Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v USA poprvé pod konsenzem trhu, trhy reagují růstem

Inflace v USA poprvé pod konsenzem trhu, trhy reagují růstem
Zdroj: depositphotos.com

Inflace v USA je snad poprvé pod konsenzem trhu. Proto také trhy reagují okamžitým kurzovým růstem.

Neboť je do značné míry rozhodnuto, že Fed během prosincového zasedání schválí růst základní úrokové sazby “jen” o 0,5 procentního bodu. Což znamená mírné zpomalení v dosavadním tempu růstu, které bylo čtyřikrát v řadě o 0,75 procentního bodu.

Boost pro akcie a Bitcoin?

Zprávu o inflaci vzaly trhy velmi vřele. Po předešlých propadech to byl okamžitý boost pro akcie a Bitcoin. Ovšem i zlato reagovalo růstem. Což může vyznít trochu paradoxně, ale myslím si, že jsem to dostatečně vysvětlil ve své poslední analýze na žlutý kov.

Inflace činí v meziročním podání 7,7 %. Kdežto konsenzus trhu se pohyboval mezi 7,9 – 8 %. Proto mne osobně reakce trhů vůbec nepřekvapuje. Jedná se snad o první pozitivní makro zprávu za předešlých několik měsíců. Očekávání trhů se proto rychle překlopilo ve prospěch střídmějšího růstu úrokových sazeb.

Avšak 0,5 procentního bodu není pořád málo. A mějte na paměti, že tímto může Fed pokračovat do poloviny následujícího roku. Navíc si uvědomte, že doba do prosincového zasedání je dlouhá. Čeká nás ještě zveřejnění inflace za listopad. A taktéž může s očekáváním zatočit vyjádření jednotlivých členů FOMC.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Co se týká jádrové inflace, ta meziměsíčně klesla o 0,3 procentní bodu. Z 6,6 % na 6,3 %. Jádrová inflace je ale pořád velký problém, protože se její úroveň drží kolem 6 % již od první poloviny minulého roku. A z dat vyplývá, že prozatím vůbec nereaguje na restrikce, které Fed provádí již od března letošního roku.

Zdroj: cmegroup.com
Očekávání ohledně úrokových sazeb
Očekávání ohledně úrokových sazeb

Co se týká očekávání ohledně budoucího růstu sazeb, zde snad poprvé několik týdnů před zasedáním s očekáváním trhů souhlasím. Ještě před zveřejněním inflačních dat byl poměr 50:50. Nyní je více jak 80 % trhu pro variantu s růstem o 0,5 procentního bodu. Jak jsem ale psal výše, ještě mnoho se toho může do té doby změnit.

Závěrem

Osobně nejsem za ta pozitivní data moc rád, protože to dalo zase trhu naději na ten tzv. Fed pivot. Jak už jsem ale mnohokrát vysvětloval, tahle naděje stojí na hodně špatných základech. Navíc jde jenom o odklad nevyhnutelného. Je ovšem možné, že trhy z toho mohou několik dnů v kuse lidově řečeno “žít”.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.