Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie Applu již přesáhly 400 dolarů! Koncem srpna tak dojde k již pátému splitu akcií

Akcie Applu již přesáhly 400 dolarů! Koncem srpna tak dojde k již pátému splitu akcií

Akcie Applu již přesáhly 400 dolarů! Koncem srpna tak dojde k již pátému splitu akcií
Zdroj: depositphotos.com

Apple se už po páté ve své historii rozhodl provést tzv. split akcií, poté co jejich cena překročila hranici 400 dolarů. Technologický gigant chce tak oslovit širší základnu investorů a zpřístupnit své akcie investorům s nízkým kapitálem.

K splitu neboli rozdělení akcí v poměru 4:1 tak dojde 24. srpna tohoto roku. 

Apple neprovádí split akcií poprvé

Akcie Applu i přes nastalou pandemii koronaviru rostly a jejich hodnota se tak v červenci vyšplhala na své nové maximum přes 400 dolarů. Po překročení této hranice se tak tento technologický gigant rozhodl přejít k takzvanému splitu akcií neboli jejich rozdělení.

To však není pro Apple žádnou novinkou. Stejným procesem si prošel v poměru 2:1 již v letech 1987, 2000 a 2005. Naposledy se k tomuto kroku odhodlal v roce 2014, kdy cena akcií vzrostla na 700 dolarů a split s poměrem 7:1 tak cenu jedné akcie srazil na 100 dolarů.

Cena akcií se opět sníží přibližně na 100 dolarů

Stejně jako v roce 2014 bude cena akcií Applu snížená přibližně na cenu 100 dolarů. Split tak bude proveden v poměru 4:1, přičemž v den jeho konání 24. srpna obdrží všichni z investorů odpovídající množství akcií.

Se snížením je potřeba počítat i u čtvrtletně vyplácených dividend, tak aby odrážela změnu podílu u jednotlivých investorů.

Jednoduše tak při držení jedné akcie s cenou přes 400 dolarů obdrží investor další tři akcie. Celkově tak budou v jeho držení 4 akcie s hodnotou přes 100 dolarů. 

Počínání Applu je však podle většiny investorů ale i některých odborníků více než zastaralé a možná tento krok nepřivede tolik investorů, jak si společnost představuje.

V současnosti je totiž už prakticky zvykem investovat do zlomků akcií. Investorům s jakýmkoliv kapitálem jsou tak akcie Applu ale i dalších velkých společností dostupné.

Překročí cena Applu 2 biliony dolarů?

Jedním z nejočekávanějších událostí je i překročení hranice tržní ceny společnosti přes 2 biliony dolarů. K jeho dosažení zbývá už jen velmi málo a otázkou zůstává, zda split akcií překročení této hranice urychlí nebo naopak.

S největší pravděpodobností se mohou udát hned dva scénáře. Tím prvním je možnost, že investoři vyženou cenu vzhůru před samotným splitem jako tomu bylo i v roce 2000.

Dalším z pravděpodobných možností je i překročení hranice 2 bilionů dolarů po splitu, kdy by nízká cena akcií mohla nalákat více investorů. Jedinou jistotou tak zůstává, že Apple v překročení této hranice nic nezastaví, kdy k tomu však dojde nejde s jistotou určit.

Cena akcií Applu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Split sníží vliv Applu na index Dow Jones

Split akcií Applu však nezmění pouze hodnotu akcií ale i vliv společnosti na jeden z nejznámějších indexů Dow Jones Industrial Average.

V něm byl nejdražším titulem právě Apple s cenou okolo 460 dolarů a hned za ním UnitedHealth Group s cenou akcií přibližně 320 dolarů. Rozdělení akcií na cenu okolo 115 dolarů tak Apple pošle až na 17. místo mezi všemi 30 tituly zahrnutými v indexu. Předním tak bude pojišťovací společnost Travelers s cenou 119 dolarů a za ním společnost Nike s cenou 106 dolarů na akcii.

Navíc Dow Jones Industrial Averege je jedním z nejobchodovanějších indexů v podobě podílových fondů či ETF. Právě poskytovatelé těchto fondů budou muset kvůli rozdělení akcií vyvážit svá portfolia a přesvědčit investory, že i nadále zvládají kopírovat výkonnost daného indexu.

A jaký je váš názor na další split akcií Applu? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Erik1820

Dobry den,
pozeram prave graf a nevidim, ze by cena akcie Apple v r. dosiahla tak vysoku cenu. Moze mi niekto povedat, ze co som prehliadol?

Erik

Portál Finex.cz
Odpověď na Erik1820

Dobrý den, Eriku. Jak už se píše v článku, ke kterému jste poslal komentář, koncem srpna 2020 došlo ke splitu akcií. To znamená, že každý držitel akcií obdržel další akcie. A protože tak vznikla spousta nových akcií, aby se uměle iracionálně nezvedla jejich celková hodnota, cena musela být snížena. Graf už reflektuje cenu po splitu akcií, tedy po jejím snížení.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo