Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká nás návrat dividendového investování? V Silicon Valley se budou rozdávat miliardy!

Velké technologické firmy doslova zničily dividendy. Nyní je vrací zpět do hry, aby akcionářům vrátily biliony dolarů.

Publikováno
Čeká nás návrat dividendového investování? V Silicon Valley se budou rozdávat miliardy!
Zdroj: depositphotos.com

Dividendové akcie byly dlouhodobě milované tituly akciových investorů a není divu. Dividendy jsou klíčovou součástí indexu S&P 500 a od roku 1926 tvoří téměř třetinu jeho celkového výnosu.

Investoři se však v současnosti zamilovali do rychle rostoucích technologických akcií (které zpravidla dividendy nevyplácejí) – a tak zůstaly dividendy stranou zájmu. Status quo se však možná začne opět měnit.

V době, kdy jsou úrokové sazby stále vysoké, se investoři opět vracejí ke staromódním “složeným dividendám” – společnostem, které jsou známé neustálým zvyšováním výplat dividend.

V posledních pěti letech měla nejvyšší roční míru růstu dividend mezi společnostmi z indexu S&P 500 banka Goldman Sachs. K dalším společnostem, které překonaly v posledních 5 letech index S&P 500 vysokou mírou růstu dividend, patří Lowe’s, Morgan Stanley a Microchip Technology.

Pokud byste si před pěti lety koupili akcie Goldman Sachs, vaše čtvrtletní dividendy by vzrostly z 0,80 USD na 2,75 USD, což představuje pětiletou složenou roční míru růstu ve výši 28 %.

Kromě toho byste měli také 5,74% dividendový výnos z počáteční investice ve srovnání s dnešními 2,8 %.

Jsou dividendy budoucností velkých technologických firem?

Za pokles zájmu o dividendové akcie bylo do značné míry zodpovědné dění v Silicon Valley. Velké podniky sídlící v této oblasti by však nyní mohly způsobit návrat obliby dividend u investorů.

Technologičtí giganti s dostatkem peněz, jako je Microsoft a Apple, zvýšili od roku 2012 své dividendy o více než 200 % – a další velké technologické společnosti si z nich berou příklad a startují novou generaci složených dividend.

Společnost Meta nedávno oznámila čtvrtletní dividendu ve výši 50 centů. A vzhledem k tomu, že za posledních pět let zdvojnásobila svůj volný peněžní tok, nebylo by okamžité zvýšení dividendy problémem.

Analytici z Goldman Sachs navíc spekulují, že Amazon a Alphabet by mohly letos také začít vyplácet vlastní dividendy.

Pozor na dividendové pasti

V dividendových pastech často uvíznou investoři, kteří podlehnou klamu okamžité odměny a lákavých slibů.

Vysoké dividendové výnosy jsou totiž často nabízeny jako mrkev nevědomým investorům, kteří mohou ignorovat případné problémy společnosti – a přijít tak o peníze, kvůli poklesu kapitálové hodnoty jejich investice.

Varování

Za posledních dvacet let 14 z 20 akcií s nejvyššími dividendovými výnosy v USA nedosáhlo výkonnosti indexu S&P 500 – a 100 akcií s nejvyššími dividendovými výnosy na světě nabízí 11% dividendu, ale za posledních pět let poklesly o více než 60 %.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎