Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čekají nás turbulentní časy na trzích? Index Dow Jones napovídá mnohé

Index Dow Jones zaostává za indexem S&P 500, což signalizuje možné změny na trhu. Nebo už je natolik zastaralý, že ztratil svou relevanci?

Čekají nás turbulentní časy na trzích? Index Dow Jones napovídá mnohé
Zdroj: depositphotos.com

Dow Jones Industrial Average, někdy označovaný jako Dow, je jedním z nejznámějších akciových indexů na světě.

Ale podívejme se na něj realisticky: je to index 30 společností, které se považují za “velké”. Je zastaralý a ve srovnání s dalšími velkými indexy nevýkonný. Může nám ale leccos prozradit

S&P utíká indexu Dow

Aktuálně zažívá nejstarší americký akciový index nejhorší období, co se týče srovnání výkonnosti s indexem S&P 500, od dob dotcom bubliny.

Před ní byl na tom obdobně bídně ve srovnání s S&P 500 na přelomu 70. a 80. let, kdy inflace a úrokové sazby prudce vzrostly a akciový trh zažil jeden ze svých velkých propadů.

Historicky byl největší rozdíl mezi výkonností Dow a S&P v dobách velkých změn na trzích.

Dow letos zaostává za indexem S&P 500 o 5 procentních bodů, což je samo o sobě dost špatné, ale srovnání od pandemie vypadá ještě hrozivěji.

Za poslední čtyři a půl roku vzrostl Dow o přibližně 40 %, zatímco index S&P o 70 % – minulý měsíc dosáhl rozdíl dokonce 30 procentních bodů.

Dow zůstal o tolik pozadu pouze dvakrát od Velké hospodářské krize. Bylo to v letech 1976-80 a během dotcom bubliny v letech 1999-2000.

Srovnání výkonu Dow a S&P od pandemie

Aktuální cena
Změna
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Proč je Dow Jones o tolik slabší

Index Dow je vážený cenami akcií namísto tržní kapitalizace, kterou používá většina velkých indexů. To by se mohlo zdát, jako drobný rozdíl. Vede ale k zajímavým konsekvencím.

Aktuálně má největší váhu v indexu akcie UnitedHealth Group, která je podle tržní kapitalizace až 15. největší americkou společností kótovanou na burze. Druhou nejvýznamnější akcií pro Dow je 63. nejhodnotnější Goldman Sachs.

Dohromady mají hodnotu kolem půl bilionu dolarů a přes to indexem hýbou víc, než 15x větší trojice akcií Microsoft, Apple a Amazon.

Dalším důvodem je jeho rigidita. Dow Jones zahrnuje společnosti, které jistě byly skvělé, ale zapomíná, že čas běží a situace na trhu se mění. Takto index například minul úspěch Nvidie, jejíž akcie za poslední rok vzrostly o 210 %.

Dow zahrnuje někdejší hvězdu výroby čipů Intel, který je za posledních 12 měsíců na stejné úrovni jako před rokem.

Srovnání akcií Nvidia a Intel za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání

Podobně tomu bylo s akcií Cisco v době dotcom bubliny. Ta také za rok připsala přes 200 %, byla 3. největší americkou společností a samozřejmě také chyběla v indexu Dow Jones Industrial Average.

Když se stařičký index rozhodne jít s dobou

Když se komise rozhodne index rebalancovat a přidat akcie lépe reflektující aktuální vývoj, dopadne to zpravidla ještě hůř. Dow totiž většinou zareaguje na trend příliš pozdě a nakonec tratí na pokusu ho využít.

Například na konci minulého století byly do indexu přidány akcie již zmíněného Intelu a Microsoftu, které reflektovaly rostoucí sílu technologického sektoru. Přidány byly v listopadu 1999 a po krátkém růstu je splasknutí dotcom bubliny srazilo níž.

Na úroveň, na které do indexu vstupovaly, se akcie dostaly po 15, resp. 17 letech, přičemž Intel je nyní už zase níž.

Zdroj: factset.com
Intel a Microsoft v Dow Jones Industrial Average
Intel a Microsoft v Dow Jones Industrial Average

Problém je v tom, že komise se většinou brání přidání nových akcií, dokud se jim nedaří tak moc a tak dlouho, že už je nelze přehlížet. Tou dobou už ale bývají často nadhodnocené a jejich přidání přinese víc škody než užitku.

Kromě toho, že velký rozdíl mezi Dow a S&P předznamenává významné události, lze s trochou nadsázky tvrdit, že přidání akcie do indexu Dow může být prodejním signálem.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.