Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investujte podle výkonosti tržních segmentů v ekonomických cyklech! Víte který roste i v období recese?

Publikováno
Investujte podle výkonosti tržních segmentů v ekonomických cyklech! Víte který roste i v období recese?
Zdroj: depositphotos.com

Investoři moc dobře vědí, že vliv ekonomických cyklů na růst nebo pokles hodnoty akcií, je jednou z výrazných proměnných, které vytvářejí investiční riziko. Ekonomové obvykle identifikují 4 základní druhy ekonomických cyklů – zpomalení ekonomiky, recese, obnova ekonomiky a ekonomický růst.

Jednotlivé tržní segmenty v těchto ekonomických cyklech vykazují zajímavé změny. My se v tomto článku právě na výkonost jednotlivých segmentů v ekonomických cyklech podíváme, abychom zjistili, které segmenty vydělávají peníze v době recese, a které naopak v době ekonomického růstu.

Data, se kterými v tomto článku budeme pracovat, jsou založeny na výstupech 70 letého výzkumu Leading Economic Index Conference Board, což je ekonomický index, který se zaměřuje na predikování ekonomických cyklů americké ekonomiky. Za posledních 70 let, tento index identifikoval celkem:

  • 7 období recese
  • 7 období ekonomické obnovy
  • 12 období ekonomického růstu
  • 11 období zpomalení ekonomiky

Na obrázku níže můžeme pozorovat návaznost jednotlivých cyklů na cyklus předchozí. Každý ekonomický cyklus je něčím specifický, čehož využívají jednotlivé tržní segmenty ke generování zisků. Nyní se podíváme, jak si vedou tržní segment v těchto 4 cyklech.

Zdroj: visualcapitalist.com
Vývoj ekonomických cyklů v čase
Vývoj ekonomických cyklů v čase

1) Zpomalení ekonomiky

V této fázi stále dochází ke generování pozitivních čísel, ovšem dochází ke zpomalování jejich tempa růstu. Tehdy se investoři mohou setkat s vytvořením bodu zvratu, který je označován za nejvyšší bod ekonomického růstu, od kterého již dochází k poklesu.

Mezi nejvýkonnější sektory v období zpomalování ekonomického růstu řadíme segment spotřebního zboží a zdravotnictví. Tyto segmenty v posledních 70 letech shodně rostly v průměru o 15 %. Do segmentu zdravotnictví můžeme zařadit například akcie Eli Lilly nebo akcie Johnson & Johnson. V těsném závěsu se poté nachází finanční segment, který mohou reprezentovat například akcie Berkshire Hathaway.

Zdroj: visualcapitalist.com
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v období zpomalování ekonomiky
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v období zpomalování ekonomiky

2) Recese

Období recese je typické akciovým poklesem, nicméně data za posledních 70 let ukázala, že existuje segment, který i v období recese vykazuje zisk. Jedná se o segment spotřebního zboží. Akcie společností v tomto segmentu působících jsou například akcie Walmart, akcie Procter & Gamble nebo akcie Coca-Cola.

O recesi můžeme hovořit, když dva kvartály po sobě HDP vykazuje pokles.

Naopak nejvýraznější propady akcií vykazuje segment stavebnictví, který v průměru za posledních 70 let v období krize ztrácel 22 % své hodnoty. Do tohoto segmentu řadíme například akcie Prologis nebo akcie Extra Space Storage. V těsném závěsu za REIT segmentem je segment technologický s průměrným propadem v období recese 20 %.

Zdroj: visualcapitalist.com
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v období recese
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v období recese

3) Obnova ekonomiky

Tento ekonomický cyklus je u pokročilejších investorů určitě nejoblíbenější. Mnoho akcií již vytvořilo svá dna a investoři využívají příležitosti k jejich levnému pořízení. Zájem investorů následně žene cenu akcií výše, z čehož netěží pouze ony tituly, ale ekonomika jako celek.

Prvním znamením, že se ekonomika zlepšuje je růst cen nemovitostí. Kromě REIT segmentu, který je v tomto období s 39 % nejvýkonnější, si velmi dobře vedou také akcie spotřebitelské defenzivy, reprezentované například akciemi Costco. Nejnižší výkonnost v tomto období vykazuje segment Utilities, do kterého spadají například akcie NextEra Energy.

Zdroj: visualcapitalist.com
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v období ekonomické obnovy
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v období ekonomické obnovy

4) Ekonomický rozmach

V tomto ekonomickém cyklu rovněž roste většina akcií a finančních segmentů, roste státní HDP a rostou příjmy obyvatel. Hnacím motorem ekonomického rozmachu jsou technologické akcie, jako jsou například akcie Microsoft, akcie Amazon nebo akcie Tesla. Druhým nejvýkonnějším sektorem je i v tomto období finanční segment, který vykázal průměrnou schopnost zhodnocení v rámci ekonomického rozmachu 19 %.

Zdroj: visualcapitalist.com
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v období ekonomického růstu
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v období ekonomického růstu

Závěr

Situace na finančních trzích se neustále mění a to vytváří velmi složitě predikovatelné tržní podmínky. Za změnami ekonomiky může stát technologický pokrok, vládní nebo sociální krize, případně přírodní katastrofy, které dokáží ekonomický růst výrazně ovlivnit.

V tomto článku jsme si popsali 4 ekonomické cykly, kterými si finanční trhy procházejí a analyzovali jsme výkonnost jednotlivých tržních segmentů v těchto cyklech, za posledních 70 let. Díky tomu jsme například odhalili, že spotřební segment dokáže růst i v období recese, nebo že hnacím motorem ekonomického růstu jsou technologické akcie.

Líbil se vám tento článek?
15
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎