Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Applu již přesáhly 400 dolarů! Koncem srpna tak dojde k již pátému splitu akcií

Publikováno
Akcie Applu již přesáhly 400 dolarů! Koncem srpna tak dojde k již pátému splitu akcií
Zdroj: depositphotos.com

Apple se už po páté ve své historii rozhodl provést tzv. split akcií, poté co jejich cena překročila hranici 400 dolarů. Technologický gigant chce tak oslovit širší základnu investorů a zpřístupnit své akcie investorům s nízkým kapitálem.

K splitu neboli rozdělení akcí v poměru 4:1 tak dojde 24. srpna tohoto roku. 

Apple neprovádí split akcií poprvé

Akcie Applu i přes nastalou pandemii koronaviru rostly a jejich hodnota se tak v červenci vyšplhala na své nové maximum přes 400 dolarů. Po překročení této hranice se tak tento technologický gigant rozhodl přejít k takzvanému splitu akcií neboli jejich rozdělení.

To však není pro Apple žádnou novinkou. Stejným procesem si prošel v poměru 2:1 již v letech 1987, 2000 a 2005. Naposledy se k tomuto kroku odhodlal v roce 2014, kdy cena akcií vzrostla na 700 dolarů a split s poměrem 7:1 tak cenu jedné akcie srazil na 100 dolarů.

Cena akcií se opět sníží přibližně na 100 dolarů

Stejně jako v roce 2014 bude cena akcií Applu snížená přibližně na cenu 100 dolarů. Split tak bude proveden v poměru 4:1, přičemž v den jeho konání 24. srpna obdrží všichni z investorů odpovídající množství akcií.

Se snížením je potřeba počítat i u čtvrtletně vyplácených dividend, tak aby odrážela změnu podílu u jednotlivých investorů.

Jednoduše tak při držení jedné akcie s cenou přes 400 dolarů obdrží investor další tři akcie. Celkově tak budou v jeho držení 4 akcie s hodnotou přes 100 dolarů. 

Počínání Applu je však podle většiny investorů ale i některých odborníků více než zastaralé a možná tento krok nepřivede tolik investorů, jak si společnost představuje.

V současnosti je totiž už prakticky zvykem investovat do zlomků akcií. Investorům s jakýmkoliv kapitálem jsou tak akcie Applu ale i dalších velkých společností dostupné.

Překročí cena Applu 2 biliony dolarů?

Jedním z nejočekávanějších událostí je i překročení hranice tržní ceny společnosti přes 2 biliony dolarů. K jeho dosažení zbývá už jen velmi málo a otázkou zůstává, zda split akcií překročení této hranice urychlí nebo naopak.

S největší pravděpodobností se mohou udát hned dva scénáře. Tím prvním je možnost, že investoři vyženou cenu vzhůru před samotným splitem jako tomu bylo i v roce 2000.

Dalším z pravděpodobných možností je i překročení hranice 2 bilionů dolarů po splitu, kdy by nízká cena akcií mohla nalákat více investorů. Jedinou jistotou tak zůstává, že Apple v překročení této hranice nic nezastaví, kdy k tomu však dojde nejde s jistotou určit.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Split sníží vliv Applu na index Dow Jones

Split akcií Applu však nezmění pouze hodnotu akcií ale i vliv společnosti na jeden z nejznámějších indexů Dow Jones Industrial Average.

V něm byl nejdražším titulem právě Apple s cenou okolo 460 dolarů a hned za ním UnitedHealth Group s cenou akcií přibližně 320 dolarů. Rozdělení akcií na cenu okolo 115 dolarů tak Apple pošle až na 17. místo mezi všemi 30 tituly zahrnutými v indexu. Předním tak bude pojišťovací společnost Travelers s cenou 119 dolarů a za ním společnost Nike s cenou 106 dolarů na akcii.

Navíc Dow Jones Industrial Averege je jedním z nejobchodovanějších indexů v podobě podílových fondů či ETF. Právě poskytovatelé těchto fondů budou muset kvůli rozdělení akcií vyvážit svá portfolia a přesvědčit investory, že i nadále zvládají kopírovat výkonnost daného indexu.

A jaký je váš názor na další split akcií Applu? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Erik1820

Dobry den,
pozeram prave graf a nevidim, ze by cena akcie Apple v r. dosiahla tak vysoku cenu. Moze mi niekto povedat, ze co som prehliadol?

Erik

Redakce Finex

Dobrý den, Eriku. Jak už se píše v článku, ke kterému jste poslal komentář, koncem srpna 2020 došlo ke splitu akcií. To znamená, že každý držitel akcií obdržel další akcie. A protože tak vznikla spousta nových akcií, aby se uměle iracionálně nezvedla jejich celková hodnota, cena musela být snížena. Graf už reflektuje cenu po splitu akcií, tedy po jejím snížení.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎