Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Deprese a nejistota na akciových trzích – Index S&P 500 létá jako smyslů zbavený

Publikováno
Deprese a nejistota na akciových trzích – Index S&P 500 létá jako smyslů zbavený
Zdroj: etfstream.com

Velmi optimistický začátek roku vystřídal zmar, strach a deprese. Olej do ohně navíc přilily množící se krachy amerických bankovních domů, společně s krizí bankovního systému ve Švýcarsku.

V tomto článku si ukážeme, jaký dopad mají tyto negativní události na akciový index S&P 500, který létá nahoru a dolů jako smyslů zbavený.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj indexu VIX s vyznačenou oblastí nejistoty
Vývoj indexu VIX s vyznačenou oblastí nejistoty

Jedním z nejlepších ukazatelů sentimentu na akciových trzích je index volatility VIX. Tento index v posledních několika dnech létá nahoru a dolů podle toho, jak se mění očekávání investorů, ohledně vývoje aktuálního ekonomického stavu. Současný stav extrémního strachu je dán několika faktory.

V prostředí extrémního strachu a vysoké volatility by se možná měli obchodníci více zaměřit na ochranu svého kapitálu.

Výraznou roli v tomto mixu hraje nízké tempo poklesu inflace jak v USA, tak v eurozóně. Stále vysoká inflace dostává pod tlak centrální banky, které tak musejí zvyšovat úrokové sazby a stimulovat ekonomické prostředí. Ovšem minulý týden nám ukázal, že období vysokých sazeb nesvědčí bankovnímu segmentu, který je vysoce zadlužený, což spustilo lavinu krachů bankovních domů a celkové prohloubení ekonomické nejistoty.

Zdroj: cnn.com
CNN ukazatel strachu a chamtivosti
CNN ukazatel strachu a chamtivosti

Současnou situaci nejlépe popisuje CNN index strachu a chamtivosti, který značí extrémní strach na akciových trzích. Přitom ještě před měsícem panovalo poklidné obchodní prostředí a tento indikátor signalizoval mírnou chamtivost, spojenou s očekáváním globálního růstu.

Volatilita akciového indexu S&P 500

Současný mix nejistoty, deprese a extrémního strachu způsobil vznik výrazné volatility na akciovém indexu S&P 500. Jedním ze stavů, který obchodníci a investoři opravdu nemají rádi, je nejistota ohledně budoucího jednání významných institucí. Tato nejistota poté vytváří dvojí vnímání současného ekonomického stavu, při kterém někteří účastníci trhu nakupují, zatímco jiní v panice prodávají.

Výsledkem je poté vysoce volatilní tržní prostředí, ve kterém ve finále prohrávají jak kupci, tak prodejci. Dobrou zprávou ovšem je, že současný (byť volatilní) cenový vývoj indexu S&P 500, se odehrává v růstovém trendu, při kterém je respektována hodnota rostoucí

Zdroj: tradingview.com

trendové čáry. Tento rozvíjející se support zafungoval i při posledním cenovém poklesu, při kterém index odepsal 2 %.Cenový vývoj akciového indexu S&P 500

Cenový vývoj akciového indexu S&P 500

Závěr

Současný nejistý stav ohledně budoucí politiky centrálních bank, vyvolává na akciových trzích extrémní strach. Tento stav nesvědčí akciovému indexu S&P 500, který vykazuje výraznou volatilitu, kterou reprezentuje rozkolísaný index VIX a indikátor sentimentu CNN, který se nachází v hodnotách extrémního strachu. V tomto bouřlivém období by měli obchodníci sáhnout spíše k ochraně kapitálu, přičemž nejjednodušší způsob svým způsobem je neúčastnit se obchodování do té doby, než se situace ohledně budoucího ekonomického směřování více vyjasní.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎