Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (10. – 14. srpna) – Koronavirus stále hlavním tématem

Publikováno
Burza s odstupem (10. – 14. srpna) – Koronavirus stále hlavním tématem

Krize způsobená koronavirem už trvá velmi dlouho. V Číně prakticky od začátku roku 2020 a v Evropě od března 2020. První vlna epidemie je snad za námi. Dnes již máme o této nemoci daleko více poznatků než v březnu, ale i přesto druhý srpnový týden ukázal, že Covid-19 je pořád nejvíc sledovanou záležitostí a hlavním zdrojem kurzotvorných zpráv.

Ty jsou v podstatě dvojího druhu: buď o postupu hledání vakcíny anebo o nárůstu či úbytku nakažených a zavadění nebo rušeních bezpečnostních omezení. Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Ruská vakcína: konec krize?

Jedenáctého srpna se všechny finanční trhy vydaly směrem nahoru. Spouštěčem byla zpráva, že Rusko vyvinulo vlastní vakcínu proti koronaviru. Následně se však experti ze západních zemí, proti této vakcíně ohradili, protože jejímu rychlému patentování brání časově náročné zkoušky a její ověření. To však Rusko neomezí v její výrobě a očkování vlastní populace.

Objevení vakcíny anebo účinných léků bude znamenat konec krize.

Dokud se tak nestane, finanční trhy a jednotlivé vlády se budou neustále nacházet v krizovém režimu, který je odlišný od normálního fungování ekonomiky. Tuto nestabilitu potvrdilo páteční obchodování – 14. srpna, kdy se evropské trhy opět ponořily do červené barvy. Počet nakažených vzrostl. Paříž a Marseille se rozhodly zavést na frekventovaných ulicích povinné nošení roušek.

Jak si vedly indexy?

Velmi dobrý výkon předvedl japonský Nikkei a za týden přidal 4,3 procenta. Hlavní podíl na tom má to, že evropská páteční korekce ze 14. srpna, se japonskému trhu vyhnula, protože burza v Tokiu, byla již zavřená. O tom, zda propad a špatná nálada bude pokračovat, napoví japonská burza z neděle na pondělí.

Evropě se z pohledu celého týdne dařilo, i když ve čtvrtek a v pátek evropské indexy umazávaly své zisky. Německý Dax tak týdně posílil o 1,7 procenta, CAC přidal 1,5 procenta, a vítězem se stala Španělská burza se ziskem 2,6 procent.

Americké trhy zakončily obchodování skoro beze změn. Dow Jones se pohnul směrem nahoru pouze o 0,5 procent, a Nasdaq přidal ještě méně: 0,2. Americké trhy v podstatě stagnovaly, výsledková sezona se blíží ke konci a tak se o další zprávy bude starat především Donald Trump a koronavirus.

Silný propad zlata

Hlavní událostí druhého srpnového týdne byla silná korekce na zlatu. Poté, co zlato překonalo hranici 2000 dolarů, v úterní seanci ztratilo 5,8 procent. Na zlatu došlo k vybírání zisků. To je pochopitelné, rekordní hodnoty k tomu vybízely. Zpráva o ruské vakcíně je negativní zprávou pro zlato, protože jak zmíněno výše, by to znamenalo konec koronakrize.

Tím pádem, aspoň na chvíli, by se svět stal bezpečnějším místem. Následně se zlato stabilizovalo na částce 1950 amerických dolarů. Na negativní vývoj na zlatě reagovalo stejně stříbro. Stříbru se nepodařilo prolomit hranic 30 dolarů, a pokleslo na hodnotu 26,6 dolarů.

Aktuální cena zlata

Zlato na konci s dechem?

Z pohledu technické analýzy bude důležitá hodnota 1900 dolarů. Dva tři špatné dny na zlatě ještě neznamenají obrat dlouhodobého vzestupného trendu. I když by čistě hypoteticky koronakrize skončila, euforie potrvá jen několik dní. Následně přijde vystřízlivění a začne se řešit, jak celý účet za krizi uhradit. Tento tlak bude silný především v Evropské Unii, protože státy byly zasaženy různě.

Evropská solidarita spíše nefunguje a krize se tedy může prohlubovat. Dalším otazníkem je, jak se jednotlivé vlády vyrovnají se stoupající nezaměstnaností. A o geopolitické situaci netřeba mluvit. Napětí mezi Čínou a USA nebude polevovat a situace na blízkém východě díky Libanonu, je na pokraji výbuchu. Zlato i nadále zůstává dlouhodobě v růstovém kanálu.

Otočení trendu

Americká investiční banka Goldman Sachs varovala před změnou trendu přicházejícího se změnou nálady související s koncem koronakrize.

V současné době jsou na vrcholu hlavně akcie technologických firem. Technologický index drží především firmy GAFA.

Tyto akcie se ukázaly jako velmi dobrá investice. Už dnes ale velká část analytiků upozorňuje na možnost bubliny u těchto hodnot. S koncem krize by se investoři mohli rozhodnout k rychlému vybíraní zisku, tedy prodeji.

Získanou hotovost by pak mohli využít k nákupu cyklických akcií, které naopak velmi trpěly a jsou nyní k mání za zajímavou cenu. Pokud si tedy myslíte, že se konec krize blíží, můžete se začít poohlížet po cyklických akciích.

Pražská burza: výsledky ČEZ

ČEZ patří k nejsledovanějším akciím na Pražské burze, proto zveřejnění hospodaření patří k vrcholům výsledkové sezony v Praze.

Firma oznámila v současném krizovém kontextu nadprůměrné výsledky. Čistý zisk ve druhém kvartálu byl 2,5 miliardy korun. Společnost také zvýšila svůj odhad na celoroční zisk EBIDTA z 61-64 miliard na 62-64 miliard. To je velmi pozitivní krok v situaci, kdy drtivá většina firem hlásí pokles zisku v desítkách procent.

Po tak dobrých číslech by se dalo očekávat, že cena akcií bude raketové růst. Po oznámení výsledku 11. srpna akcie přidaly skromných 1,5 procent a obchodovaly se za 475 korun. V pátek však byla cena skoro identická: 476, 50 korun.

Aktuální cena akcií ČEZ

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V podstatě dobré výsledky se na ceně neprojevily. To se dá vysvětlit velkým nezájmem zahraničních investorů o českou burzu.

Potvrzení stability v současné době je dnes investory řádně oceněno. Jelikož však nikdo z českých velkých hráčů nezačal nakupovat, cena akcií zůstala nezměněna. Výsledky ČEZu jen ukázaly, jak moc Pražská burza nepodléhá zákonům trhu.

Výsledková sezona pomalu končí, ale i přesto se v USA najde několik zajímavých firemních zpráv: 18. srpna publikoval svá čísla řetězec Walmart. Jeho čísla ukáží, jak je na tom chuť Američanů utrácet. A dnes 19. srpna oznámí své výsledky výrobce grafických karet NVIDIA, abychom si mohli udělat obrázek, jak je na tom technologický segment během koronakrize.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎