Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejlepší akcie těžařů mědi, které budou “těžit” z masivního růstu ceny této komodity

Publikováno
Nejlepší akcie těžařů mědi, které budou “těžit” z masivního růstu ceny této komodity
Zdroj: depositphotos.com

Historicky mimořádně uvolněná měnová politika centrálních bank žene nahoru nejenom ceny všech akcií anebo například bitcoinu, ale v poslední době má za následek i prudce rostoucí ceny komodit. Komodity ženou vzhůru ale také předpoklady o stále zlepšujícím se stavu reálné ekonomiky. Ekonomické zotavení by totiž znamenalo citelně zvýšenou poptávku po veškerých komoditách, bez kterých to v ekonomice zkrátka nejde.

Objevují se dokonce názory, že jsme na počátku komoditního supercyklu, což by v praxi znamenalo, že ceny komodit zůstanou stabilně vysoké ve střednědobém horizontu několika let. Strana nabídky totiž nebude schopna pokrýt zvýšenou poptávku. Těžební firmy ke zvýšení produkce potřebují zainvestovat do svého fixního kapitálu, a nákup nových strojů i zařízení rozhodně není zas tak rychlá záležitost. Zprovoznit například nový důl na těžbu kovů trvá minimálně několik let.

Tvrdí se, že v blízké době budou zdražovat téměř všechny komodity. Co se týče kovů, mluví se pak nejčastěji o mědi, stříbru, lithiu nebo hliníku. Podle průzkumu Bloomberg Intelligence bude pravděpodobně největším vítězem komoditního vzestupu právě měď.

Jednou z cest, jak z takového boomu ve střednědobém horizontu profitovat, je nákup akcií těžebních společností, které právě tento kov těží. Argumentem pro růst cen mědi je také to, že jde o průmyslově jeden z nejuniverzálnějších kovů. Používá se ve stavebnictví, elektronice, nebo i v automobilovém průmyslu a velmi významně se také používá v nastupujících odvětvích obnovitelné energetiky a v elektromobilech.

Které akcie těžařů mědi nyní sledovat?

1) Rio Tinto

logo-rio-tintoRio Tinto je jedna z největších mezinárodních společností, které se zabývají těžbou a následným zpracováním kovů. Firma se zabývá těžbou železné rudy, mědi, diamantů, zlata a uranu a dále se například zabývá i rafinací ropy. V současné době působí v 35 zemích světa a na trhu s mědí jde o klíčového hráče.

Rio Tinto podle výsledků za předchozí rok 2020 pandemií prošla bez obtíží a zdá se být připravena na významné ekonomické oživení. Čísla ukazují, že například čistý zisk za minulý rok činil 9,76 miliard dolarů, což je 22% vzestup v porovnání s předešlým rokem 2019. Příjmy z provozních činností pak činily 15,87 miliard dolarů, což znamená 6% meziroční nárůst.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Rio Tinto Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2) Southern Copper Corporation

Southern Copper LogoSouthern Copper je celosvětově jedna z největších společností zabývajících se produkcí mědi. Těžební operace firmy probíhají v Peru a v Mexiku, průzkum dalších nalezišť probíhá v Chile, kde by se tedy mohla v budoucnu rozšířit i samotná těžba. Akcie za poslední rok vzrostly o více než 110 %.

Před dvěma týdny společnost oznámila finanční výsledky prvního kvartálu roku 2021. Podle něj kvartální prodeje dosáhly 2,53 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o 47,3 %. Tento růst byl hnaný hlavně značně vyššími cenami mědi, stříbra a zinku. Čistý příjem za kvartál činil 763,8 milionů dolarů, což znamená nárůst o ohromujících 255,6 % v porovnání s minulým rokem.

Krom toho se nezdá, že by se růst společnosti mohl nějak zadrhnout. Za poslední kvartál společnost meziročně zainvestovala o 130,3 % více než minulý rok, v konkrétních číslech potom 232,6 milionu dolarů. Southern Copper rovněž nedávno ohlásila výplatu dividendy ve výši 0,70 dolaru na akcii.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SCCO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3) Newmont Corporation

logo-newmontNewmont je celosvětově největším těžařem zlata. Kromě zlata pak společnost těží také měď, stříbro, zinek nebo olovo. Jde také o jedinou společnost, která se zabývá těžbou zlata a zároveň je součástí indexu S&P 500. Cena akcií společnosti Newmont se momentálně pohybuje okolo 70 dolarů za akcii. Poslední rok cena akcií víceméně stagnovala, citelně ale začala zdražovat poslední měsíce. Bude cena ještě růst?

Před několika týdny zveřejnila společnost finanční výsledky za první čtvrtletí. Za zmínku stojí meziroční nárůst upraveného čistého zisku o úctyhodných 82,2 %, v konkrétních číslech pak tato hodnota činila 594 milionů dolaru. Firma Newmont je kapitálově velmi efektivní, dlouhodobě zvyšuje produkci, daří se jí snižovat náklady a prodlužovat životnost dolů.

V současné době pak společnost rozjíždí nový projekt zvaný “Tanami Expansion 2” – jde o projekt rozšíření australského zlatého dolu, který má za cíl znatelně zvýšit těžbu a prodloužit životnost dolu až do roku 2040. Hodnota projektu se pak odhaduje kolem sedmi set milionů amerických dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NEM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4) Freeport-McMoRan Inc.

Zdroj: www.eiti.org

freeport McMoRan logo

Poslední z představených akcií, které se vyplatí v současnosti sledovat, je Freeport-McMoRan, často nazývaná jenom Freeport. Jedná se o americkou firmu se sídlem v Arizoně a v oblasti těžby jde o celosvětového lídra. Freeport provozuje těžbu v jedněch z největších ložisek mědi, zlata nebo molybdenu po celém světě, které (díky své velikosti)před sebou mají ještě dlouholetou životnost.

Akcie Freeportu za poslední rok předvedla růst o více než 370 %. Je zde stále ještě příležitost zainvestovat? Na konci dubna byly zveřejněny kvartální výsledky, které ukazují skvělá čísla ve všech aspektech. Společnost zaznamenala meziroční nárůst tržeb o 73 % a zisk na akcii se zvýšil o 245 %. Krom toho společnost nyní drží meziročně o 185 % více v hotovosti, v konkrétních číslech 4,58 miliard dolarů. Podle generálního ředitele Richarda Adkersona jde o výsledek skvělé práce celosvětového firemního týmu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FCX Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Považujete nákup akcií těžařských společností jako skvělou příležitost, jak profitovat z prudkého růstu cen komodit?

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎