Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

44. díl Seriálu technické analýzy – Indikátor MACD: Archaický, avšak velmi užitečný nástroj

Publikováno
44. díl Seriálu technické analýzy – Indikátor MACD: Archaický, avšak velmi užitečný nástroj
Zdroj: depositphotos.com

Indikátor MACD (Moving Average Convergence Divergence) je druh oscilátoru, který je obecně považován za jeden z nejspolehlivějších indikátorů technické analýzy. Po indikátoru RSI se jednoznačně jedná o vůbec nejpoužívanější technický nástroj – taktéž jeho historie sahá až do 70. let. Vlastně se můžete setkat s tím, že se oba uvedené indikátory velmi často kombinují. Oba jsou sice oscilační indikátory, ale MACD pracuje ryze s klouzavými průměry. Indikátor MACD nám udává směr a sílu trendu, díky čemuž se hodí v rámci konfluenční analýzy.

MACD indikátor stručně

  • MACD (Moving Average Convergence Divergence) je oscilátor sledující trend, který ukazuje vztah mezi dvěma klouzavými průměry ceny cenného papíru. Je všeobecně považován za jeden z nejspolehlivějších indikátorů technické analýzy.
  • Vzniká odečtením hodnoty dlouhodobého exponenciálního klouzavého průměru (obvykle 26 period) od krátkodobého klouzavého průměru (obvykle 12 period). Skládá se ze dvou čar a histogramu.
  • Indikátor MACD dokáže generovat obchodní signály, díky čemuž je oblíbený zejména mezi začátečníky. Nedoporučuje se však sledovat tyto signály naslepo – je účinnější, pokud se používá ve spojení s jinými signály.

Indikátor MACD – charakteristika

Jak bylo tedy už řečeno, technický indikátor MACD je schopen určit směr a sílu trendu. Především identifikace síly trendu je pro každého analytika hodně důležitá informace. A dovolil bych si říct, že právě MACD tento úkol splňuje nejlépe z oscilačních indikátorů. Není ani moc pomalý, ale ani moc rychlý. Tudíž tolik negeneruje falešné signály.

Zdroj: tradingview.com
Generování obchodních signálů na MACD
Generování obchodních signálů na MACD

Tím se dostáváme k tomu, že indikátor sám o sobě dokáže generovat obchodní signály. Proto je taky tolik oblíbený především mezi začátečníky. Začátečníci totiž velmi rádi hledají nástroje, které by jim říkali, co mají udělat. Dopředu ale říkám, že tak jednoduché to není.

Poslouchat tyto generované signály jako robot určitě není ta správná cesta. Ale v kombinaci s dalšími signály (konfluence) je to už jiná písnička.

Pro úplnost si musíme uvést, z čeho konkrétně je indikátor vlastně tvořen. Vytváří se odpočtem (rozdílem) hodnoty dlouhodobého exponenciálního klouzavého průměru (většinou je perioda 26) od hodnoty krátkodobého klouzavého průměru s obvyklou periodou 12.

Čili je MACD složen ze dvou linií a histogramu. Ta hlavní linie (MACD) osciluje kolem tzv. nulové linie, představující dlouhodobý klouzavý průměr. Nulovou linii poznáme lehce tím, že je hodnota histogramu prostě nulová. Když je trh v rostoucím trendu, histogram zobrazuje hodnoty vyšší než nula. Zatímco klesající trend má hodnoty nižší než nula.

Poznámka

V grafu s oscilátorem máme i tzv. signální linii, která slouží právě ke generování obchodních signálů. Ta je tvořena klouzavým průměrem s periodou 9. Obě křivky pak společně tvoří celý indikátor.

Praktické použití

Indikátor MACD můžete použít vícero způsoby. Třeba pro mne osobně je vůbec nejdůležitější, že dokáže vizualizovat aktuální trend a jeho sílu. Pokud vidíme, že pozitivní setrvačnost trendu slábne, začínají se vytvářet podmínky pro potenciální obrat trendu.

Pokud tedy hlavní linie (modrá) stoupá, trend je rostoucí. Když hlavní linie naopak klesá, tržní trend je klesající. A histogram tu též není pro zábavu, protože právě z něj můžete lehce poznat, jak moc je trend silný. Pokud hodnoty histogramu dramaticky rostou, uptrend je velmi silný. Jestli ale hodnoty histogramu rychle klesají, medvědí trend sílí.

Zdroj: tradingview.com
Obchodní signály a síla trendu na MACD
Obchodní signály a síla trendu na MACD

Indikátor MACD byl ovšem primárně vytvořen za účelem generování obchodních signálů. Nákupní signál je generován v okamžiku, kdy hlavní linie (modrá) vzroste nad signální linií (červená) – bullish cross. Když hlavní linie klesne pod signální linii, jedná se o prodejní signál – bearish cross. V danou chvíli se i překlopí histogram do kladných/záporných hodnot.

Obchodní signály jsou tím silnější, čím je průsečík obou linií vzdálenější od nulové linie. Proto dodatečné protnutí nulové linie lze považovat za potvrzení. V případě, že signální linie klesne pod hodnotu 0, jedná se o potvrzení prodejního signálu. Když signální linie vzroste nad hodnotu 0, získáme potvrzení nákupního signál.

V grafu jsou zobrazeny i falešné generované obchodní signály. Takovému vývoji se s nadsázkou říká, že se křivky kroutí jako hadi. V takovém případě je lepší obchodní signály ignorovat.

Zdroj: tradingview.com
Vyhledávání divergencí na histogramu MACD
Vyhledávání divergencí na histogramu MACD

Ukážeme si ještě možnost využití, která spočívá v obyčejném vyhledávání divergencí. V podstatě na každém oscilačním indikátoru lze divergence vyhledávat. Postup je zcela stejný, jak jsme si ukázali v článku na indikátor RSI. S tím rozdílem, že tady hledáme divergence na histogramu – lze ovšem hledat divergence i pomocí křivek.

V přiloženém grafu máme celou plejádu medvědích a býčích divergencí. Když kurz vytváří nižší dna a histogram MACD vyšší dna (dle close svíček), máme býčí divergenci. V prvním případě dokonce trojnásobnou. Když kurz vytváří vyšší vrcholy, ale histogram nižší, získáme zase na oplátku medvědí divergence.

Závěrem

Indikátor MACD je vlastně stejně archaický jako RSI. Pořád se ale používá, protože v kombinaci s jinými nástroji dokáže být rozhodně užitečný. Jak bylo již zmíněno, v rámci konfluenční analýzy. Samostatné použití rozhodně nedává smysl.

Další zdroje informací

  • Lynx (MACD indikátor: Určuje směr a sílu trendu)
  • Investopedia (MACD Indicator Explained, with Formula, Examples, and Limitations)
  • Fidelity (MACD)
Líbil se vám tento článek?
25
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎