Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Deprese a nejistota na akciových trzích - Index S&P 500 létá jako smyslů zbavený

Deprese a nejistota na akciových trzích - Index S&P 500 létá jako smyslů zbavený

Deprese a nejistota na akciových trzích - Index S&P 500 létá jako smyslů zbavený
Zdroj: etfstream.com

Velmi optimistický začátek roku vystřídal zmar, strach a deprese. Olej do ohně navíc přilily množící se krachy amerických bankovních domů, společně s krizí bankovního systému ve Švýcarsku.

V tomto článku si ukážeme, jaký dopad mají tyto negativní události na akciový index S&P 500, který létá nahoru a dolů jako smyslů zbavený.

Vývoj indexu VIX s vyznačenou oblastí nejistoty
Vývoj indexu VIX s vyznačenou oblastí nejistoty
Zdroj: tradingview.com

Jedním z nejlepších ukazatelů sentimentu na akciových trzích je index volatility VIX. Tento index v posledních několika dnech létá nahoru a dolů podle toho, jak se mění očekávání investorů, ohledně vývoje aktuálního ekonomického stavu. Současný stav extrémního strachu je dán několika faktory.

V prostředí extrémního strachu a vysoké volatility by se možná měli obchodníci více zaměřit na ochranu svého kapitálu.

Výraznou roli v tomto mixu hraje nízké tempo poklesu inflace jak v USA, tak v eurozóně. Stále vysoká inflace dostává pod tlak centrální banky, které tak musejí zvyšovat úrokové sazby a stimulovat ekonomické prostředí. Ovšem minulý týden nám ukázal, že období vysokých sazeb nesvědčí bankovnímu segmentu, který je vysoce zadlužený, což spustilo lavinu krachů bankovních domů a celkové prohloubení ekonomické nejistoty.

CNN ukazatel strachu a chamtivosti
CNN ukazatel strachu a chamtivosti
Zdroj: cnn.com

Současnou situaci nejlépe popisuje CNN index strachu a chamtivosti, který značí extrémní strach na akciových trzích. Přitom ještě před měsícem panovalo poklidné obchodní prostředí a tento indikátor signalizoval mírnou chamtivost, spojenou s očekáváním globálního růstu.

Volatilita akciového indexu S&P 500

Současný mix nejistoty, deprese a extrémního strachu způsobil vznik výrazné volatility na akciovém indexu S&P 500. Jedním ze stavů, který obchodníci a investoři opravdu nemají rádi, je nejistota ohledně budoucího jednání významných institucí. Tato nejistota poté vytváří dvojí vnímání současného ekonomického stavu, při kterém někteří účastníci trhu nakupují, zatímco jiní v panice prodávají.

Výsledkem je poté vysoce volatilní tržní prostředí, ve kterém ve finále prohrávají jak kupci, tak prodejci. Dobrou zprávou ovšem je, že současný (byť volatilní) cenový vývoj indexu S&P 500, se odehrává v růstovém trendu, při kterém je respektována hodnota rostoucí trendové čáry. Tento rozvíjející se support zafungoval i při posledním cenovém poklesu, při kterém index odepsal 2 %.

Cenový vývoj akciového indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Cenový vývoj akciového indexu S&P 500

Závěr

Současný nejistý stav ohledně budoucí politiky centrálních bank, vyvolává na akciových trzích extrémní strach. Tento stav nesvědčí akciovému indexu S&P 500, který vykazuje výraznou volatilitu, kterou reprezentuje rozkolísaný index VIX a indikátor sentimentu CNN, který se nachází v hodnotách extrémního strachu. V tomto bouřlivém období by měli obchodníci sáhnout spíše k ochraně kapitálu, přičemž nejjednodušší způsob svým způsobem je neúčastnit se obchodování do té doby, než se situace ohledně budoucího ekonomického směřování více vyjasní.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo