Apple se už po páté ve své historii rozhodl provést tzv. split akcií, poté co jejich cena překročila hranici 400 dolarů. Technologický gigant chce tak oslovit širší základnu investorů a zpřístupnit své akcie investorům s nízkým kapitálem.
K splitu neboli rozdělení akcí v poměru 4:1 tak dojde 24. srpna tohoto roku.
Apple neprovádí split akcií poprvé
Akcie Applu i přes nastalou pandemii koronaviru rostly a jejich hodnota se tak v červenci vyšplhala na své nové maximum přes 400 dolarů. Po překročení této hranice se tak tento technologický gigant rozhodl přejít k takzvanému splitu akcií neboli jejich rozdělení.
To však není pro Apple žádnou novinkou. Stejným procesem si prošel v poměru 2:1 již v letech 1987, 2000 a 2005. Naposledy se k tomuto kroku odhodlal v roce 2014, kdy cena akcií vzrostla na 700 dolarů a split s poměrem 7:1 tak cenu jedné akcie srazil na 100 dolarů.
Cena akcií se opět sníží přibližně na 100 dolarů
Stejně jako v roce 2014 bude cena akcií Applu snížená přibližně na cenu 100 dolarů. Split tak bude proveden v poměru 4:1, přičemž v den jeho konání 24. srpna obdrží všichni z investorů odpovídající množství akcií.
Se snížením je potřeba počítat i u čtvrtletně vyplácených dividend, tak aby odrážela změnu podílu u jednotlivých investorů.
Jednoduše tak při držení jedné akcie s cenou přes 400 dolarů obdrží investor další tři akcie. Celkově tak budou v jeho držení 4 akcie s hodnotou přes 100 dolarů.
Počínání Applu je však podle většiny investorů ale i některých odborníků více než zastaralé a možná tento krok nepřivede tolik investorů, jak si společnost představuje.
V současnosti je totiž už prakticky zvykem investovat do zlomků akcií. Investorům s jakýmkoliv kapitálem jsou tak akcie Applu ale i dalších velkých společností dostupné.
Překročí cena Applu 2 biliony dolarů?
Jedním z nejočekávanějších událostí je i překročení hranice tržní ceny společnosti přes 2 biliony dolarů. K jeho dosažení zbývá už jen velmi málo a otázkou zůstává, zda split akcií překročení této hranice urychlí nebo naopak.
S největší pravděpodobností se mohou udát hned dva scénáře. Tím prvním je možnost, že investoři vyženou cenu vzhůru před samotným splitem jako tomu bylo i v roce 2000.
Dalším z pravděpodobných možností je i překročení hranice 2 bilionů dolarů po splitu, kdy by nízká cena akcií mohla nalákat více investorů. Jedinou jistotou tak zůstává, že Apple v překročení této hranice nic nezastaví, kdy k tomu však dojde nejde s jistotou určit.
Split sníží vliv Applu na index Dow Jones
Split akcií Applu však nezmění pouze hodnotu akcií ale i vliv společnosti na jeden z nejznámějších indexů Dow Jones Industrial Average.
V něm byl nejdražším titulem právě Apple s cenou okolo 460 dolarů a hned za ním UnitedHealth Group s cenou akcií přibližně 320 dolarů. Rozdělení akcií na cenu okolo 115 dolarů tak Apple pošle až na 17. místo mezi všemi 30 tituly zahrnutými v indexu. Předním tak bude pojišťovací společnost Travelers s cenou 119 dolarů a za ním společnost Nike s cenou 106 dolarů na akcii.
Navíc Dow Jones Industrial Averege je jedním z nejobchodovanějších indexů v podobě podílových fondů či ETF. Právě poskytovatelé těchto fondů budou muset kvůli rozdělení akcií vyvážit svá portfolia a přesvědčit investory, že i nadále zvládají kopírovat výkonnost daného indexu.
A jaký je váš názor na další split akcií Applu? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.