Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett vstupuje na trh se zlatem – Podpoří to růst zlata?

Publikováno
Warren Buffett vstupuje na trh se zlatem – Podpoří to růst zlata?

Na začátku tohoto týdne (17. 8. 2020) vyšlo najevo, že společnost legendárního amerického investora Warrena Buffetta Berkshire Hathaway získala významný podíl v Barrick Gold, což je jedna z nejznámějších společností zabývající se těžbou zlata.

Celková hodnota této transakce je odhadována na zhruba 625 milionů dolarů. Jakmile prosákly informace o akvizici, akcie Barrick Gold skokově posílily.

Aktuální cena akcií Barrick Gold

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GOLD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Spoustu investorů tento krok překvapil, neboť slavné Orákulum z Omahy se vždy profilovalo jako velký odpůrce zlata a všeho s ním spojeného.

Zdroj: depositphotos.com

zlato investiční slitky

Zlato Buffett vždy považoval za aktivum podřadné akciím a současný obrat ve strategii je proto bezprecedentní událostí, o níž se nyní vedou hlasité debaty.

Ačkoliv se však tento krok může jevit jako překvapivý, má svou logiku. Existuje několik bodů, s nimiž bychom se měli seznámit, než akvizici Barrick Gold označíme za stařecký vrtoch investora za zenitem.

Akvizice se týká těžařské společnosti, nikoliv zlata samotného

Buffett vždy kritizoval samotné zlato, ne byznys, který se kolem něj točí.

Investici do zlata srovnal např. s koupí pole nebo akvizicí nějaké firmy – zatímco pole může vytvářet plodiny a generovat tak nové zisky a firma může vyvíjet nové výrobky, vyplácet dividendu a růst, zlato podle Buffetta zůstane vždy zlatem, tedy velkou, blyštivou hroudou bez nějakého vyššího smyslu.

Barrick Gold vyplácí zajímavou dividendu

Buffet měl vždy rád firmy, které svým investorům vyplácí podíl ze zisků. I tento bod si můžeme odškrtnout – Barrick Gold v současnosti vyplácí dividendu v hodnotě zhruba 1,2 %.

Ta navíc neustále roste, což dokazuje, že se Barrick Gold o své úspěchy ráda dělí. Oproti minulému roku hodnota dividendy vzrostla na dvojnásobek, přičemž se dá očekávat, že bude růst i v budoucnu.

Akcie GOLD jsou rozumně naceněné

Společnost, do níž se Buffett rozhodl investovat, v době akvizice nebyla předražená. Právě naopak – její akcie se vyznačují mimořádně příznivým P/E, což jí nechává spoustu prostoru pro další růst v budoucnu.

zlaté cihly

Zde je však nutné podotknout, že jsou akcie Barrick Gold úzce spjaty s cenovým vývojem samotné zlaté komodity. Ta, historicky považovaná za bezpečný přístav, je teď v důsledku koronavirové krize na historickém vrcholu.

Přestože se spojení Warrena Buffetta a zlata ještě donedávna zdálo být něčím, co vůbec nepřichází v úvahu, dnes již se jedná o realitu, na níž se investorská veřejnost teprve učí reagovat.

Nakonec se však jedná jen o další z celé řady bizarních událostí, jejichž hlavním jmenovatelem je koronavirus a jež bychom si ještě před rokem vůbec nedokázali představit.

Poznámka

TIP: Zaujaly vás akcie Barrick Gold? Podívejte se na další akciové tituly těžařů zlata.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎