Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed dle očekávání trhu zvýšil úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Publikováno
Fed dle očekávání trhu zvýšil úrokové sazby o 0,25 procentního bodu
Zdroj: kurzy.cz

Federální rezervní systém zveřejnil měnově-politické rozhodnutí vzešlé z dvoudenního zasedání. Americká centrální banka tak dle očekávání trhu zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. Jde tak opětovně o snížení tempa růstu, ke kterému došlo poprvé během posledního zasedání v minulém roce.

Co to znamená pro trh? Je to konec růstu úrokových sazeb?

První zvýšení úrokových sazeb v letošním roce o 0,25 procentního bodu

Americká centrální banka v prosinci minulého roku schválila růst úrokových sazeb pouze o 0,5 procentního bodu. Jednalo se o nemalou změnu v postupu, protože do té doby docházelo k růstu o 0,75 procentního bodu. Osobně jsem proto hned předpokládal, že jakmile přijde únorové zasedání, víc jak něco kosmetického neuvidíme. A skutečně Fed zvýšil úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na 4,75 %.

Tady si ale dovolím upozornit, že to automaticky neznamená, že je aktuální cyklus růstu sazeb ukončen. Může to tak na první pohled vypadat. Nicméně samotné stanovisko nic takového ani nenaznačuje. A z následné tiskové konference vyplývá, že úrokové sazby budou růst i nadále. Jediná změna tedy spočívá v tom, že už nechtějí být tolik agresivní ve svých restrikcích jako v roce 2022.

Jerome Powell hlavně potvrdil jejich odhodlání v boji s inflací. Osobně mne i zaujalo, že dle nich inflace neklesá v klíčových segmentech, které sledují.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

Dnešní zasedání každopádně přineslo jednu důležitou změnu. A to jest, že restrikce Fed budou v letošním roce sice pokračovat, ale už nebudou tolik agresivní. Dnešní zasedání ale nezměnilo jednu věc – Očekávání finančního trhu. Akcie a Bitcoin zase postupují nahoru. Ta úvodní reakce na nové informace je proto vskutku pozitivní. Což osobně nechápu, protože nepadl byť jediný náznak, že úrokové sazby půjdou letos dolů.

Přesto se trhy okamžitě zachovaly způsobem, jako by mělo za pár měsíců dojít k pivotu. Respektive trhy propisují do kurzů brzký pokles sazeb. Vtip je ale skutečně v tom, že téhle variantě absolutně nic ze strany Fed nepadlo.

Závěrem

Finanční trh si v současnosti absolutně nechce přiznat, že úrokové sazby mohou zůstat na restriktivních úrovní po celý rok. Dokud se proto nic “nerozbije” a nedojde tedy k vystřízlivění, trhy budou chtít asi nahoru.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.