Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Technologický index Nasdaq 100 vzrostl o více než 8 %. Nejlepší týden zlata za 2,5 roku

Publikováno
Burza s odstupem: Technologický index Nasdaq 100 vzrostl o více než 8 %. Nejlepší týden zlata za 2,5 roku
Zdroj: Depositphotos.com

Hezký den, vážení čtenáři! Údaje o americké inflaci z minulého týdne, které byly nižší, než se očekávalo, přinesly investorům i Fedu určitou úlevu a potenciálně naznačily, že by říjen mohl být začátkem dezinflačního trendu, který potrvá až do příštího roku. V reakci na toto překvapení americké akcie prudce vzrostly. Nejinak tomu ovšem bylo i v případě evropských akcií.

Výrazně hůře se dařilo kryptoměnám, jejichž cenu s sebou stáhl dolů krach kryptoměnové burzy FTX. Jak se vyvíjely v minulém týdnu české akcie a co nejvýznamnější komodity? Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Výrazný růst indexů v důsledku ochlazení inflace

Hlavní americké indexy zaznamenaly silné zisky, protože investoři oslavovali uklidňující údaje o inflaci. Index S&P 500 zaznamenal nejlepší týden od června a dosáhl nejlepší intradenní úrovně za poslední dva měsíce. Po čtvrtečním zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci zaznamenal index největší denní nárůst od dubna 2020. Ze stejného důvodu klesly výnosy státních dluhopisů, které obvykle zvyšují vnímanou hodnotu budoucích zisků. Z poklesu výnosů dluhopisů těžily růstové akcie – zejména technologické a s internetem související akcie – o čemž svědčí růst indexu Nasdaq 100, který v minulém týdnu přesáhl 8 %.

Stěžejní událostí týdne bylo čtvrteční ranní zveřejnění údajů ministerstva práce o spotřebitelských cenách za říjen. Celkový index spotřebitelských cen (CPI) v říjnu vzrostl o 0,4 %, což je méně, než konsenzuální očekávání (0,6 %), a meziroční nárůst tak dosáhl 7,7 % – stále výrazně nad cílem Federálního rezervního systému, ale nejpomalejší růst od ledna.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Jádrová inflace ustupuje ze 40letého maxima

Jeden měsíc chladnější inflace ještě nedělá trend a trhy se o tom přesvědčily poté, co se srpnové překvapení směrem dolů v následujících měsících více než obrátilo. Zároveň je však k nastartování trendu zapotřebí měsíc lepších údajů a několik sledovaných předstihových ukazatelů inflace ukazuje na další zmírnění. Také šíře zpomalení cen napříč různými kategoriemi tentokrát naznačuje trvalejší změnu směru inflace. Níže jsou uvedené některé hlavní trendy pozorované v říjnu:

  • Inflace u zboží: Zmírňující se nedostatek nabídky, nižší spotřebitelská poptávka a nadbytečné zásoby maloobchodníků přispívají k výraznému zpomalení inflace u zboží, přičemž ceny meziměsíčně poklesly o 0,4 %. Největší brzdou byl pokles cen ojetých automobilů. Index Manheim, který sleduje ceny ojetých automobilů a údaje o inflaci předstihuje nejméně o měsíc, je v současné době 15 % pod svým maximem a ukazuje na další zmírnění růstu cen v listopadu. Kromě automobilů klesly ceny vybavení domácností, oděvů a elektroniky, k čemuž přispěly nižší náklady na dopravu a slevy maloobchodníků, kteří se snaží snížit zásoby.
  • Inflace ve službách: Růst cen služeb bývá vytrvalý a pomalu se pohybuje směrem dolů, ale také se začíná posouvat správným směrem. Inflace v oblasti bydlení, která je největší složkou služeb a tvoří zhruba třetinu celkového indexu CPI, oproti minulému měsíci zrychlila, což však bylo způsobeno volatilní kategorií ubytování (ceny hotelů). Ještě povzbudivější je, že ceny nájemného poprvé po čtyřech měsících klesly. Aktivita v oblasti bydlení a ceny bytů mají tendenci opět předstihovat údaje o inflaci o několik měsíců. V říjnu došlo také k výraznému poklesu cen zdravotnických služeb a k poklesu cen letenek. Obecněji řečeno, s tím, jak se ochlazuje napětí na trhu práce a růst mezd, lze očekávat další zpomalení inflace ve službách.
  • Inflace cen potravin a energií: Inflace cen potravin zůstává vysoká, ale index cen potravin zaznamenal nejmenší měsíční nárůst od prosince 2021. V oblasti energií se nesnížily ceny benzinu. Po třech měsíčních poklesech v řadě vyvíjely minulý měsíc určitý tlak na růst celkové inflace, který však byl částečně kompenzován poklesem cen zemního plynu. Vysoká geopolitická nejistota činí změny cen komodit těžko předvídatelnými. Přesto se široký koš komodit v posledních pěti měsících pohyboval převážně do strany a v současné době se nachází 15 % pod svým červnovým maximem. Minulý týden ovšem Čína oznámila uvolnění některých omezení proti covid-19, čímž snížila negativní dopad své politiky nulové tolerance tohoto onemocnění na domácí hospodářskou aktivitu. Vzhledem k tomu, že Čína je významným spotřebitelem komodit, je pravděpodobné, že postupné oživení ekonomiky podpoří ceny komodit v nadcházejících měsících.
Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje inflaci zboží (modrá) a služeb (žlutá), přičemž první z nich klesá a druhá se začíná stabilizovat
Graf ukazuje inflaci zboží (modrá) a služeb (žlutá), přičemž první z nich klesá a druhá se začíná stabilizovat

Chladnější inflace dává Fedu prostor pro snížení tempa zpřísňování, ale zatím ne pro otočení

Pro Fed je zpomalení cen vítaným vývojem a poskytuje určitou podporu pro zpomalení tempa zvyšování sazeb od příštího měsíce. Po čtyřech po sobě jdoucích zvýšeních sazeb o 0,75 % se jako nejpravděpodobnější jeví zpomalení na 0,5 % v prosinci. Nelze však očekávat, že by tvůrci měnové politiky zatím opustili svůj narativ o vyšších sazbách. Inflace zůstává příliš vysoká na to, aby byla pohodlná, a úředníci budou chtít vidět několik po sobě jdoucích měsíců nižších hodnot, než začnou uvažovat o pauze.

Nadcházející zprávy o zaměstnanosti a zveřejnění inflace v příštích měsících budou nadále posouvat očekávání ohledně úrokových sazeb, je však pravděpodobné, že Fed bude moci ukončit svou kampaň za zpřísňování někdy v první polovině příštího roku, jakmile základní úroková sazba dosáhne 4,75 – 5,00 %.

Zpomalující americká inflace podpořila i evropské akcie

Akcie v Evropě vzrostly díky zpomalující se inflaci v USA a lepší než očekávané výsledky v letošní výsledkové sezóně rovněž zřejmě zlepšily náladu investorů, i když ekonomické prostředí zůstává náročné. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 3,85 % výše, zatímco německý index DAX vzrostl o 6,17 % a francouzský index CAC 40 o 3,37 %. Pouze britský index FTSE 100 odevzdal 0,23 % poté, co špatné údaje o hospodářském růstu snížily zisky.

Výnosy evropských státních dluhopisů klesly z několikatýdenních maxim, protože slabší než očekávané údaje o americkém indexu spotřebitelských cen podpořily globální růst na dluhopisových trzích. Výnosy německých desetiletých dluhopisů se snížily na dvoutýdenní minimum v důsledku širokého poklesu výnosů amerických státních dluhopisů. Avšak údaje o inflaci v eurozóně, které byly velmi vysoké, udržovaly výnosy v Itálii, Francii a Švýcarsku poblíž nedávných maxim.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Ekonomika Spojeného království ve třetím čtvrtletí klesla a předznamenala recesi

HDP Spojeného království se ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně snížil o 0,2 %, což je první čtvrtletní pokles od začátku roku 2021, kdy byla země uzavřena kvůli koronaviru. Ačkoli produkce v září klesla o 0,6 %, čtvrtletní pokles byl menší, než se očekávalo, protože pokles v srpnu byl revidován na 0,1 % z předchozího odhadu 0,3 % a nárůst v červenci byl revidován na 0,3 % z 0,1 %. Bank of England (BoE) v září předpověděla, že třetí čtvrtletí bude začátkem recese, která by mohla trvat dva roky.

Britský ministr financí Jeremy Hunt po zveřejnění údajů uvedl, že v rozpočtu, který bude představován 17. listopadu bude třeba přijmout těžká rozhodnutí týkající se daní a výdajů. Deník Financial Times uvedl, že Hunt plánuje po příštích parlamentních volbách tříleté zmrazení státních výdajů, které by mohlo snížit odhadovaný fiskální deficit ve výši 55 miliard liber na polovinu. Guvernér BoE Andrew Bailey uvedl, že se úrokové sazby budou v nadcházejících měsících pravděpodobně dále zvyšovat, i když doufá, že inflace dosáhne vrcholu letos v zimě. Uvedl také, že zkrocení inflace může trvat 18 měsíců až dva roky.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj HDP Spojeného království za poslední 3 rok
Vývoj HDP Spojeného království za poslední 3 rok

Akcie ČEZ tahounem pražské burzy v minulém týdnu

V minulém týdnu opět index PX posílil – tentokrát o 2 %. Za celý rok se však pražský burzovní index obchoduje stále ve více než 11% záporu. Většina významných titulů se obchodovala do strany s výjimkou akcií Komerční banky, které vzrostly o 3,83 % a zejména akcií energetického gigantu ČEZ. Ten hlásil hospodářské výsledky za 3. kvartál letošního roku. Ziskovost společnost v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostla v meziročním srovnání na osminásobek, na což akcie reagovaly více než 7% růstem. Akcionáři by se za letošní rok měli dočkat i rekordní dividendy. Dle stávající dividendové politiky společnosti by se měla pohybovat okolo 100 Kč na akcii – dosavadní nejvyšší dividenda činila 53 Kč na akcii.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Krach kryptoměnové burzy FTX poslal kryptoměnový trh ke dnu

Problémy jedné z největších kryptoměnových burz FTX a její následný krach s sebou v minulém týdnu stáhly výrazně dolu kryptoměnové trhy. Co je však horší, pravděpodobně vnesl pochyby do myslí investorů, zda jsou kryptoměny skutečně seriózní třídou aktiv, se kterou lze počítat jako se součástí investičních portfolií. Cena Bitcoinu se v minulém týdnu propadla až pod 16 tisíc dolarů za minci a za celý týden Bitcoin odepsal více než pětinu své hodnoty, podobný propad jsme mohli sledovat i u ceny druhé největší kryptoměny, Etherea. Cena tokenu FTX – nativního tokenu stejnojmenné zkrachovalé burzy se během dvou dní propadla o 94 %.

Zajímá vás situace ohledně burzy FTX více? Pak vám doporučujeme sledovat náš web a přečíst si následující články:

  • Burza FTX zastavila výběry a kryptoměnový trh se zhroutil. Zachrání situaci Binance? (Zdroj)
  • Binance odstoupila od dohody, burzu FTX nekoupí a nepomůže. Proč? (Zdroj)
  • FTX oznámila bankrot. Které burzy jsou teď bezpečné a které ne? (Zdroj)

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity: Nejlepší týden zlata za posledních 30 měsíců!!!

Většina komodit od čtvrtka do pátku silně rostla kvůli vyhlídce na otočení v monetární politice Fedu. Ani denní oživení ropy však nestačilo na to, aby trh zabránil vykázání týdenní ztráty. V New Yorku obchodované futures kontrakty na ropu WTI, s dodáním v prosinci uskutečnily v pátek závěrečný obchod na úrovni 89,48 dolaru za barel. WTI tak zakončila týden poklesem o 1,36 % po dvou týdnech růstu o přibližně 5 % a 3,5 %.

Londýnská ropa Brent uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 95,35 dolaru. Za celý týden klesl globální ropný benchmark o 1,69 % po ziscích ve výši přibližně 3 %, 2,5 % a 2 % v předchozích třech týdnech.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlatí býci zažili nejlepší týden za posledních 30 měsíců, protože jejich dva největší trýznitelé – dolar a kryptoměny – byly tento týden poraženi. Referenční prosincový futures kontrakt amerického zlata v pátek uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1774,20 dolaru za unci. Důležitější je, že v týdnu vzrostl o 92,80 dolaru, tj. o 5,5 %, což je nejvíce od 6,5% skoku v týdnu končícím 3. dubna 2020. Spotová cena kovu, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na hodnotě 1 764 dolaru za unci. Zlato od čtvrtka raketově vzrostlo, protože americká inflace zaznamenala nejpomalejší meziroční růst za posledních devět měsíců. To zvýšilo spekulace, že Federální rezervní systém ustoupí od agresivního zvyšování sazeb, které provádí od března, což způsobilo pád dolaru.

Spotová cena druhého významného drahého kovu stříbra pak v minulém týdnu vzrostla téměř o 5 %, čímž navázala na více než 8% růst z předcházejícího týdne. Cena stříbra během týdenního obchodování vzrostla z 20,55 dolaru na 21,57 dolaru za unci.

číslo týdne

Číslem minulého týdne je alespoň dle našeho názoru 8. Proč? Máme pro to hned tři důvody. Jednak index převážně technologických akcií v minulém týdnu posílil o více než 8 %, což bylo způsobeno nižší než očekávanou americkou inflací. Ta se pro změnu po delší době pod 8 % propadla. Kromě toho pak zisk společnosti ČEZ v letošním roce dosahuje 8násobku loňské ziskovosti. Nevídaný nárůst je samozřejmě způsoben rostoucími cenami energií.

Investovali jsme do kryptoměn:

Ke konci října mělo naše portfolio celkovou hodnotu 564 000 Kč, což je asi o 8 % více, než minulý měsíc. V medvědím trhu, ve kterém se nacházíme, ale padá téměř vše, a není úplně ideální na základě toho, který token spadne o 60 % a který o 65 % dělat unáhlená rozhodnutí.

Proto s našim portfoliem nic neděláme a budeme dál čekat, stakovat a vyhlížet lepší zítřky, které věříme, že dříve nebo později přijdou.

Vývoj hodnoty našeho portfolia můžete sledovat v reálném čase na webu CryptoCompare.

Zdroj: cryptocompare.com
Vývoj hodnoty kryptoměnového portfolia Finex za posledních 12 měsíců
Vývoj hodnoty kryptoměnového portfolia Finex za posledních 12 měsíců

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎