Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou to oracles? K čemu slouží tato kategorie kryptoměn a jaký má potenciál?

Publikováno
Co jsou to oracles? K čemu slouží tato kategorie kryptoměn a jaký má potenciál?
Zdroj: Koláž Finex.cz

Moderní blockchainy toho pro své fungování potřebují mnohem více než jen těžaře a jejich stroje. Svět decentralizovaných financí (DeFi) a smart kontraktů neboli chytrých smluv, který se rozvíjí na každém smartchainu, by jen těžko fungoval bez tzv. oracles.

Oracles, česky volně přeloženo jako “vědmy”, jsou služby pro přenos ověřených údajů a informací z vnějšího světa na blockchain, kde se tyto informace kvůli absenci centrální autority a neměnné povahy blockchainu nemají jak jinak objevit.

Právě díky oracles se chytré kontrakty dozvídají např. neustále se měnící ceny aktiv nebo výsledky různých událostí a následně se na základě těchto dat exekuují.

Zdroj: chain.link
Blockchainy samy o sobě nemají jak získat aktuální data z reálného světa

Zní to složitě? Na praktických příkladech níže si proto ukážeme, k čemu všemu oracles vlastně slouží. Představíme si nejznámější oracles a jejich tokeny, řekneme si, kde je koupit a mnoho dalšího

Obsah článku o tom, co jsou oracles

Jak fungují oracles?

Jen díky oracles je určitý smart kontrakt schopen zjistit, jaká je například skutečná cena 1 etheru napříč všemi kryptoměnovými burzami a nemusí tak vycházet pouze z údajů protokolu, na kterém je nasazen. Jeden protokol by totiž velcí hráči mohli snadno zmanipulovat a využít jej k likvidaci pozic obchodníků.

Oracles tak shromažďují zejména ceny kryptoměn, ale i akcií či komodit a ve skutečném čase je zpřístupňují smart kontraktům. Aby byla data správná a ověřená, musí jejich validátoři dojít ke konsensu – podobně jako u ověřování transakcí na Proof of Stake blockchainech. Pokud při ověřování dat podvádí nebo chybují, přijdou o vsazenou kryptoměnu, kterou je obvykle token daného oraclu.

Správnost poskytnutých dat je nejdůležitější složkou celého řetězce a jednotlivé oracles si proto konkurují pokročilými a vyspělými systémy, jakými informace zpracovávají a poskytují, aby eliminovaly každý možný bod selhání.

Zdroj: chain.link
Oracle Chainlink bere data z různých zdrojů a zpracovávají je různí operátoři

Jaké je praktické využití oracles?

Přiznejme si, že k propojování skutečného světa a světa kryptoměn zatím stále dochází jen velmi, velmi pomalu. Oracles se samozřejmě dají použít i v rámci nemovitostního trhu a jeho propojení s blockchainem nebo mohou poskytovat geolokační data pro sledování výrobku v dodavatelském řetězci, nejčastější využití však najdou tam, kde jsou doma, ve světě DeFi, NFTs, GameFi a jiných dApps.

DeFi

Hlavní uplatnění najdou oracles z drtivé většiny v DeFi. Pro decentralizované aplikace jsou správná a přesná aktuální data o cenách aktiv na trhu klíčová. Lending protokoly jako Aave (AAVE) nebo Compound (COMP) využívají oracles k výpočtu hodnoty kolaterálu uživatele.

Pokud je kolaterál nedostatečný, je zlikvidován, což je situace, do které se obvykle nechce žádný trader dostat. Při prudkých výkyvech trhů, které čas od času nastanou, je přesné určení ceny kritické, nikdo totiž nechce být zlikvidován kvůli několikasekundovému výkyvu, kdy nestačil pokrýt pozici.

Poznámka

Důležitost oracles a jejich správného nastavení se ukázala např. po hacku platformy Curve (CRV). Token CRV začal vlivem negativních událostí prudce klesat a na decentralizovaných buzách jako Uniswap apod. se po krátkou dobu, za kterou však bylo do blockchainu přidáno několik nových bloků, obchodoval až o 80 % níže, než byla jeho skutečná cena.

ChainLink, oracle, který poskytoval údaje protokolům, na nichž byly pozice vázané na hodnotu CRV, však bral údaje i z centralizovaných burz, na kterých k podobnému výkyvu nedošlo, a pozice obchodníků tak naštěstí zlikvidovány nebyly.

Dynamická NFTs

Dynamická NFTs jsou taková, která dokáží měnit svou podobu v závislosti na určitých událostech. Má NFT jinak vypadat, když cena Bitcoinu roste? Jinak, když klesá? Nebo se má měnit v závislosti na denní době či počasí?

Všechna tato data dokáže blockchainu poskytnout oracle.

Poznámka

Na rozdíl od statických NFTs, metadata dynamických NFTs mohou být změněna, což se může projevit i v samotném vizuálu. Pokrok na poli NFTs umožňuje na Ethereu nový tokenový standard ERC-1155. Většina NFTs je však klasického standardu ERC-721 a toto neumí.

Sázení a loterie

Decentralizovaná kasina, poker a kurzové sázení se těší rok od roku stále větší oblibě. Bez oracles by ale nemohly fungovat. Výsledky jednotlivých utkání nebo třeba voleb, to vše musí chytré smlouvě poskytnout oracle, na blockchainu se jinak nenacházejí.

Pro loterie se pak skvěle hodí například nástroj Chainlink Verifiable Random Function, který slouží jako důvěryhodný generátor náhodných čísel.

Jaké typy oracles známe?

Podle toho, zda oracle operuje čistě online nebo pracuje i s daty ze skutečného světa, zda za ním stojí jediná centrální autorita nebo více rovnocenných ověřovatelů či zda oracles data na blockchain odesílají či z blockchainu přijímají, je rozdělujeme do několika k sobě navzájem protikladných skupin:

Hardwarové a softwarové oracles

Se softwarovými oracles se v praxi setkáme častěji. Jsou to všechny oracles, které berou informace z online zdrojů, takže např. data o ceně aktiv, různé časové údaje apod.

Naproti tomu hardwarové oracles neberou data pouze “z jedniček a nul”, ale ze skutečného světa. Nejčastěji je někde venku umístěn senzor, který sleduje např. pohyby v dodavatelském řetězci a informace posílá na blockchain.

Inbound a outbound oracles

Oracles se dělí i podle směru, kterým data poskytují. Pokud údaje posílají zvenku na blockchain, jedná se o inbound (příchozí) oracles, pokud z blockchain ven, hovoříme o outbound (odchozích) oracles.

Již několikrát zmíněný oracle poskytující chytrým smlouvám aktuální údaje o cenách aktiv je příkladem inbound oracle, naopak outbound oracle se využívá například v situaci, kdy uživatel vloží prostředky na určitou adresu a oracle odešle informaci do vnějšího světa, že k depositu došlo.

Centralizované a decentralizované oracles

Centralizovaným oracles se tento článek nevěnuje. Jedná se o služby, kdy údaje poskytuje jediná autorita, která za jejich správnost nese odpovědnost. Pokud dojde k jejímu výpadku, chytré smlouvy ztratí přístup k datům a nebudou moci fungovat, pro účely DeFi tedy absolutně nevyhovující.

Naproti tomu decentralizované oracles pracují s více uzly a více zdroji dat. Chytré smlouvy mohou zároveň využívat více různých oracles, aby získaly ještě přesnější a spolehlivější data.

Zdroj: chain.link
Decentralizovaná síť několika uzlů chrání před výpadky

Nejznámější a největší oracles

Chainlink je bezesporu jedničkou mezi oracles a díky své nepostradatelnosti pro celé odvětví se dlouhodobě drží i mezi Top 10 nejhodnotnějšími kryptoměnami vůbec.

Síť decentralizovaných oracles vznikla již v roce 2017 a nyní ji využívá více než tisíc projektů na desítkách blockchainů. Jediným platidlem na síti je ERC-20 token LINK. Pokud chce projekt získat data od Chainlinku, musí zaplatit provozovatelům uzlů za jejich služby právě LINKem. Má se za to, že fundamentální hodnota tokenů LINK by tak měla být odvozena právě od četnosti využívání služeb jednotlivými dApps.

Na tabulce níže lze vidět, že Chainlink využívají i společnosti mimo kryptoměnové odvětví. Partnerství je navázáno např. s Googlem, Microsoftem, ale i mezinárodním platebním systémem SWIFT, jež propojuje přes 11 000 bankovních institucí.

Zdroj: chain.link
Chainlink převádí informace mezi nespočtem různých entit

Band Protocol (BAND)

Nejvýznamnějším konkurentem Chainlinku je však až s velkým odstupem kryptoměna BAND. Band Protocol funguje prakticky stejně jako Chainlink a poskytuje i stejné služby. Na BandChainu 2.0 postaveném s pomocí Cosmos-SDK v roce 2020, operuje více než 100 uzlů, které s každým blokem vyřídí průměrně 19 žádostí o údaje.

Tellor Tributes (TRB)

Tellor Oracle Protocol funguje úplně stejně jako ostatní oracles. Do jeho sítě se může přidat úplně každý, kdo vloží tokeny TRB jako zálohu pro případ, že by reportoval chybná data. Za poskytování údajů pak bude následně dostávat další tokeny TRB. Tellor funguje od roku 2019 a dokáže pracovat se všemi EVM kompatibilními blockchainy, tedy nejen Ethereem, ale např. i BNB Smart Chainem či Avalanche.

Ostatní zástupci

Mezi další zástupce oracles, které si zaslouží zmínit, patří decentralizované protokoly Uma (UMA), API3 (API3)iExec RLC (RLC). Tím seznam relevantních oracles končí.

Kde koupit oracles?

Výše zmíněné tokeny jsou velmi dobře dostupné a nabízí je drtivá většina kryptoměnových burz. Všech 6 najdete na největší burze světa Binance i regulované a pro začátečníky přívětivé Coinbase. Nacházejí se ale i na ostatních burzách, které můžete určitě také vyzkoušet (Bybit, KuCoin, Kraken…).

Chainlink je k dostání i na českých směnárnách Anycoin nebo CoinBank, kde jej můžete nakoupit ještě jednodušeji a za české koruny.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Samozřejmostí je pak přítomnost oracles na decentralizovaných burzách. Všechny se nachází jako ERC-20 tokeny na Ethereu, pro jejich nákup tak využijte např. Uniswap.

Shrnutí

Oracles poskytují nepostradatelné služby týkající se dodávání dat a údajů z reálného světa na blockchain nebo opačným směrem. Blockchain, který je neměnný, se totiž k aktuálním a stále se měnícím datům jako např. k aktuálním cenám aktiv nemá jak dostat. Avšak smart kontrakty (neboli chytré smlouvy) tato data potřebují, podle toho, jaká data obdrží, se totiž vykonají, nebo naopak ne.

Mezi nejznámější oracles patří Chainlink (LINK), Band Protocol (BAND) a Tellor Tributes (TRB). Všechny tyto služby fungují na velice podobném principu – jejich token si musí zakoupit poskytovatelé dat a následně jej použít jako jistotu, kterou ztratí, pokud budou poskytovat chybná data.

Pokud ale budou poskytovat správná data, dostanou od protokolů, které aktuální data potřebují pro své smart kontrakty, nové tokeny jako odměnu (protokoly je předtím musí nakoupit).

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.