Finex.cz logo
Menu
Akademie
Finex.cz
Finex » Akademie » 44. díl Seriálu technické analýzy – Indikátor MACD: Archaický, avšak velmi užitečný nástroj

44. díl Seriálu technické analýzy - Indikátor MACD: Archaický, avšak velmi užitečný nástroj

44. díl Seriálu technické analýzy - Indikátor MACD: Archaický, avšak velmi užitečný nástroj
Zdroj: depositphotos.com

Indikátor MACD (Moving Average Convergence Divergence) je druh oscilátoru, který je obecně považován za jeden z nejspolehlivějších indikátorů technické analýzy. Po indikátoru RSI se jednoznačně jedná o vůbec nejpoužívanější technický nástroj – taktéž jeho historie sahá až do 70. let. Vlastně se můžete setkat s tím, že se oba uvedené indikátory velmi často kombinují. Oba jsou sice oscilační indikátory, ale MACD pracuje ryze s klouzavými průměry. Indikátor MACD nám udává směr a sílu trendu, díky čemuž se hodí v rámci konfluenční analýzy.

Indikátor MACD – charakteristika

Jak bylo tedy už řečeno, technický indikátor MACD je schopen určit směr a sílu trendu. Především identifikace síly trendu je pro každého analytika hodně důležitá informace. A dovolil bych si říct, že právě MACD tento úkol splňuje nejlépe z oscilačních indikátorů. Není ani moc pomalý, ale ani moc rychlý. Tudíž tolik negeneruje falešné signály.

Generování obchodních signálů na MACD
Generování obchodních signálů na MACD
Zdroj: tradingview.com

Tím se dostáváme k tomu, že indikátor sám o sobě dokáže generovat obchodní signály. Proto je taky tolik oblíbený především mezi začátečníky. Začátečníci totiž velmi rádi hledají nástroje, které by jim říkali, co mají udělat. Dopředu ale říkám, že tak jednoduché to není.

Poslouchat tyto generované signály jako robot určitě není ta správná cesta. Ale v kombinaci s dalšími signály (konfluence) je to už jiná písnička.

Pro úplnost si musíme uvést, z čeho konkrétně je indikátor vlastně tvořen. Vytváří se odpočtem (rozdílem) hodnoty dlouhodobého exponenciálního klouzavého průměru (většinou je perioda 26) od hodnoty krátkodobého klouzavého průměru s obvyklou periodou 12.

Čili je MACD složen ze dvou linií a histogramu. Ta hlavní linie (MACD) osciluje kolem tzv. nulové linie, představující dlouhodobý klouzavý průměr. Nulovou linii poznáme lehce tím, že je hodnota histogramu prostě nulová. Když je trh v rostoucím trendu, histogram zobrazuje hodnoty vyšší než nula. Zatímco klesající trend má hodnoty nižší než nula.

Praktické použití

Indikátor MACD můžete použít vícero způsoby. Třeba pro mne osobně je vůbec nejdůležitější, že dokáže vizualizovat aktuální trend a jeho sílu. Pokud vidíme, že pozitivní setrvačnost trendu slábne, začínají se vytvářet podmínky pro potenciální obrat trendu.

Pokud tedy hlavní linie (modrá) stoupá, trend je rostoucí. Když hlavní linie naopak klesá, tržní trend je klesající. A histogram tu též není pro zábavu, protože právě z něj můžete lehce poznat, jak moc je trend silný. Pokud hodnoty histogramu dramaticky rostou, uptrend je velmi silný. Jestli ale hodnoty histogramu rychle klesají, medvědí trend sílí.

Obchodní signály a síla trendu na MACD
Obchodní signály a síla trendu na MACD
Zdroj: tradingview.com

Indikátor MACD byl ovšem primárně vytvořen za účelem generování obchodních signálů. Nákupní signál je generován v okamžiku, kdy hlavní linie (modrá) vzroste nad signální linií (červená) – bullish cross. Když hlavní linie klesne pod signální linii, jedná se o prodejní signál – bearish cross. V danou chvíli se i překlopí histogram do kladných/záporných hodnot.

Obchodní signály jsou tím silnější, čím je průsečík obou linií vzdálenější od nulové linie. Proto dodatečné protnutí nulové linie lze považovat za potvrzení. V případě, že signální linie klesne pod hodnotu 0, jedná se o potvrzení prodejního signálu. Když signální linie vzroste nad hodnotu 0, získáme potvrzení nákupního signál.

V grafu jsou zobrazeny i falešné generované obchodní signály. Takovému vývoji se s nadsázkou říká, že se křivky kroutí jako hadi. V takovém případě je lepší obchodní signály ignorovat.

Vyhledávání divergencí na histogramu MACD
Vyhledávání divergencí na histogramu MACD
Zdroj: tradingview.com

Ukážeme si ještě možnost využití, která spočívá v obyčejném vyhledávání divergencí. V podstatě na každém oscilačním indikátoru lze divergence vyhledávat. Postup je zcela stejný, jak jsme si ukázali v článku na indikátor RSI. S tím rozdílem, že tady hledáme divergence na histogramu – lze ovšem hledat divergence i pomocí křivek.

V přiloženém grafu máme celou plejádu medvědích a býčích divergencí. Když kurz vytváří nižší dna a histogram MACD vyšší dna (dle close svíček), máme býčí divergenci. V prvním případě dokonce trojnásobnou. Když kurz vytváří vyšší vrcholy, ale histogram nižší, získáme zase na oplátku medvědí divergence.

Závěrem

Indikátor MACD je vlastně stejně archaický jako RSI. Pořád se ale používá, protože v kombinaci s jinými nástroji dokáže být rozhodně užitečný. Jak bylo již zmíněno, v rámci konfluenční analýzy. Samostatné použití rozhodně nedává smysl.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo