Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak to, že akcie poráží inflaci? Zvládnou to samé zlato nebo nemovitosti?

Publikováno
Jak to, že akcie poráží inflaci? Zvládnou to samé zlato nebo nemovitosti?
Zdroj: depositphotos.com

Pojďme se podívat na téma, které zejména v dlouhodobém horizontu je pravdivé. Určitě mnoho z vás si položilo otázky jako proč stále rostou ceny okolo nás a proč v dlouhodobém období rostou také ceny akcií. A zajímavé je potom porovnat, co roste rychleji a proč tomu tak je.

Reálný výnos amerických akcií za uplynulých 145 let vychází po očištění o inflaci zhruba na 6,5 % ročně

Pro mnoho investorů představují akcie jen rostoucí a klesající čísla na monitoru. Jejich cílem je levně nakoupit a poté draze prodat. Nad podstatou akcií se spousta lidí ani nezamýšlí. Je to pro ně jen obdoba kasina. Tomu také většinou odpovídají i jejich výsledky, protože většina lidí na burze prodělává nebo spíše velmi zaostává za trhem.

Přitom nejlepší osvědčená strategie je “kup, drž a zapomeň” s dostatečnou diverzifikací rizika, tedy např. prostřednictvím ETF s nízkými náklady.

ETF fondy

Mezi investory se těší čím dál větší oblibě takzvané burzovně obchodované fondy (ETF), které lze prostřednictvím brokerů kdykoli koupit, ale i kdykoli prodat. Obdobně jako akcie. Jejich výhoda je, že mohou být navázány na burzovní indexy, což značí, že investice do nich jsou na rozdíl od investic do jednotlivých akcií velmi dobře diverzifikované.

ETF fondy, které kopírují indexy vybraných trhů, jsou takzvané pasivní fondy. To znamená, že člověk pomocí nich zainvestuje třeba do celého indexu S&P 500. To je velká část amerického akciového trhu. Některé ETF mohou vyplácet i pravidelné dividendy. Investor si také může vybrat třeba i ETF dluhopisového indexu.

Náklady na pořízení ETF fondů jsou výrazně menší než náklady na nákup aktivně řízených podílových fondů, na druhé straně ani oblíbená ETF nejsou zcela zdarma. Lze je totiž koupit pouze prostřednictvím brokera, obchodníka s cennými papíry, který si účtuje poplatek za každý zrealizovaný obchodní příkaz.

Jak to, že akcie poráží inflaci?

Celkový výnos akcií v USA od 2. světové války vychází zhruba na 10 % ročně při inflaci přibližně 3,5 % ročně.

Zde jsou hlavní důvody:

1. Růst produktivity práce

Firmy by měly dlouhodobě mít rostoucí tržby a zisky díky tomu, že jim roste produktivita práce. V průměru opět platí, že produktivita práce dlouhodobě roste. Ve většině oborech se stále vyvíjejí nové technologie s cílem dosáhnout vyšší efektivity výroby a úspor v nákladech.

2. Inflace

Stálé zvyšování množství peněz v ekonomice dlouhodobě vyvolává inflaci. Jak rostou společnostem s inflací náklady, zvyšují také cenu svých produktů a služeb.

Někdy rostou firmě rychleji náklady, jindy tržby. Ale dlouhodobě platí, že obě strany rostou podobným tempem. Díky tomu má firma stejnou ziskovou marži. Jinými slovy, v průměru pak také zisky rostou o inflaci. A právě růst zisků je primární hnací motor růstu hodnoty firmy (ceny akcií).

3. Růst počtu obyvatel na Zemi

Zisky firem ale dlouhodobě rostou rychleji než inflace. Důvodem je zejména rostoucí počet obyvatel na Zemi. S rostoucím počtem lidí je pak potřeba vyprodukovat víc potravin, víc oblečení, víc aut atd.

Ještě minimálně příštích třicet let by měl dál růst počet lidí na naší planetě, takže akciové společnosti mají stále prostor, aby jim rostly tržby a potažmo i zisky rychleji než inflace.

Závěr

Nemovitosti i akcie jsou dlouhodobě prakticky nejlepším uchovatelem hodnoty, jelikož jejich výnosy jsou při delších investičních horizontech vyšší než inflace. Fundamentální základ zhodnocení akcií a nemovitostí je stejný (růst produktivity práce, inflace a růst počtu obyvatel na Zemi), takže jejich společné dlouhodobé zhodnocování není překvapující.

Nejhorším uchovatelem hodnoty jsou vcelku pochopitelně hotovostní peníze, které nenesou úrok. A dlouhodobě inflaci neporáží často ani komodity, přičemž zlato také není až tak skvělý zajišťovací instrument proti inflaci.

Data z USA ukazují, že akcie porazily v rámci 1 roku inflaci v 70 % času. Při horizontu 17 let a déle pak akcie porazily inflaci vždy. Nemovitosti měřené cenovým indexem porazily inflaci na horizontu 20 let v 91 % případů, nicméně k cenovému indexu je nutné přičíst výnos z nájmu, který se typicky pohybuje na úrovni 4 % ročně. Po započtení pak nemovitosti porazily inflaci při držbě minimálně 15 let vždy. Zlato porazilo inflaci jenom ve 40 % času (krátkodobý horizont) či v 55 % času (dlouhodobý horizont).

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎