Finex.cz logo
Menu
Finex » Forex » Dolar soustavně slábne – jaké jsou příčiny a proč by nás to mělo zajímat?

Dolar soustavně slábne – jaké jsou příčiny a proč by nás to mělo zajímat?

Dolar soustavně slábne – jaké jsou příčiny a proč by nás to mělo zajímat?

Přelom listopadu a prosince nebyl pro dolar nijak pozitivní a k očekávanému oživení zatím stále nedochází. Tato celosvětová rezervní měna dostala další zásah, protože pravděpodobnost schválení nového fiskálního stimulačního balíčku ze strany americké vlády se zvyšuje.

Avšak dolar je slabý dlouhodobě, což je zapříčiněno mnoha dalšími faktory, které nespočívají pouze ve fiskální politice Spojených států amerických.

Jak si vede dolar a jaké jsou jeho vyhlídky?

Proč dolar soustavně slábne?

Index-americkeho-dolaru
Index amerického dolaru

Dolar za posledních pět let není zrovna v dobré formě, ale technicky vzato se trh nikam výrazně neposunul. Avšak od března letošního roku je to naprostá bída. To lze vidět na dolarovém indexu (DXY), který měří výkon amerického dolaru ke koši šesti předních světových měn.

rozvaha-federalni-rezervni-banky
Rozvaha Federální rezervní banky. Zdroj: fred.stlouisfed.org

Index ztratil za relativně krátkou dobu přes 12 %, takže směnný kurz měny z několika příčin nesmírně trpí. Tou nejhlavnější je bezesporu politika Federální rezervní banky, která v březnu rozjela v podstatě neomezený quantitative easing. Lidově řečeno nezodpovědně „tiskne“ peníze, čímž snižuje reálnou hodnotu dolaru.

Vzhledem k tomu, že je americký dolar světovou rezervní měnou, celý zbytek světa Spojeným státům tuto stimulační politiku hradí. Když bych to měl říct polopatě, tak mít aktuální rok prostředky v dolaru se náramně prodražilo a lze očekávat, že se situace ve střednědobém horizontu moc nezlepší.

Trh je extrémně přeprodaný, a proto se kalkuluje minimálně s krátkodobým pullbackem směrem nahoru. Navíc i struktura trhu krátkému oživění hraje do karet.

Budoucí vývoj?

Jenom samotné ujištění veřejnosti, že se americká ekonomika dočká stimulu, stačilo k výraznému oslabení. Proto lze kalkulovat s tím, že jakmile americká vláda nové dolary skutečně „napumpuje“ do hospodářství, politika se opětovně projeví v drastickém oslabení směnného kurzu.

agregát-M2
Agregát M2. Zdroj: fred.stlouisfed.org

Tendence navyšovat peněžní zásobu přetrvává poměrně dlouho, ale letošní rok došlo k významné expanzi, ke které může dojít znova. Pokud se tedy od této politiky neupustí, dolar zůstane v situaci, kdy soustavně oproti jiným světovým měnám slábne.

Faktem ovšem je, že se centrální banky a vlády po celém světě uchylují k výše popsaným praktikám, které zároveň oslabují jejich domácí měny.

Vlastně není až takový problém v samotném využívání těchto nástrojů, ale v intenzitě jejich využití. Euro tudíž vůči dolaru může klesat za předpokladu, že Evropská centrální banka povede ještě uvolněnější monetární politiku než FED.

Závěrem

Kurz dolaru je velmi důležitý, protože většina investorů v něm investuje. Díky slábnoucímu dolaru mohou těžce prodělávat třeba investoři, kteří vyhledávají dividendové akcie.

Nominálně vám sice z dividend plyne příjem, ale ve chvíli, kdy směníte na měnu, ve které provádíte spotřebu, reálně máte méně. Pak může postrádat smysl držet akcie, které máte v portfoliu primárně kvůli dividendě.

Jediná obrana pak spočívá v zajištění proti měnovému riziku, ale málokdo má snahu se zajistit. Ovšem s rostoucím objemem investovaného kapitálu by na zajištění investor zapomínat neměl. Může stačit jediné rozhodnutí amerických zákonodárců, a i větší zisk je posléze „požrán“ směnným kurzem.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo