Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři by se měli připravit na “velkolepou” korekci trhu

Publikováno
Investoři by se měli připravit na “velkolepou” korekci trhu
Zdroj: depositphotos.com

Sedm největších technologických gigantů, známých jako “velkolepá sedmička”, dosáhlo v loňském roce hvězdných výsledků, když v průměru vzrostly o 106 %, zatímco širší trh, reprezentovaný indexem S&P 500, posílil o 24 %.

Nejzářnějším příkladem jejich hvězdného růstu jsou akcie Nvidia, kterým se daří i letos.

Vývoj ceny akcií Nvidia od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Navzdory tomu – nebo možná právě proto – hedgeové fondy snižují svou expozici vůči těmto trhákům akciového trhu. Jednou z obav je rostoucí koncentrace trhu kolem těchto sedmi společností, zejména proto, že některé z nich vykazují méně než velkolepé zisky.

  • Analytici snížili hodnocení společností Apple a Tesla poté, co nedosáhly odhadovaných zisků za 4. čtvrtletí – a vzhledem k problémům s iPhony v Číně a rozkolísanému trhu s elektromobily se zdá, že ani jedna ze společností nemá pro rok 2024 zrovna na růžích ustláno.
  • Těchto sedm společností se obchoduje s vysokým oceněním, přičemž jejich průměrný poměr ceny k zisku (P/E ratio) je 37 bodů – ve srovnání s 23násobkem u indexu S&P 500.

Myslíte, že jsou Nvidia, Microsoft a spol. příliš velkolepé na to, aby selhaly?

V analýze 722 hedgeových fondů došlo u šesti ze sedmi megacaps (s výjimkou Amazonu) ke snížení expozice – výrazně větší pokles než zbytek přitom zaznamenaly společnosti Microsoft, Apple a Nvidia.

Podobná koncentrace trhu jako dnes nebyla zaznamenána od konce dvacátých let minulého století, což profesionální správce fondů přimělo zaujmout defenzivnější postoj vůči případnému nedostatečnému výkonu v oblasti umělé inteligence nebo obnovení inflace.

I velcí akcionáři, jako je zakladatel Amazonu Jeff Bezos, přijímají preventivní opatření – za poslední měsíc prodal 50 milionů akcií Amazonu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
9
7

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎