Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Kofola – lesk a bída české burzy

Publikováno
Akcie Kofola – lesk a bída české burzy
Zdroj: ihned.cz

Je to už měsíc, co Kofola zveřejnila výsledky hospodaření za rok 2022. Od té doby jsme zažili mnoho zvratů. Od spekulací nad měnovou politikou FED a ECB až po krach banky SVB a koupi Credit Suisse jejím konkurentem UBS. Akcie Kofoly ale dál žijí svým autistickým životem a na nic nereagují. To může být v době všeobecného pádu trhu výborná věc. Na druhou stranu je Kofola prakticky imunní i vůči pozitivním výhledům a zprávám. Rok 2023 tedy zatím na velký růstový příběh nevypadá.

Hospodaření za rok 2022

Hospodaření Kofoly za rok 2022 nedopadlo špatně, hlavně s ohledem na kontext energetické krize. Byl to hlavní vlastník Kofoly Jannis Samaras, který dal 27. září rozhovor pro Seznam zprávy, a tím spustil lavinu obav. V tomto rozhovoru nastínil velice černou budoucnost celého odvětví, na které doléhaly vysoké ceny energií. Ceny energií nepůsobily špatně na hospodaření Kofoly jen přímo, ale i nepřímo kvůli velkému nárůstu cen cukru, skla i plastů. A nejenom růst cen vstupů Kofolu trápil.

Tento byznys je z velké části závislý na tom, jak se daří gastronomickému odvětví. Restaurace v poslední době silně zdražují. Je tedy logické, že budou muset čelit poklesu zájmu o služby. Lidé začínají většinou šetřit na oblečení a návštěvě restaurací. V této konstelaci by člověk čekal, že hospodaření Kofoly bude na pokraji krachu, nebo se minimálně propadne do ztráty.

Nic z toho se ale nestalo. Kofola zveřejnila dobrá čísla, dokonce lehce nad odhady analytiků. EBIDTA za rok dosáhla 1,11 miliardy korun. Výhled pro rok 2023 je pozitivní a počítá s růstem EBIDTA. Tržby v roce 2023 by Kofole měly růst tempem 12 %. Dividenda bude zachována. Počítá se, že by mohla dosáhnout výše 11,3 koruny na jednu akcii. To při současných cenách Kofoly 241 korun představuje slušný roční dividendový výnos 4,7 %. Kofola vyplácí dividendy tradičně až ve třetím čtvrtletí. Akcionáři si tak musí ještě trochu počkat. Je však evidentní, že pokud cena akcií Kofoly poklesne, roční dividendový výnos by se mohl lehce přehoupnout přes 5 %. V dalším roce, by měla dividenda dále růst.

Pozitivní výhled na rok 2023

Ekonomická čísla tedy mluví jasně pro Kofolu. Když k tomu přidáme, že cena elektrické energie na burze klesla skoro o 50 % za poslední tři měsíce, náklady Kofoly by se měly taktéž značně zmenšit. Nehledě na to, že Kofola jako velký odběratel, bude moci nyní nakoupit dopředu energii za spotové ceny. Cena cukru ještě neklesá, ale růst o 5,86 % za rok není dramatický.

Do toho můžeme přičíst i skutečnost, že první čtvrtletí v České republice není nějak katastrofální. Maloobchodní tržby sice klesají, ale HDP bude kolem nuly nebo s mírným poklesem. Trh práce je v ČR solidní. Jelikož je to právě nyní, kdy Češi kupují a plánují dovolené, tento rok ještě určitě odjedou v hojném počtu. Kofola se tak nemusí bát, že toto léto začnou lidé drasticky spořit. Dopady eventuální recese pocítí nejdříve až na podzim 2023. A zima patří k měsícům, kdy je o výrobky Kofoly nejmenší zájem. Vše tedy hraje Kofole do karet.

Stagnace kurzu

A zde se dostáváme k jádru věcí. Při tolika pozitivních zprávách by kurz Kofoly měl explodovat. Přesto zůstává imunní vůči jakýmkoli zprávám. Po propadu v září 2022, kdy vyšel alarmující rozhovor se Samarasem, se prakticky nic neděje. Akcie Kofoly se obchoduje mezi 235 až 250 korunu za jednu akcií bez nějaké výrazného pohybu a ve velmi malých objemech.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kofola Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jinak řečeno, Kofola investory nepřitahuje. A přitom by měla, alespoň z globálního hlediska. Krize okolo bankovního sektoru akcii nijak nepoznamenala. Což je správně. Přední analytici se shodují, že dnes je doba nečitelná a velmi riziková pro investice. Většina tedy doporučuje se zaměřit na defenzivní akcie. A jedním z druhu defenzivních akcií jsou právě výrobci nápojů. Limonády budou potřeba pořád, za každého režimu. Investice do nápojářských firem by měl být přirozený pohyb investorů, kteří hledají ukryt. Nic z toho však nepozorujeme na akcií Kofoly. Lesk pražské burzy spočívá právě v defenzivním ladění akciových titulů vyplácejících slušné dividendy. Potíž spočívá v tom, že většina akcií si žije svým vlastním životem a na množství zpráv, jak pozitivních, tak negativních, prostě nereaguje.

Závěr: Čekání na dividendu?

Akcie Kofoly jsou zatím nezáživný držák. Stojatou vodu mohou rozvířit jen zprávy o nákup insiderů, jak tomu bylo v minulosti. 13. dubna se dočkáme zveřejnění výroční zprávy za rok 2022, ale nějaké výrazné pohyby na akcii se nedají očekávat. Ani zveřejnění prvních výsledků za rok 2023 1. června nepřinese směrodatné údaje, protože stejně jako zimní období, ani začátek roku nejsou ekonomicky významné pro celoroční výsledky Kofoly.

Takže bude opět rozhodovat léto.

Pokud znovu budou teploty v létě vysoké, spotřeba Kofoly bude dobrá. Pro investory se tak otevírá pouze prostor pro spekulaci ohledně výplaty dividendy na podzim rok 2023. Akcie Kofoly tak nemají před sebou žádné bouřlivé léto, ale investory čeká spíše stojatý český rybníček.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.