Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dlouhodobá technická analýza amerického dolaru – jaké jsou vyhlídky?

Publikováno
Dlouhodobá technická analýza amerického dolaru – jaké jsou vyhlídky?
Zdroj: depositphotos.com

Americký dolar je dlouhodobě slábnoucí měnou, což není nijak přívětivé pro mnohého investora. Bohužel je politika Spojených států velmi expanzivní, díky čemuž kurz dost trpí. Je potřeba počítat s tím, že americký dolar už dávno není tou silnou rezervní měnou jako v dřívějších dobách. Aktuálně se jedná o silně inflační měnu, kterou se dost možná nevyplatí dlouhodobě držet.

Na to, jak si vedl dolar vůči ostatním měnám, co jej ovlivňovalo a jaký by mohl být jeho budoucí vývoj se podíváme v tomto článku.

Nejprve se ale v rychlosti podíváme na fundament

Peněžní zásoba (agregát M2).

Jak je uvedeno v našem nedávném článku, Federální rezervní banka tiskne dolary v rámci kvantitativního uvolňování v opravdu mohutné míře. Mimoto je fiskální politika americké vlády rovněž expanzivní. Peněžní zásoba z těchto důvodu bobtná – jednoduše řečeno, trhy jsou zaplaveny dalšími a dalšími dolary.

To ovšem automaticky neznamená, že americký dolar musí nutně vůči jiným měnám znehodnocovat. I ostatní centrální banky provádí monetární expanzi a pokud bude nějaká jiná centrální banka ještě agresivnější než Fed, může oproti ní dolar klidně posílit.

Úroková sazba nastavená Federální rezervní bankou.
Úroková sazba nastavená Federální rezervní bankou.

Pokud chce kdokoliv tvořit úspory v jiné méně, nesmí zapomínat na úrokové sazby nastavené centrální bankou.

Obecně vzato se nevyplatí mít úspory v měnách, jejichž emitent vyhlašuje téměř nulové úrokové sazby. Dlouhodobě střadatel ztrácí díky znehodnocení měny a ještě k tomu kvůli inflace.

Jak si americký dolar vede vůči ostatním měnám?

Měnový pár USD/EUR
Měnový pár USD/EUR

Určitě vás zajímá, jak si americký dolar vede vůči jiným měnám. Konkrétně v páru s eurem posledních dvacet let dolar ztrácí. Nejvíce negativní momentum trh nabral po splasknutí tzv. dotcom bubliny z roku 2000. Finanční krizí z let 2007/2008 pokles vygradoval. Následující roky už  ale nebyly pro dolar nejhorší.

Evropská centrální banka totiž tehdy započala dost agresivní kvantitativní uvolňování a hrozil bankrot několika členských států eurozóny. To euru nepochybně zrovna nepřálo. Nicméně od začátku roku 2017 dolar vůči euru zase spíše slábne (v rámci zakresleného obchodního pásma).

Měnový pár USD/JPY
Měnový pár USD/JPY

I v páru s japonským jenem se americkému dolaru dlouhodobě nedařilo. Jakmile japonská centrální banka (BoJ) začala na přelomu milénia s kvantitativním uvolňováním, dolar vůči japonskému jenu posiloval.

Po roce 2002 se ovšem karta začala obracet, což znamenalo pro měnový pár USD/JPY desetiletý bear market. V roce 2012 se trend překlopil ve prospěch dolaru, ale roku 2016 začal zase strmě klesat. Na přelomu 2016/2017 nastalo krátké, ale silné nadechnutí. Leč pozdější vývoj není nijak technicky rozhodující.

Abyste byli v obraze, může stačit sledovat index dolaru

Dolarový index (DXY)
Dolarový index (DXY)

Vůbec nejdůležitější je dolarový index (DXY), který měří výkon amerického dolaru ke koši šesti předních světových měn. Pokud tedy člověk neobchoduje vyloženě forex, ale chce pouze obecně znát situaci na trzích, stačí mu pouze graf s DXY.

Index navíc potřebně vizualizuje neblahý vliv expanzivních politik. Když se pumpují peníze do trhů a ekonomiky, DXY strmě klesá. S nadsázkou je index náš „kanárek“.

Poznámka

Nyní je situace taková, že téměř všichni ekonomové a analytici už několik týdnů očekávají alespoň krátkodobé oživení.

Technických signálů máme dostatek a mimoto je kurz velmi blízko u silného supportního pásma. Bohužel dolar dostává jednu fundamentální ránu za druhou, a proto kurz není schopen odrazu.

Závěrem

Osobně nevnímám americký dolar, v páru s jinými světovými měnami, jako něco silného. Naopak jsem na příznivý budoucí vývoj dost skeptický.

Kalkuluji sice s tím, že v dohledné době začne dolarový index s krátkodobým/střednědobým oživením. Ale to je asi vše. Minimálně dokud zůstane makroekonomická stránka věci a silná expanzivní politika FEDu stejná.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎