Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Nejlepší akcie těžařů mědi, které budou "těžit" z masivního růstu ceny této komodity

Nejlepší akcie těžařů mědi, které budou "těžit" z masivního růstu ceny této komodity

Nejlepší akcie těžařů mědi, které budou
Zdroj: depositphotos.com

Historicky mimořádně uvolněná měnová politika centrálních bank žene nahoru nejenom ceny všech akcií anebo například bitcoinu, ale v poslední době má za následek i prudce rostoucí ceny komodit. Komodity ženou vzhůru ale také předpoklady o stále zlepšujícím se stavu reálné ekonomiky. Ekonomické zotavení by totiž znamenalo citelně zvýšenou poptávku po veškerých komoditách, bez kterých to v ekonomice zkrátka nejde.

Objevují se dokonce názory, že jsme na počátku komoditního supercyklu, což by v praxi znamenalo, že ceny komodit zůstanou stabilně vysoké ve střednědobém horizontu několika let. Strana nabídky totiž nebude schopna pokrýt zvýšenou poptávku. Těžební firmy ke zvýšení produkce potřebují zainvestovat do svého fixního kapitálu, a nákup nových strojů i zařízení rozhodně není zas tak rychlá záležitost. Zprovoznit například nový důl na těžbu kovů trvá minimálně několik let.

Tvrdí se, že v blízké době budou zdražovat téměř všechny komodity. Co se týče kovů, mluví se pak nejčastěji o mědi, stříbru, lithiu nebo hliníku. Podle průzkumu Bloomberg Intelligence bude pravděpodobně největším vítězem komoditního vzestupu právě měď.

Jednou z cest, jak z takového boomu ve střednědobém horizontu profitovat, je nákup akcií těžebních společností, které právě tento kov těží. Argumentem pro růst cen mědi je také to, že jde o průmyslově jeden z nejuniverzálnějších kovů. Používá se ve stavebnictví, elektronice, nebo i v automobilovém průmyslu a velmi významně se také používá v nastupujících odvětvích obnovitelné energetiky a v elektromobilech.

Vývoj ceny mědi za tunu od roku 2015
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Které akcie těžařů mědi nyní sledovat?

1) Rio Tinto

logo-rio-tintoRio Tinto je jedna z největších mezinárodních společností, které se zabývají těžbou a následným zpracováním kovů. Firma se zabývá těžbou železné rudy, mědi, diamantů, zlata a uranu a dále se například zabývá i rafinací ropy. V současné době působí v 35 zemích světa a na trhu s mědí jde o klíčového hráče.

Rio Tinto podle výsledků za předchozí rok 2020 pandemií prošla bez obtíží a zdá se být připravena na významné ekonomické oživení. Čísla ukazují, že například čistý zisk za minulý rok činil 9,76 miliard dolarů, což je 22% vzestup v porovnání s předešlým rokem 2019. Příjmy z provozních činností pak činily 15,87 miliard dolarů, což znamená 6% meziroční nárůst.

Vývoj akcií společnosti Rio Tinto
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2) Southern Copper Corporation

Southern Copper Logo
Zdroj: www.bnamericas.com
Southern Copper je celosvětově jedna z největších společností zabývajících se produkcí mědi. Těžební operace firmy probíhají v Peru a v Mexiku, průzkum dalších nalezišť probíhá v Chile, kde by se tedy mohla v budoucnu rozšířit i samotná těžba. Akcie za poslední rok vzrostly o více než 110 %.

Před dvěma týdny společnost oznámila finanční výsledky prvního kvartálu roku 2021. Podle něj kvartální prodeje dosáhly 2,53 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o 47,3 %. Tento růst byl hnaný hlavně značně vyššími cenami mědi, stříbra a zinku. Čistý příjem za kvartál činil 763,8 milionů dolarů, což znamená nárůst o ohromujících 255,6 % v porovnání s minulým rokem.

Krom toho se nezdá, že by se růst společnosti mohl nějak zadrhnout. Za poslední kvartál společnost meziročně zainvestovala o 130,3 % více než minulý rok, v konkrétních číslech potom 232,6 milionu dolarů. Southern Copper rovněž nedávno ohlásila výplatu dividendy ve výši 0,70 dolaru na akcii.

Vývoj akcií Southern Copper v posledním roce
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3) Newmont Corporation

logo-newmontNewmont je celosvětově největším těžařem zlata. Kromě zlata pak společnost těží také měď, stříbro, zinek nebo olovo. Jde také o jedinou společnost, která se zabývá těžbou zlata a zároveň je součástí indexu S&P 500. Cena akcií společnosti Newmont se momentálně pohybuje okolo 70 dolarů za akcii. Poslední rok cena akcií víceméně stagnovala, citelně ale začala zdražovat poslední měsíce. Bude cena ještě růst?

Před několika týdny zveřejnila společnost finanční výsledky za první čtvrtletí. Za zmínku stojí meziroční nárůst upraveného čistého zisku o úctyhodných 82,2 %, v konkrétních číslech pak tato hodnota činila 594 milionů dolaru. Firma Newmont je kapitálově velmi efektivní, dlouhodobě zvyšuje produkci, daří se jí snižovat náklady a prodlužovat životnost dolů.

V současné době pak společnost rozjíždí nový projekt zvaný "Tanami Expansion 2" – jde o projekt rozšíření australského zlatého dolu, který má za cíl znatelně zvýšit těžbu a prodloužit životnost dolu až do roku 2040. Hodnota projektu se pak odhaduje kolem sedmi set milionů amerických dolarů.

Akcie společnosti Newmont Corporation za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4) Freeport-McMoRan Inc.

freeport McMoRan logo
Zdroj: www.eiti.org
Poslední z představených akcií, které se vyplatí v současnosti sledovat, je Freeport-McMoRan, často nazývaná jenom Freeport. Jedná se o americkou firmu se sídlem v Arizoně a v oblasti těžby jde o celosvětového lídra. Freeport provozuje těžbu v jedněch z největších ložisek mědi, zlata nebo molybdenu po celém světě, které (díky své velikosti)před sebou mají ještě dlouholetou životnost.

Akcie Freeportu za poslední rok předvedla růst o více než 370 %. Je zde stále ještě příležitost zainvestovat? Na konci dubna byly zveřejněny kvartální výsledky, které ukazují skvělá čísla ve všech aspektech. Společnost zaznamenala meziroční nárůst tržeb o 73 % a zisk na akcii se zvýšil o 245 %. Krom toho společnost nyní drží meziročně o 185 % více v hotovosti, v konkrétních číslech 4,58 miliard dolarů. Podle generálního ředitele Richarda Adkersona jde o výsledek skvělé práce celosvětového firemního týmu.

Vývoj akcií Freeport-McMoRan za poslední rok
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Považujete nákup akcií těžařských společností jako skvělou příležitost, jak profitovat z prudkého růstu cen komodit?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo