Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB navýší nákupy akcií. Mohla by tak pomoci státnímu rozpočtu

Česká národní banka zvažuje zvýšení podílu akcií na devizových rezervách. Historicky poprvé by podíl překročil 20 %. Kritici však krok zpochybňují.

Publikováno
ČNB navýší nákupy akcií. Mohla by tak pomoci státnímu rozpočtu
Zdroj: depositphotos.com

Minulý týden prohlásil guvernér České národní banky (ČNB), Aleš Michl, že podíl akcií na devizových rezervách, které centrální banka drží, by se mohl navýšit.

Na konci roku 2023 bylo v devizových rezervách zhruba 3,2 bilionu korun a podíl akcií činí aktuálně 19 %.

ČNB začala akcie nakupovat se záměrem podíl navýšit, pokud budou zkušenosti pozitivní.

Je rozumné alokovat do akcií víc?

Někteří kritici tvrdí, že ČNB je zbytečně konzervativní a měla by vysokou devizovou rezervu využívat lépe. Faktem ale je, že pouze 7 centrálních bank světa investuje i do akcií.

Navíc devizová rezerva slouží bance primárně k udržování stability měny, nikoli k dosahování kapitálových výnosů. Z tohoto pohledu je převážná alokace prostředků do defenzivních aktiv, jako jsou dluhopisy, rozumná, jak se domnívá manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

“Centrální banka by se neměla pouštět do podvažování či nadvažování akcií s cílem dosáhnout vyššího zhodnocení” uvedl.

Boris Tomčiak, ekonom společnosti Finlord, zase tvrdí, že při současném nadhodnocení akciových trhů by nebylo navyšování podílu akcií rozumné vzhledem k možnosti velké korekce.

Na druhou stranu některé centrální banky alokují ještě větší část rezerv do akcií a s úspěchem. Největší podíl akcií má švýcarská centrální banka, která do nich investuje 25 % devizových rezerv.

Jaký je optimální podíl akcií na rezervách ale nelze jednoznačně stanovit. Petr Bartoň z Datarun uvedl, že:“To žádný zodpovědný ekonom neřekne, protože to prostě ekonomie objektivně neví”. Také si nemyslí, že by výnos měl být pro centrální banku primárním cílem.

Velký výnos z velkých rezerv?

Při objemu rezerv, které ČNB drží nelze tuto otázku brát na lehkou váhu. V letech 2013 – 2017 totiž prováděla devizové intervence s cílem udržet uměle slabší korunu.

Tehdejší cíl 27 korun za euro se jí podařilo udržet nákupem velkého množství eurových aktiv.

Výsledkem je aktuálně relativně vysoký objem rezerv, se kterým je ČNB celosvětově na 21. místě a který překonal objem rezerv například Kanady, Nizozemí nebo Turecka. Při tom srovnáme-li celkový ekonomický výstup, je Česká republika až na 45. místě.

Michl se opírá o analýzu, kterou si ČNB provedla koncem léta 2023. Autoři studie vyzdvihli zjištění, že pokud by se ceny aktiv vyvíjely podobně jako v posledních 20 letech, výnos portfolia by vzrostl významně, zatímco volatilita by byla vyšší jen mírně.

Guvernér Michl už dříve deklaroval cíl, aby byla ČNB dlouhodobě zisková a plán navýšit podíl akcií na devizových rezervách se s tímto cílem shoduje. Navíc aby byla centrální banka zisková, bude nejdříve muset smazat ztrátu ve výši 432 miliard, kterou si nese z předchozích let.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎