Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zisk Mety vzrostl o 200 % a začíná vyplácet dividendu! Akcie letí ke hvězdám

Meta Platforms, mateřská společnost Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, oznámila pozoruhodný 200% nárůst čtvrtletního zisku. Začne také vyplácet dividendy, co na to akcie?

Zisk Mety vzrostl o 200 % a začíná vyplácet dividendu! Akcie letí ke hvězdám
Zdroj: depositphotos.com

Meta Platforms, mateřská společnost Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, oznámila skvělé finanční výsledky za čtvrtletí a celý rok končící 31. prosince 2023.

Zaměření společnosti na efektivitu, včetně významné restrukturalizace, vedlo k výraznému zvýšení zisku. Ve čtvrtém čtvrtletí došlo k jeho pozoruhodnému více než 200% meziročnímu nárůstu, když dosáhl 14 miliard dolarů a překonal očekávání analytiků.

Za celý rok 2023 Meta vykázala 69% nárůst zisku, který dosáhl 39 miliard dolarů. Tento impozantní růst následuje po roce, který generální ředitel Mark Zuckerberg označil za “rok efektivity”, který zahrnoval strategické propouštění a opatření na snižování nákladů. V důsledku toho akcie Meta za poslední rok více než zdvojnásobily svou cenu.

Vývoj ceny akcií Meta za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly tržby společnosti 40,11 miliardy dolarů, což představuje 25% nárůst oproti předchozímu roku. Celoroční tržby vzrostly meziročně rovněž o 16 % a dosáhly celkové výše 134,90 miliardy dolarů.

K tomuto růstu přispěl především 21% nárůst počtu zobrazení reklamy a 2% nárůst průměrné ceny za reklamu ve čtvrtém čtvrtletí. Za celý rok se pak počet zobrazení reklamy zvýšil o 28 %, zatímco průměrná cena za reklamu zaznamenala 9% pokles.

Provozní efektivita společnosti Meta se projevuje snížením nákladů a výdajů, které se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížily o 8 % na 23,73 miliardy dolarů. Nicméně za celý rok došlo k mírnému 1% nárůstu nákladů a výdajů, které dosáhly celkové výše 88,15 miliardy.

Příjmy z provozní činnosti společnosti se za čtvrtletí zvýšily o 156 % na 16,38 miliardy dolarů a za celý rok o 62 % na 46,75 miliardy.

Meta začne vyplácet dividendu!

Ve snaze odměnit investory Meta zavedla čtvrtletní dividendu ve výši 0,50 USD na akcii, která bude vyplacena 26. března 2024 akcionářům s rozhodným dnem 22. února 2024. Kromě toho společnost oznámila výrazné navýšení zpětných odkupů akcií v hodnotě 50 miliard dolarů, což signalizuje důvěru v její finanční zdraví a budoucí vyhlídky.

V reakci na toto oznámení akcie společnosti v poobchodní fázi vyletěly o 14 % vzhůru.

Náklady na restrukturalizaci společnosti za celý rok dosáhly výše 3,45 miliardy dolarů a zahrnovaly náklady spojené s konsolidací zařízení, odstupným a dalšími personálními výdaji a také náklady na datová centra. Společnost dokončila své iniciativy týkající se datových center a propouštění zaměstnanců, čímž fakticky ukončila svou konsolidaci.

K nejvýznamnějším provozním událostem společnosti patří růst rodiny aplikací, kdy počet denně aktivních lidí (DAP) dosáhl 3,19 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 8 %, a počet měsíčně aktivních lidí (MAP) dosáhl 3,98 miliardy, což představuje nárůst o 6 %.

Při pohledu do budoucna Meta předpokládá, že se tržby za první čtvrtletí roku 2024 budou pohybovat v rozmezí 34,5 až 37 miliard USD. USD a celkové náklady za celý rok 2024 očekává v rozmezí 94 až 99 miliard USD.

Růst výdajů bude způsoben vlivem vyšších nákladů na infrastrukturu, růstem mzdových nákladů a zvýšením provozních ztrát ve společnosti Reality Labs v důsledku úsilí o vývoj produktů v oblasti rozšířené a virtuální reality.

Kapitálové výdaje na rok 2024 se předpokládají ve výši 30 až 37 miliard USD, což odráží investice do hardwaru pro umělou inteligenci i pro jiné oblasti, serverů a výstavby datových center.

To koresponduje se Zuckerbergovým prohlášením, že umělá inteligence bude v roce 2024 největší investiční oblastí společnosti Meta, protože společnost usiluje o vybudování vlastní obecné umělé inteligence (AGI) a posílení svého reklamního byznysu novými nástroji AI.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.