rolí – governance token. Technicky vzato je tak CELO formou decentralizované autonomní organizace (DAO).
Applications
Applications je vrstva koncových aplikací. Na rozdíl od druhé vrstvy jsou zde aplikace využívané primárně klienty – např. Celo Wallet app.
Peněženka Celo Wallet app je první aplikací v ekosystému CELO určenou pro provádění plateb mezi uživateli v ekosystému CELO. Vůči ekosystému funguje jako externí aplikace nainstalovaná v telefonech uživatelů.
Z něj vysílá dotazy do Celo blockchainu pro provedení transakcí a dle různých funkcí podněcuje vyvolání určitých smart kontraktů.
Třetí strany (komunita nebo cizí organizace) mohou využít druhou a třetí vrstvu k vývoji svých vlastních aplikací a k nim kompatibilních smart kontraktů. Tímto způsobem se bude CELO stále rozvíjet a rozšiřovat svou působnost.
Decentralizované aplikace v ekosystému CELO a jejich vliv na společnost
V této sekci bychom vám rádi nastínili některé významné aplikace reprezentující síť CELO, z hlediska rozvoje jsou velmi důležité. V rámci následné provázanosti s ideou CELO (odesílání transakcí jednoduše pomocí mobilního telefonu) je v budoucnu velmi pravděpodobná jejich hlubší integrace. Níže naleznete 3 nejvýznamnější – nejpoužívanější kryptoměnovou peněženku, největší decentralizovanou burzu a decentralizovaný protokol určený pro pomoc problémovým lokalitám s extrémní chudobou.
Valora
Valora je kryptoměnovou peněženkou plně funkční na mobilních telefonech. Společně s Celo Wallet app je první realizací myšlenky CELO pro adaptaci plateb v kryptoměnách pomocí telefonních čísel.
Pomocí nastavení identity přes jeden z core smart kontraktů (identity attestation smart contract – 2. vrstva z diagramu výše) je telefonní číslo spárováno s uživatelem. Rozhraní aplikace je velmi jednoduché a přehledné. Uživatelé si mohou posílat transakce mezi sebou – místo složitého zadávání bankovního čísla vašeho kamaráda (např. přes George) pouze vyberete jeho telefonní číslo ze seznamu kontaktů.
Valoru můžete použít také jako prostředek k provedení platby za nákup v některých obchodech (např. Apple, Amazon, Spotify, Burger King, Starbucks…).
Ubeswap
Ubeswap je decentralizovaná burza v ekosystému CELO, vzhledem ke své velikosti ji můžeme přirovnat k UniSwapu na síti Etherea. Ubeswap využívá možnosti nabízené CELO a je označován za první decentralizovanou burzu plně funkční na mobilních telefonech, společně s Ubeswapem CELO realizuje svou myšlenku “DeFi for all“.
Jádro burzy je velmi podobné UniSwapu (samozřejmě byly nutné rozsáhlé úpravy pro adaptaci do ekosystému CELO). Do burzy se můžete přihlásit pomocí několika peněženek. Upřednostňována je Valora společně s Celo Wallet app a Celo Terminal, k dispozici je také připojení přes MetaMask, protokol WalletConnect nebo hardwarovou peněženku Ledger.
Tradičně jako jiné decentralizované burzy, i Ubeswap poskytuje možnost směny různých párů kryptoměn v síti CELO a zároveň i poskytování likvidity v jednotlivých liquidity poolech. Z hlediska funkcí se od UniSwapu moc neliší. Důležité je však jeho zpřístupnění přes peněženky Valora a Cello Wallet – díky tomu je Ubeswap mnohem dostupnější mezi širokou veřejnost.
impactMarket
Dostáváme se k prvnímu, opravdu unikátnímu výsledku snahy CELO. impactMarket je decentralizovaný protokol určený pro pomoc chudým.
V zásadě tvoří a rozděluje mezi potřebné bezpodmínečný základní příjem (UBI – unconditional basic income). Lidé z nejchudších částí světa potřebující materiální pomoc se tak snadno dostanou ke stabilnímu základnímu příjmu, bezpodmínečně – platí to pro každého.
Existuje ve formě mobilní aplikace pro Android a iOS. Uživatel přes ni získá přístup k většímu množství komunit potřebujících pomoc. Může si pak sám zvolit, kam a kolik peněz přispěje.
Dle posledních údajů (k září 2021) vybral impactMarket celkem téměř 1,3 milionu dolarů USD od celkem 488 podporovatelů.
Na základě extrapolovaných statistik předpokládá impactMarket zhruba 51měsíční období, během kterého příjemce bude potřebovat UBI.
Nejvíce podporované oblasti se nacházejí v jižní Americe, v oblasti Nigérie, Keni a na Filipínách.
Tvůrci CELO
Společnost CELO byla založená Renem Reinsbergem a Markem Olszewskim. Oba jsou členem cLabs – společnosti podílející se společně s komunitou na vývoji CELO. cLabs je členem iniciativy Alliance of Prosperity vedené CELO.
- Rene Reinsberg je součástí vývojářského týmu CELO v cLabs, vystudoval MIT. Před tím pracoval jako EIR ve venture kapitálu General Catalys Partners, dále v GoDaddy a je spoluzakladatelem dalšího venture fondu Locu, kde působil jako CEO až do jeho spojení s GoDaddy.
- Marek Olszewski je opět součástí týmu v cLabs. Byl také spoluzakladatelem Locu společně s Reinsbergem. Jeho alma mater je MIT, minulé pracovní zkušenosti má ve Facebooku, Microsoftu, Google a Sun Labs. Je i aktivní angel investor a poradce pro více než 30 startupů. Jeho momentální pracovní náplní společně s vývojem CELO je pozice prezidenta ve společnosti stojící za vývojem peněženky Valora.
- Sepandar Kamvar je profesorem na MIT, počítačovým vědcem, umělcem, spisovatelem a spoluzakladatelem Celo. Podílí se též na vývoji Celo. Je tvůrcem high-level programovacího jazyku Dog vyvinutého v MIT Media Lab.
cLabs má sídla na několika místech po světě, například v Buenos Aires a San Francisku. Při vývoji CELO spolupracuje s širokou škálou světových organizací, např. Blockchain Association, The World Bank group, ITU, nebo World Food Programme ze spojených národů.
Tokenomika kryptoměny CELO
Celková zásoba kryptoměny CELO se nachází na 1 miliardě CELO. Zásoba v oběhu je dle portálu coinmarketcap.com v době psaní tohoto článku na hodnotě 306,8 milionů.
V době psaní článku portály coinmarketcap.com a coingecko.com přicházejí poněkud do rozporu v hodnotách momentální zásoby mincí v oběhu, liší se zhruba o celou polovinu (to celkem silně ovlivňuje pozici CELO v žebříčku tržní kapitalizace). Vzhledem k informacím z jiných zdrojů jsou považovány údaje na coinmarketcap.com za přesnější.
Kryptoměna CELO je též potřebná pro emise stablecoinů cUSD a cEUR, přičemž uživatelé mohou mezi jednotlivými měnami libovolně směňovat realizovat pomocí nich platby. Při převodu se zmrazí proporčně stejné množství mincí CELO jako je požadované množství cUSD/cEUR.
Kryptoměna CELO vznikla společně se spuštěním mainnetu v roce 2020, při vzniku bylo 60 % všech mincí “předtěženo” – 600 000 000 CELO mincí. Zbylých 40 % je uvolňováno postupně skrze poplatky a odměny (např. za poskytování likvidity). Určitá část též patří týmu a soukromým investorům, na tyto mince se vztahuje vesting.
Vývoj ceny CELO v čase
Na grafu ceny jsou patrné poměrně silné výkyvy ceny. Pravděpodobně je to z důvodu vysokého počtu “velryb” mezi držiteli tokenů. Více než 60 peněženek drží více než 1 000 000 CELO mincí a největších 50 peněženek drží téměř 70 % z celkové zásoby mincí v oběhu. To bohužel znamená riziko rázného poklesu krátce po jakémkoliv strmějším růstu.
Bohužel se nám to při pohledu na graf ceny potvrzuje. Po alokaci mincí po uvedení na trh zažilo CELO velký propad o více než 50 %, první větší nárůst probíhal až v září roku 2020. Celo se pak přehouplo na delší dobu do růstu. Největší boom zažilo však na začátku září roku 2021.
Výhody a nevýhody nákupu kryptoměny CELO
Kvůli vysokým výkyvům ceny je otázka, do jaké míry představuje CELO bezpečnou investici. Fundamentálně je CELO opravdu velmi silný projekt, distribuce držitelů mincí však price action trochu kazí. Časem se samozřejmě rozložení mincí může změnit.
Výhody
- Silný fundament: CELO má funkční produkt úspěšně se adaptující do běžného života
- Humanitární pomoc: Produkty platformy CELO reálně pomáhají lidem ve skutečném světě.
- Samostatný nezávislý blockchain s podporou smart kontraktů: Protože má CELO svůj vlastní blockchain s implementací smart kontraktů, dokázalo si vyvinout vlastní infrastrukturu optimalizovanou přímo pro jeho produkty.
- Governance aspekt: CELO je governance token, držitelům tedy dává právo účastnit se hlasování v DAO.
- Utility token přítomný ve všech aplikacích: CELO je jak nativním coinem blockchainu, tak i utility tokenem ve všech decentralizovaných aplikacích. Platí zde tedy pravidlo, že když se bude dařit adopci decentralizovaných aplikací, bude se dařit i blockchainu CELO a ceně jeho coinu.
- Open-source projekt: Na vývoji se podíly velké množství odborníků s podporou komunity.
Nevýhody
- Špatná distribuce holderů: Peněženky držící mince CELO jsou velmi nerovnoměrně rozdělené. To souvisí s velikostí potřebných hlasů jednotlivých entit při hlasování v DAO. Zároveň to těmto entitám dává i možnost značně manipulovat s cenou.
- Open-source projekt: Kód projektu je veřejně přístupný. Jak jsme si popsali výše, přináší to řadu nesporných výhod, každá mince má však dvě strany. Kód je zároveň ihned dostupný potenciálním útočníkům, což se řadě projektů v minulosti vymstilo.
- Cena kryptoměny je závislá na úspěchu ekosystému CELO: Jakmile se aplikacím a využívání blockchainu kryptoměny CELO nebude dařit, pravděpodobně to bude mít negativní vliv i na cenu.
Je možné kryptoměnu CELO těžit?
Ekosystém CELO využívá narozdíl od Etherea konsenzus Proof of Stake a proto není možné kryptoměnu CELO těžit. Veškeré mince byly předtěženy při uvedení mince na trh.
Paralelně s nákupem na různých burzách je samozřejmě možné kryptoměnu CELO získat za validování transakcí nebo za poskytování likvidity v liquidity poolech na Ubeswapu.
Kde je možné kryptoměnu CELO nakoupit?
Kryptoměna CELO je na vysokém žebříčku tržní kapitalizace a je proto dostupná na velkém množství centralizovaných burz (mluvíme o tokenu standardu ERC-20). Příkladem burz je Binance, Coinbase Pro, KuCoin, OKEx nebo Bittrex.
TIP: Na burze KuCoin je k dispozici CELO, cUSD i cEUR.
Nákup je samozřejmě provést jak v párech vůči stablecoinům, tak vůči jiným kryptoměnám (např. CELO/BTC).
Alternativou je nákup kryptoměny CELO přímo v softwarové peněžence Valora vůči běžným fiat měnám.
V jaké peněžence kryptoměnu CELO držet?
Kryptoměna CELO má svůj vlastní unikátní blockchain se speciálními kryptoměnovými peněženkami jako Cello Wallet nebo Valora. Pro využití plných možností ekosystému CELO se jej vyplatí držet ve zmíněných peněženkách.
Pro maximalizaci vašeho bezpečí důrazně doporučujeme propojit softwarové peněženky s hardwarovými peněženkami jako Trezor nebo Ledger.
Při práci se softwarovými peněženkami se stále nacházíte v online prostředí a hrozí vám mnohem vyšší riziko hackerského útoku. Oproti tomu, hardwarové peněženky pracují v režimu offline a z logiky věci jsou proto mnohem bezpečnější.
Většina známých peněženek podporujících CELO (zejména Valora, Cello Wallet a MetaMask) podporují propojení s hardwarovými peněženkami. Jedná se o nejlepší způsob z hlediska zachování vysoké úrovně bezpečnosti a možnosti využívat všech funkcí ekosystému CELO.
Samozřejmě se vždy nabízí alternativa držet kryptoměny na centralizovaných burzách. V tomto případě má informace o vašich kryptoměnách burza a střeží je. Riskujete zde možný hackerský útok na burzu a potenciální ztrátu vašich finančních prostředků.
Burzy sice mají proti těmto případům pojištění a jsou nějakým způsobem připravené, nic však není jisté. Důležité je také zvážit fakt, že kryptoměnové burzy nemusejí vždy poskytovat skvělou zákaznickou podporu, příkladem může být hack Coinbase a její velmi špatný přístup k zákazníkům.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.