Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem (17. – 21. srpna) – Trhy odtržené od reality

Burza s odstupem (17. – 21. srpna) – Trhy odtržené od reality

Burza s odstupem (17. – 21. srpna) – Trhy odtržené od reality

Třetí srpnový týden byl typickým příkladem toho co můžeme sledovat na trzích prakticky od začátku prázdnin. Špatné zprávy, například znepokojující čísla o americké nezaměstnanosti trh ignoruje. Naopak pozitivní zprávy vždy znamenají růst. Navíc poklesy vždy začnou na Evropských trzích a následně obchodování na americké burze uhájí červenou nebo zelenou nulu. Jaký je důvod ? Americké technologické firmy. Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Technologičtí zachránci

Výsledková sezona za první pololetí ukázala, že trpět budou především tradiční firmy. A to zejména ty, zaměřené na cyklickou konzumaci. Tyto firmy, které zaměstnávají mnohem více lidí, než technologičtí lidři, oznamují velké propouštění v následujících měsících. Tyto zprávy by měly způsobit silnější korekci na trzích. Ta však nepřichází. Důvodem je, že každý den jiná technologická firma vykáže značný růst.

Technologické firmy jsou v současné době magnetem pro investory. Mezi silně růstové akcie tak patřily v srpnu: Apple, Tesla, Nvidia a nebo Amazon. Díky těmto strmým denním růstům by se při pohledu na indexy mohlo zdát, že vše je v pořádku.

Recept na úspěch přes prázdniny byl jednoduchý, stačilo nakupovat a prodávat americké technologické společnosti.

Pesimistické prodeje Buffeta

Technologické firmy nebudou moci nahradit celou současnou světovou ekonomickou strukturu. Zdraví ekonomiky bude především záležet na tom, jak si povedou největší světové banky. Legendární investor Buffet svými posledními nákupy a prodeji, potvrdil negativní výhled nad světovou ekonomikou. Buffet se zbavoval především akcií bank. To je velmi logický krok, protože až jednou skončí zdravotní krize kolem koronaviru, vyvstane otázka kdo bude muset zaplatit vzniklé dluhy.

Státy mohou pokračovat v tisku tisknout nových bankovek. Mnohem horší je však situace pro soukromé firmy, které si budou muset půjčit pravě od bank. Jenomže banky nebudou moci půjčovat za nízké úroky, které neodpovídají vysoké míře rizika pro nezplacení dluhu. Banky tak v nejbližší době budou muset počítat se silnými odpisy. V první chvíli tak bude tlak na to, aby krizi zaplatily právě banky.

warren-buffett

Pesimistické Buffetovy nákupy

Buffet však nezůstal u prodejů, ale rozhodl se nakoupit akcie těžařské firmy Barrick Gold za 1 miliardu kanadských dolarů. Akcie po zveřejnění této informace zaznamenaly silný 11 procentní růst.

Buffet patří dlouhodobě k velkým kritikům nákupu zlata. Nákup zlata pro něj znamená pouze, že se koupí něco, co dlouho leželo v zemi a uloží se to na jiné místo na zeměkouli.

Zlato samo o sobě nevydělává. Proto Buffet vždy ortodoxně investuje do akcií, které generují zisk a nejsou tedy pouhým spekulativní nákupem.

Zlato se dnes obchoduje na svých historickým maximech. Nákupem akcie kanadského těžaře, nám Buffet říká, že nepovažuje současnou cenu zlata za konečnou. Poptávka po zlatě bude i v následujících měsících silná a to především po fyzickém zlatě. Navíc zisk akcií těžařů neovlivňuje pouze cena zlata, ale vliv na náklady těžařských firem má i cena energií a to především ropy. Ty jsou naopak nízké. Tudíž akcie těžařů drahých kovů je dnes ideální investice.

Aktuální cena zlata

Cena za 1 unci
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Komodity: Konsolidace cen u drahých kovů

Třetí srpnový týden nepřinesl velké pohyby na cenách střibra ani zlata. Ceny se stabilizovaly: zlato za 1915 dolarů za trojskou uncí a stříbro za 26 dolarů. Ropa mírně klesla na 44,2 dolarů za barel. Čísla z ropného průmyslu ukazují na klesající zásoby černého zlata v USA. To je způsobeno uzavíráním amerických vrtů, pro které je hranicí rentability cena 50 dolarů za barel.

Američtí těžaři tak musí svoje aktivity omezovat do té doby, než cena vzroste. Investorům by neměla uniknout vzrůstající cena a poptávka po kovech. Měď dosáhla 6500 dolarů za tunu, což je její dvouleté cenové maximum. Rostou i ceny hliníku, niklu a zinku. Cenový růst těchto komodit, lze vnímat pozitivně, protože by to znamenalo oživení v průmyslové oblasti. Negativní dopad vzrůstajících cen je pak znamená tlak na růst inflace.

Varovný signál

Investor by měl v následujících dnech velmi opatrný. Zatím v USA vždy fungovalo, že se při nízkých poklesech indexy vzpamatovaly a hlavní hráči zadali nakupující příkazy. Jenomže indexy se nepropadly, ale v nejlepším případě pouze stagnovaly.

To znamená, že se při silnějších výprodejích nenajdou kupci a trhy mohou výrazně klesnout. Tuto domněnku potvrzuje i nálada manažerů velkých společností, kteří se rozhodli k prodeji svých akcií. I když to nemusí znamenat nutně prodejní signál, manažeři mohou chtít mít hotovost na svých účtech pro budoucí nákupy. Investor by se měl tedy řídit její přístupem a připravovat si hotovost.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo