Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Cena zemního plynu na minimech. Je čas začít levně nakupovat?

Cena zemního plynu na minimech. Je čas začít levně nakupovat?

Cena zemního plynu na minimech. Je čas začít levně nakupovat?
Zdroj: depositphotos.com

I přestože jsou čeští spotřebitelé bombardování jinačími informacemi, situace se zemním plynem na světových trzích vypadá zcela odlišně. Zemní plyn se obchoduje poblíž svých historických minim a plynárenské společnosti hlásí plné zásobníky a malou poptávku. Jaká jsou nejnovější data o zemním plynu a které akcie ze současné situace mohou těžit? Na to si odpovíme v tomto článku.

Cenový graf zemního plynu
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Loňský rok byl na této komoditě velmi volatilní. Po vytvoření cenových maxim v polovině roku následoval strmý pád, který poslal cenu zemního plynu o 80 % níže na úroveň cen z roku 2020. Hlavním důvodem je především nízká poptávka po zkapalněném zemním plynu, což znamená neustálé plnění zásobníků.

Poptávka stagnuje především z Evropské unie, která podle agentury Reuters prozatím nemá uzavřené smlouvy o dodávkách zemního plynu z USA. Absence těchto kontraktů by mohla Evropu mrzet především v nadcházející zimě, především kvůli výpadkům dodávek plynu z Ruska. Neochota EU uzavírat smlouvy na dodávky LNG může pramenit z toho, že zemní plyn je vnímán pouze jako přechodná alternativa, než budou masově rozšířeny obnovitelné zdroje energie. Konzultant společnosti Reuters Morten Frisch vysvětluje, proč EU nevytváří zmíněnou poptávku.

"Od té doby, co se zelenému lobby v Evropě podařilo přesvědčit politiky, že vodík může do roku 2030 do značné míry nahradit zemní plyn jako nosič energie, Evropa se stala příliš závislou na spotových a krátkodobých nákupech LNG."

Nyní se již pojďme podívat na 3 vybrané společnosti, které by na podzim mohly těžit ze zvýšeného zájmu EU o americký zemní plyn.

1) EQT Corp 

Tato společnost založená již v roce 1878 v loňském roce vykázala největší tržby ve své historii, které dosáhly na hodnotu 12 miliard dolarů. V letošním roce se ovšem očekává razantní pokles až na hodnotu 6,25 miliard USD. EQT vyplácí investorům kvartální dividendy 0,15 USD a její akcie jsou téměř z 97 % vlastněny institucionálními obchodníky.

Po sedmiletém pádu se akcie EQT díky rostoucím tržbám dokázaly odrazit od svého dna a téměř 3/4 akciového propadu smazat. K razantnímu růstu došlo v roce 2022, načež následovala volatilní fáze obchodování a pád na současných 32 USD. Nejbližší support se nachází na nejsilnějším volume na ceně 24 USD.

Měsíční cenový graf společnosti EQT Corp
Měsíční cenový graf společnosti EQT Corp
Zdroj: tradingview.com

2) Antero Resources Corp

I tato ropná a plynárenská společnost vykázala největší tržby v loňském roce. Celkem se jednalo o meziroční růst 33,88 % a pro letošní rok se očekává pokles na hodnotu 4,8 miliard dolarů. Majoritními akcionáři jsou opět instituce a to s podílem přes 69 %. Antero Resources ovšem nevyplácí dividendy.

Začátkem roku 2022 došlo k vytvoření cenových maxim poté, co trh otestoval cenové výběžky z roku 2015. Po cenovém růstu hnaném vysokými tržbami došlo záhy k vytvoření loňských maxim, které předcházely cenovému propadu akcií Antero Resources až na hodnotu nejbližšího supportu na ceně 20 USD. Vzhledem k tomu, že tento pád byl velmi agresivní, může cena v případě nefunkčnosti supportu klesat ještě více.

Měsíční akciový graf společnosti Antero Resources Corp
Měsíční akciový graf společnosti Antero Resources Corp
Zdroj: tradingview.com

3) Cheniere Energy

Cheniere Energy vlastní především potrubní síť a zásobníky pro přepravu a uskladnění kapalného zemního plynu. Od roku 2020 je růst jejích akcií obdivuhodný a za dobu dvou a půl roku dosáhly akcie Cheniere Energy zhodnocení 550 %. V současné době probíhá prodejní technická korekce, která může být vedena až na hodnotu nejbližšího supportu na ceně 125 USD, kde se nacházejí cenová low z loňského roku.

Společnost vykázala meziroční nárůst tržeb téměř 90 %, ale i zde se očekává propad z 33,3 miliard na letošních 21 miliard dolarů. Cheniere Energy vyplácí kvartální dividendu 0,4 USD za akcii a jejími majoritními akcionáři jsou opět instituce a to téměř z 88 %.

Měsíční cenový graf společnosti Cheniere Energy
Měsíční cenový graf společnosti Cheniere Energy
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Cena zemního plynu se v roce 2022 propadla o 80 % na svá cenová minima. Důvodem je nízká poptávka především ze strany EU, která se spoléhá především na obnovitelné zdroje energie. Nárůst poptávky se očekává před zimou, kdy EU bude muset zabezpečit energie pomocí krátkodobých nákupů. Akcie plynárenských společností z případného nárůstu poptávky mohou těžit a tak atakovat svá dlouhodobá maxima.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo