Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Infrastrukturní plán v USA: Přinese výrazné zdražení komodit?

Publikováno
Infrastrukturní plán v USA: Přinese výrazné zdražení komodit?
Zdroj: Depositphotos.com

Prezident Biden mohl slavit. V senátu prošel 1bilionový podpůrný infrastrukturní balíček, který prezident prosazoval. Ten tvoří klíčovou část jeho politického programu. Cílem je obnovit americké silnice, železnice a mosty, ale také podpořit snahy čelit klimatické změně a zlepšit přístup k internetovému připojení.

I když americký prezident Biden původně doufal ve větší balíček, nakonec se zdá, že infrastrukturní balíček bude ve výši jednoho bilionu USD. Text tohoto zákona zabírá více než 2 700 stránek. Biden původně chtěl balíček ve výši 2,3 bilionu USD, který by více podporoval odstranění olověného vodovodního potrubí nebo projekty zaměřené na čistou energii, musel však učinit mnohé ústupky.

V poslední době však nebylo zrovna jisté, zda balíček opravdu projde. Politika je někdy plná překvapení. Podívejme se však, co jeho případné přijetí bude znamenat pro trhy s komoditami a surovinami. Určité náznaky jsme už na akciovém trhu mohli zaznamenat.

O co jde? O mnoho miliard, které půjdou do americké infrastruktury

Zákon, který přinese investice ve výši 1 bilionu amerických dolarů už prošel Senátem USA. Co by mohl přinést?

  • Celých 550 miliard USD je určených na vybudování lepší infrastruktury. Tyto peníze tedy půjdou do silnic, mostů a obdobných projektů.
  • Dalších přibližně 66 miliard USD má zaplatit zlepšení železniční sítě.
  • 42 miliard USD půjde na letiště a přístavy.
  • 11 miliard USD je určeno na dálnice.

Vše nebude sloužit jen lepší dopravě, peníze by měly jít například i na lepší internetové připojení – na tyto účely je určeno 65 miliard USD. A 73 miliard USD bude vynaloženo na zmodernizování zastarávající elektrické přenosové soustavy (v tomto balíku se najdou i peníze na obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné, solární a vodní elektrárny).

  • 55 miliard USD je určeno na vodovodní infrastrukturu (např. odstranění olověného potrubí).
  • 39 miliard USD půjde na veřejnou dopravu.
  • Programy zaměřené na odolnost (ať už opatření pro boj s lesními požáry, obnovu ekosystémů, zamezení zvětrávání nebo kybernetickou bezpečnost) budou zafinancovány 47 miliardami USD.
  • 7,5 miliard USD je určeno na infrastrukturu zaměřenou na elektrické automobily, včetně nabíjecích stanic.
  • Na odstraňování následků znečištění, sanace opuštěných dolů a uzavření osiřelých ropných a plynových vrtů půjde 21 miliard USD.

Čekají Spojené státy řady solárních panelů? Možné to je. Infrastrukturní balíček by tomu měl pomoci.

Zákon by tak měl mimo další napomoci zajistit dostatek prostředků pro infrastrukturu. Ta by jinak mohla během příštích 10 let čelit nedostatku podfinancování ve výši až 3 bilionů USD. Toto číslo uvádí Americká společnost stavebních inženýrů (American Society of Civil Enginners). Tato společnost už 20 let hodnotí celkovou kondici fyzické infrastruktury v USA. A letos jí udělila známku podprůměrného C-.

Z čeho bude balíček financován?

Jak by řekl jeden český politický matador – „zdroje jsou“. Ale které to mají být? Na tento velký balík půjdou hlavně nevyužité prostředky určené pro zmírnění situace způsobené covid-19. Dále půjde o prostředky získané od telekomunikačních společností z budoucích aukcí spektra, prostředky, které do rozpočtu přinese ekonomický růst a mimo jiné také prostředky fondů pojištění v nezaměstnanosti, které některé státy federace budou vracet. I přesto by však bez půjčování tento balíček USA neufinancovaly.

Jak to je politicky?

Liberálové tvrdí, že tento balíček je možná stejně ještě příliš malý. Konzervativci jej naopak pokládají za přehnaný. A to to ještě není vše – Biden připravoval ještě jeden další, větší balíček. Měl by být ve výši 3,5 bilionu USD. Zaměřen bude na rozvoj péče o děti, seniory a obdobné sociální programy.

Po měsících vyjednávání se však ukázalo, že navzdory obavám z deficitu u obou velkých stran amerického politického systému převážilo rozhodnutí podpořit dlouho očekávaný podpůrný balíček.

Co infrastrukturní plán znamená pro komodity?

Dalo by se čekat, že díky této velké státní poptávce po infrastrukturních projektech komodity porostou. Komodity a suroviny totiž budou vládními orgány USA silně poptávané. Podle odhadů společnosti Citigroup by mohl infrastrukturní balíček posílit roční poptávku USA po oceli až o 4 miliony tun, uvádí Bloomberg.

Pokud ve svém investičním portfoliu komodity zanedbáváte, je možná čas vaše portfolio o tuto oblast rozšířit. Určitě to neuškodí, vždyť vhodná diverzifikace je důležitou složkou každého investičního plánu.

Producenti oceli a hliníku posílili

A skutečně – akcie domácích producentů oceli a hliníku po oznámení této zprávy posílily. Uveďme si konkrétní příklady.

Akcie společnosti TimkenSteel, která sídlí ve státě Ohio, posílily o celých 11,2 %.

Zdroj: Google.com
timkensteel
Vývoj ceny akcií společnosti Timkensteel Corp zaznamenal znatelný výkyv směrem vzhůru.

Společnost Nucor, která je největším producentem oceli USA, posílila o 9,6 %.

Zdroj: Google.com
I akcie společnosti Nucor Corporation znatelně posílily.

A konečně hliníková společnost Century Aluminium rostla o 9,3 %.

Zdroj: Google.com
century aluminium
Akcie společnosti Century Aluminium posílily také.

Radují se i producenti mědi

Producentům a zpracovatelům mědi by infrastrukturní plán také měl prospět, protože měděné rozvody jsou důležitou součástí větrných turbín, solárních elektráren i dalších metod výroby čisté energie. Kromě financování obnovitelných zdrojů zákon také vyčleňuje 7,5 miliardy USD na elektrifikaci veřejné dopravy. Dalších 7,5 miliardy USD pak posílá na veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily, což by se mělo také projevit ve zvýšené poptávce po mědi.

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímá více o mědi a jejích těžařích, nejlepším akciím z této oblasti se věnoval tento článek.

Jak ovlivní balíček inflaci?

Inflace může ve střednědobém horizontu zůstat zvýšená. V červenci 2021 se index spotřebitelských cen (CPI) zvýšil o 5,3 % oproti stejnému měsíci roku 2020. Inflace převyšující 5 % tak trvá už několik měsíců. A na rychlý sestup to nevypadá. Taková úroveň inflace je více než dvojnásobná oproti průměrné roční inflaci – ta bývala v posledních 20 letech na úrovni 2 %.

Inflace sice ukrajuje z reálné hodnoty úspor, růstu investičního portfolia však může prospět. Ovšem za předpokladu, že víte, jak inflace využít.

Zdroj: Fred.stlouisfed.org
Meziroční nárůst indexu spotřebitelských cen byl v USA nad 5 % už od začátku května

Dá se očekávat zdražení stavebních materiálů i komodit

Poptávka po komoditách i stavebních materiálech stoupá v době, kdy jsou už tak globální dodavatelské řetězce pod tlakem. Byly totiž významně narušeny omezeními způsobenými pandemií. Teď se k tomu přidávají významné vládní výdaje. V situaci téměř nulových sazeb to tedy znamená, že ještě nějakou dobu můžeme očekávat vyšší ceny jak komodit, tak stavebních materiálů. Pokud vás zajímá aktuální vývoj cen komodit, podívejte se sem.

Bude inflace? Ano, a nejspíš vysoká

A zřejmě si toho všímají i spotřebitelé. Podle průzkumu spotřebitelských očekávání Federální rezervní banky New Yorku (Federal Reserve Bank of New York) americké domácnosti v srpnu očekávaly medián roční inflace na úrovních od 4,8 % (teď) po 3,7 % (za 3 roky). Tato očekávání jsou velmi vysoká. Jsou dokonce nejvyšší od roku 2013, kdy banka začala u spotřebitelů sledovat jejich inflační očekávání.

Federal Reserve Bank of New York má za to, že Američané čekají vysokou inflaci.

Na druhou stranu, centrální banka očekává, že inflace vyvrcholí už na úrovni zhruba 4,2 %. Mnozí ekonomové však pochybují, že by inflace měla ustoupit tak rychle. A úplně jednomyslně se na tom vlastně neshodnou ani čelní představitelé Fedu.

Zdroj: Federal Reserve Bank of New York
Američtí spotřebitelé očekávají opravdu výrazný nárůst cen, tedy inflaci.

Klíčová otázka: Jak na tomto vývoji vydělat?

Je dost možná dobrý čas na to investovat do tradičních fondů nebo do ETF , které se zaměřují na akcie společností aktivních v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Případně je možné investovat přímo do akcií těchto společností – tedy společností typu Vestas Wind Systems, Siemens Gamesa Renewable Energy, NextEra Energy nebo Avangrid Renewables.

Další příležitostí je investování do společností, které se zabývají produkcí mědi, lithia, niklu a dalších kovů, které jsou klíčové pro zelenou energetiku. Jsou to tedy společnosti jako Ivanhoe Mines, Standard Lithium nebo Nano One Materials.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Dlouhodobě se zajímám o podnikání, osobní finance a investice. Při studiu jsem pracoval na různých komunikačních pozicích ve finančnictví, bankovnictví a IT. Aktuálně působím už několik let jako freelancer, píšu především o financích. Kromě investic a financí se zajímám také o právo, mediaci, vyjednávání a marketing.

Psaní pro Finex mě nutí být stále v obraze ohledně témat, které se týkají finančního světa – a to je moc dobře.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎