Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historie naznačuje, že tyto akcie indexu S&P 500 jsou ideální pro koupi takřka navždy

Publikováno
Historie naznačuje, že tyto akcie indexu S&P 500 jsou ideální pro koupi takřka navždy
Zdroj: depositphotos.com

Kombinací vysoké návratnosti a dobře financovaného růstu dividend jsou tyto akcie lákavými kandidáty na dlouhodobé, možná i celoživotní, investice. Za posledních 50 let akcie, které neustále meziročně zvyšují své dividendy, překonaly index S&P 500 o 2,5 procentního bodu ročně – a to se počítá! Podobně si vedly podniky s vysokou a rostoucí návratností investovaného kapitálu (ROIC, tedy return on invested capital) – měřítkem ziskovosti společnosti ve srovnání s jejich dluhem a vlastním kapitálem.

Costco Wholesale, Cintas, Otis Worldwide a Tractor Supply jsou čtyři společnosti, které nejenže vykazují tyto vlastnosti, ale také si udržují vedoucí pozice ve svých sektorech. S ohledem na to pojďme prozkoumat, proč jsou tyto akcie indexu S&P 500 zajímavé pro investory se strategií koupit a držet po dlouhou dobu (tzv. buy and hold).

1. Velkoobchod Costco

Společnost Costco nabízí svým 123 milionům členům, kteří jsou držiteli karet, zúžený sortiment produktů ve velkém množství za lákavou cenu.

Díky členským poplatkům ve výši 4,3 miliardy dolarů vygeneroval za poslední rok tento třetí největší maloobchodník na světě ROIC 22 %, což je osmá nejlepší hodnota (z 37 akcií) v defenzivním spotřebitelském sektoru S&P 500.

Tato nákladová vedoucí pozice a silná ziskovost pomohly společnosti Costco více než ztrojnásobit výnosy oproti indexu S&P 500 za posledních pět let.

Klíčová data:

Obchodování s poměrem ceny k zisku (P/E) 36 se nezdá jako zrovna konzervativní přístup. Tato akcie není levná. Společnost však zvyšuje svou dividendu (aktuální výnos 0,7 %) po dobu 16 po sobě jdoucích let – přesto stále používá pouze 26 % svého čistého příjmu na financování dividend, což ponechává dostatek prostoru pro dlouhodobý růst dividend.

Navíc z 848 prodejen Costco je pouze 117 mimo USA, Kanadu a Mexiko, takže před námi je dlouhá mezinárodní přistávací dráha skýtající velké příležitosti. Proč je to pro investory důležité?

Během posledního hovoru o výdělcích finanční ředitel Richard Galanti vysvětlil, že některé z jeho zahraničních zemí již generují vyšší ziskové marže než jeho obchody v USA. Společnost aktivně hledá nové zahraniční trhy.

2. Cintas

Cintas zvýšila tržby a zisk na akcii (EPS) v 51 z posledních 53 let. Svému 1 milionu zákazníků prodává uniformy, toaletní potřeby, vybavení pro první pomoc a bezpečnostní vybavení a poskytuje také bezpečnostní školení i hasicí přístroje.

Jakkoli to zní nudně a nezáživně, akcie Cintas vzrostly za poslední desetiletí o 1 000 %.

Klíčová data:

  • Tržní kapitalizace 47 miliard dolarů
  • Hrubá marže 46,84 %
  • Dividendový výnos 0,99 %

Tento neuvěřitelný výkon podporuje ROIC společnosti ve výši 21 %, což je 16. nejlepší z 69 průmyslových akcií v indexu S&P 500. Cintas působí ve velmi roztříštěném segmentu a používá strategii úplných akvizic (převzetí), aby doplnil svůj organický růst.

Za poslední desetiletí rostly tržby společnosti, čistý příjem a dividendy ročně o 7 %, 20 % a 26 %. Cintas má výplatní poměr pouze 35 %, což ukazuje, že by tato dividendová akcie měla být snadno schopna pokračovat ve zvyšování dividendy (aktuální výnos 1 %).

Přestože se společnost obchoduje s prémiovým P/E 35. Odvážnější investoři mohou chtít využít krátkodobých propadů ceny akcií k postupnému vybudování pozice v tomto klíčovém podnikání.

3. Otis Worldwide

Po svém odštěpení od konglomerátu United Technologies v roce 2018 tento výrobce výtahů a eskalátorů Otis Worldwide téměř zdvojnásobil svou cenu akcií. Čím dalším je tak zajímavý?

Klíčová data:

  • Tržní kapitalizace 35 miliard dolarů
  • Hrubá marže 28,64 %
  • Dividendový výnos 1,37 %

Vytváří 55 % svých tržeb ze služeb, jako jsou údržba, opravy a modernizace, a má druhou nejlepší ROIC (45 %) mezi průmyslovými akciemi indexu S&P 500. Tyto prodeje služeb představují téměř 80 % upraveného provozního zisku společnosti a zajišťují u jejích zákazníků působivou 94% míru udržení.

Tyto prodeje s vyšší marží pomohly společnosti Otis v roce 2022 zajistit 11% marži volného cashflow (FCF), čímž se společnost vyzbrojila hotovostí na splátky dluhů, zpětné odkupy akcií, rychlé akvizice a zvýšení dividend.

Vedení, podpořené tímto FCF, očekává, že v roce 2023 utratí 600 až 800 milionů USD na zpětné odkupy akcií, protože se bude snažit dosáhnout horní hranice svých ukazatelů zisku na akcii (EPS) s dvouciferným růstem pro letošní rok.

Společnost Otis je lídrem na trhu ve svém výklenku a vypadá připravena pokračovat v zefektivňování svých operací jako samostatná společnost. S 23násobkem FCF, rostoucí dividendou 1,5 % a působivou návratností investic se zdá vynikající volbu pro investory, kteří hledají vysoce výkonnou a stabilní investici s přiměřenou mírou rizika.

4. Tractor Supply

Tento prodejce ve venkovském kabátě je ze čtyř jmenovaných akcií nejlepší (dle růstu ceny akcie) – Za posledních pět let s celkovou návratností kolem 280 %.

Jeho neuvěřitelná zpráva za čtvrté čtvrtletí minulého roku představila nárůst tržeb a EPS o 21 %, resp. 26 %, což dokazuje, že růst v roce 2021 byl víc než jen pandemicky podporovaná výjimka. Ve skutečnosti společnost vykázala 31 po sobě jdoucích let růstu tržeb, přičemž jen za posledních šest let se tržby opět zdvojnásobily.

Tractor Supply má 28 milionů členů ve svém programu odměn Neighbor’s Club, částečně díky svému 25% podílu na trhu v krmivech pro zvířata. Tyto opakované nákupy jsou pro zákazníky společnosti klíčové a pomáhají zvýšit návratnost investic společnosti Traktoru Supply ve výši 37 % a ruku v ruce s tím zákaznickou věrnost.

Klíčová data:

  • Tržní kapitalizace 25,87 miliard dolarů
  • Hrubá marže 34,04 %
  • Dividendový výnos 1,65 %

Výborná 8% marže čistého příjmu společnosti – pro maloobchodníka docela robustní hodnota – pomáhá financovat její dividendu (s 1,6% výnosem) a program zpětného odkupu akcií, který v posledním desetiletí snížil počet akcií v oběhu o 20 %.

Kromě toho se Tractor Supply obchoduje na P/E 24 (výrazně méně než ostatní 3 akcie), což činí její zdánlivě předvídatelný růst velmi lákavým pro investory zaměřené na dlouhodobé investování.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎