Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Komodity » Warren Buffett vstupuje na trh se zlatem – Podpoří to růst zlata?

Warren Buffett vstupuje na trh se zlatem – Podpoří to růst zlata?

Warren Buffett vstupuje na trh se zlatem - Podpoří to růst zlata?

Na začátku tohoto týdne (17. 8. 2020) vyšlo najevo, že společnost legendárního amerického investora Warrena Buffetta Berkshire Hathaway získala významný podíl v Barrick Gold, což je jedna z nejznámějších společností zabývající se těžbou zlata.

Celková hodnota této transakce je odhadována na zhruba 625 milionů dolarů. Jakmile prosákly informace o akvizici, akcie Barrick Gold skokově posílily.

Aktuální cena akcií Barrick Gold

Cena za 1 akcii
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Spoustu investorů tento krok překvapil, neboť slavné Orákulum z Omahy se vždy profilovalo jako velký odpůrce zlata a všeho s ním spojeného.

zlato investiční slitky
Zdroj: depositphotos.com

Zlato Buffett vždy považoval za aktivum podřadné akciím a současný obrat ve strategii je proto bezprecedentní událostí, o níž se nyní vedou hlasité debaty.

Ačkoliv se však tento krok může jevit jako překvapivý, má svou logiku. Existuje několik bodů, s nimiž bychom se měli seznámit, než akvizici Barrick Gold označíme za stařecký vrtoch investora za zenitem.

Akvizice se týká těžařské společnosti, nikoliv zlata samotného

Buffett vždy kritizoval samotné zlato, ne byznys, který se kolem něj točí.

Investici do zlata srovnal např. s koupí pole nebo akvizicí nějaké firmy – zatímco pole může vytvářet plodiny a generovat tak nové zisky a firma může vyvíjet nové výrobky, vyplácet dividendu a růst, zlato podle Buffetta zůstane vždy zlatem, tedy velkou, blyštivou hroudou bez nějakého vyššího smyslu.

Barrick Gold vyplácí zajímavou dividendu

Buffet měl vždy rád firmy, které svým investorům vyplácí podíl ze zisků. I tento bod si můžeme odškrtnout – Barrick Gold v současnosti vyplácí dividendu v hodnotě zhruba 1,2 %.

Ta navíc neustále roste, což dokazuje, že se Barrick Gold o své úspěchy ráda dělí. Oproti minulému roku hodnota dividendy vzrostla na dvojnásobek, přičemž se dá očekávat, že bude růst i v budoucnu.

Akcie GOLD jsou rozumně naceněné

Společnost, do níž se Buffett rozhodl investovat, v době akvizice nebyla předražená. Právě naopak – její akcie se vyznačují mimořádně příznivým P/E, což jí nechává spoustu prostoru pro další růst v budoucnu.

zlaté cihly

Zde je však nutné podotknout, že jsou akcie Barrick Gold úzce spjaty s cenovým vývojem samotné zlaté komodity. Ta, historicky považovaná za bezpečný přístav, je teď v důsledku koronavirové krize na historickém vrcholu.

Přestože se spojení Warrena Buffetta a zlata ještě donedávna zdálo být něčím, co vůbec nepřichází v úvahu, dnes již se jedná o realitu, na níž se investorská veřejnost teprve učí reagovat.

Nakonec se však jedná jen o další z celé řady bizarních událostí, jejichž hlavním jmenovatelem je koronavirus a jež bychom si ještě před rokem vůbec nedokázali představit.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo