Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Češi si na stáří sice spoří ale málo. Jaké jsou nejčastější chyby při spoření?

Publikováno
Češi si na stáří sice spoří ale málo. Jaké jsou nejčastější chyby při spoření?
Zdroj: Depositphotos.com

Češi si v penzijních fondech spoří v průměru 802 korun měsíčně, což je o šestnáct korun více než na konci loňského roku, jak uvádí Ministerstvo financí. Jaké chyby dělají Češi při spoření na stáří nejčastěji?

Více než tisícovku v rámci spoření na stáří přispívají svým zaměstnancům zaměstnavatelé. Bohužel tento zažitý způsob nebude stačit pro pokrytí výpadku příjmů při odchodu do penze.

1. Začínají šetřit příliš pozdě

Mladí lidé, kteří začnou pracovat, mají jiné priority než spoření na stáří. Často se potýkají s aktuálními finančními tlaky jako je začátek kariéry, řešení bydlení a později financování rodiny a zároveň si neodpírají cestování, zábavu a nákupy.

Spoření na stáří je tak vzdálený cíl, že ho opomíjejí. Nicméně stále platí doporučení, že člověk by měl odcházet do penze ideálně s našetřenými dvěma miliony korun, aby si udržel svou životní úroveň. Našetřit takový balík peněz opravdu trvá dlouho.

Zdroj: Broker Consulting
Renta
Renta

2. Odkládají si příliš nízké částky

Pokud lidé na důchod spoří příliš malé částky, mohou skončit s nedostatečnými finančními prostředky a tak si neudrží ve stáří dostatečný životní standard. Je důležité si stanovit kolik peněz a jak dlouho budou spořit

To potvrdila i nedávná analýza společnosti Cyrrus. “V případě, že jsem současný dvacátník, snesu větší míru rizika v podobě dynamického investování a chtěl bych se mít v důchodu zhruba stejně, jako se mají současní penzisté, pak mi stačí si měsíčně investovat 982 Kč po dobu ekonomicky aktivního života, tedy zhruba 45 let,” vyzdvihl její analytik Vít Hradil.

3. Špatně zvolená investiční strategie

Mnoho lidí včetně mladých střadatelů zůstávají u konzervativní strategie s velmi nízkým zhodnocením a výnosy jim velmi pravděpodobně polyká inflace. Mají při ní sice větší jistotu, že o peníze nepřijdou, ale ani se příliš nezhodnotí.

Proto je lepší přejít k dynamičtějším formám investování – nabízejí se akciové investice. Navzdory výkyvům akciových trhů dává smysl o akciích uvažovat, neboť s dlouhým investičním horizontem dáte svým investicím dostatek času, aby se zotavily z případných propadů.

4. Málo se starají o své smlouvy

Poslední chybou je to, že se lidé málo starají o své smlouvy během doby jejich trvání. Většinou si nastaví pravidelný měsíční příspěvek, ale už neberou během svého života ohled na to, že se jeho hodnota postupně mění. Za tisíc korun se totiž dnes koupí daleko méně než před deseti lety.

Dává tak smysl pravidelný příspěvek postupem času navyšovat, stejně jako roste příjem střadatele.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎