Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Amazon je nově součástí Dow Jones. Proč je to pro index gamechanger?

Akciový index Dow Jones od včerejška zahrnuje i Amazon. Stařičký index bude více odrážet dominanci technologického sektoru. Na index S&P však stále nemá.

Publikováno
Amazon je nově součástí Dow Jones. Proč je to pro index gamechanger?
Zdroj: channelnewsasia.com

Amazon nahradil v indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) Walgreens Boots Alliance, což značí posun v modernizaci více než stoletého indexu bluechip akcií.

Tato změna odráží širší trend v americké ekonomice a na akciovém trhu, kde technologický a spotřební sektor překonaly tradiční průmyslové firmy.

Nejstarší akciový index Dow Jones

Index Dow, který skládá z pouhých 30 složek a je vážen podle ceny akcií, nikoliv podle tržní kapitalizace, čelil kritice, že přesně nereprezentuje současný stav amerického trhu.

Změna ve složení znamená krok k tomu, aby se Dow Jones vyrovnal technologicky silnějšímu indexu S&P 500. Rozdíl v zastoupení technologických titulů byl patrný z rozdílné výkonnosti během nedávné rally cen akcií.

Zatímco index S&P 500 vzrostl o 28 %, index Dow ve stejném období zaznamenal skromnější 19% nárůst.

Vývoj obou indexů za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Amazon je uznáván jako technologický gigant a jeho zařazení do indexu by mu mělo pomoci lépe odrážet nejrychleji rostoucí segmenty trhu.

Firma už delší dobu není jen obřím internetovým prodejcem a značná část jejích příjmů pochází z cloud computingu (služba Amazon Web Services). Tuto část podnikaní navíc Amazon podporuje významnými investicemi do umělé inteligence (AI).

Akcie Amazonu na vzestupu

Skvělé výsledky, které za poslední čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí vždy překonaly odhady analytiků pomohly k růstu ceny akcií Amazon.

V nedávné zprávě o výsledcích hospodaření Amazon vykázal zisk na akcii (EPS) ve výši 1,01 USD, čímž překonala konsensuální odhad 0,81 USD a překonal i odhady tržeb o 2,23 %.

Při pohledu do budoucna se předpokládá, že Amazon v tomto roce vykáže zisk 4,06 USD na akcii při tržbách ve výši 641,11 miliardy USD, což znamená výrazný 40% růst zisku na akcii při 11,54% růstu tržeb.

Očekávání pro rok 2025 pak zahrnují další 30,48% nárůst zisku na akcii a 11,58% nárůst tržeb.

Růst ceny akcií Amazonu za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie tohoto technologického giganta zaznamenaly v poslední době pozoruhodný růst, když jen za poslední měsíc jejich cena vzrostla o 10 % a dosáhla nového 52týdenního maxima 175,75 USD.

Od začátku roku jde o růst ve výši 17 % a za poslední rok je to dokonce 85 %, což akcii staví do pozice jednoho z klíčových motorů růstu indexů, které ji zahrnují.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎