Deprese a nejistota na akciových trzích – Index S&P 500 létá jako smyslů zbavený
Velmi optimistický začátek roku vystřídal zmar, strach a deprese. Olej do ohně navíc přilily množící se krachy amerických bankovních domů, společně s krizí bankovního systému ve Švýcarsku.
V tomto článku si ukážeme, jaký dopad mají tyto negativní události na akciový index S&P 500, který létá nahoru a dolů jako smyslů zbavený.
Jedním z nejlepších ukazatelů sentimentu na akciových trzích je index volatility VIX. Tento index v posledních několika dnech létá nahoru a dolů podle toho, jak se mění očekávání investorů, ohledně vývoje aktuálního ekonomického stavu. Současný stav extrémního strachu je dán několika faktory.
V prostředí extrémního strachu a vysoké volatility by se možná měli obchodníci více zaměřit na ochranu svého kapitálu.
Výraznou roli v tomto mixu hraje nízké tempo poklesu inflace jak v USA, tak v eurozóně. Stále vysoká inflace dostává pod tlak centrální banky, které tak musejí zvyšovat úrokové sazby a stimulovat ekonomické prostředí. Ovšem minulý týden nám ukázal, že období vysokých sazeb nesvědčí bankovnímu segmentu, který je vysoce zadlužený, což spustilo lavinu krachů bankovních domů a celkové prohloubení ekonomické nejistoty.
Současnou situaci nejlépe popisuje CNN index strachu a chamtivosti, který značí extrémní strach na akciových trzích. Přitom ještě před měsícem panovalo poklidné obchodní prostředí a tento indikátor signalizoval mírnou chamtivost, spojenou s očekáváním globálního růstu.

Volatilita akciového indexu S&P 500
Současný mix nejistoty, deprese a extrémního strachu způsobil vznik výrazné volatility na akciovém indexu S&P 500. Jedním ze stavů, který obchodníci a investoři opravdu nemají rádi, je nejistota ohledně budoucího jednání významných institucí. Tato nejistota poté vytváří dvojí vnímání současného ekonomického stavu, při kterém někteří účastníci trhu nakupují, zatímco jiní v panice prodávají.
Výsledkem je poté vysoce volatilní tržní prostředí, ve kterém ve finále prohrávají jak kupci, tak prodejci. Dobrou zprávou ovšem je, že současný (byť volatilní) cenový vývoj indexu S&P 500, se odehrává v růstovém trendu, při kterém je respektována hodnota rostoucí
trendové čáry. Tento rozvíjející se support zafungoval i při posledním cenovém poklesu, při kterém index odepsal 2 %.
Cenový vývoj akciového indexu S&P 500
Závěr
Současný nejistý stav ohledně budoucí politiky centrálních bank, vyvolává na akciových trzích extrémní strach. Tento stav nesvědčí akciovému indexu S&P 500, který vykazuje výraznou volatilitu, kterou reprezentuje rozkolísaný index VIX a indikátor sentimentu CNN, který se nachází v hodnotách extrémního strachu. V tomto bouřlivém období by měli obchodníci sáhnout spíše k ochraně kapitálu, přičemž nejjednodušší způsob svým způsobem je neúčastnit se obchodování do té doby, než se situace ohledně budoucího ekonomického směřování více vyjasní.
Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Autor
Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.