Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (15. – 19. února) – Konsolidace trhů z důvodů anticipace inflace?

Publikováno
Burza s odstupem (15. – 19. února) – Konsolidace trhů z důvodů anticipace inflace?

Světové trhy zahájily konsolidace neboli ustálení svých hodnot. V první polovině týdne mírně rostly, následně v závěru týdne mírně klesaly. Důvodů pro pokles bylo hned několik. Bezprostředním důvodem byla špatná čísla z pracovního trhu v USA. Od 7. do 13. února se na amerických úřadech zapsalo 861 000 nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Analytikové jich však očekávali pouze 775 000. Celkový počet nezaměstnaných Američanů je nyní 18,3 milionů. 

Vývoj nezaměstnanosti v USA. Zdroj: Fred.org

K tomuto číslu je potřeba započítat lidi, kteří již ze systému vypadli. I když oficiální údaje uvádějí číslo 6,3 % nezaměstnaných, americký Fed počítá celkem s 10 % nezaměstnaných. Počet nově zapsaných je větší než první únorový týden. A to se investorům nelíbilo. Reálná ekonomická situace tak zřejmě má daleko k rekordním hodnotám amerických burzovních indexů.

Máme očekávat velkou inflaci?

Trhy vždy do svého ocenění započítávají ekonomický vývoj v následujících týdnech. Jaký scénář tedy anticipují? V současnosti jsou hlavními katalyzátory: konec koronaviru, který bude znamenat otevření ekonomik a strach ze zvýšení úrokových sazeb. Tyto dva katalyzátory mají společného jmenovatele a tím je inflace.

Inflace se již delší dobu projevuje na komoditách. Růst cen komodit nám umožňuje odhadovat i vývoj světové ekonomie. Konec koronakrize bude znamenat obrovský nárůst ze strany poptávky. Lidé dlouho necestovali, nebo si nemohli užít dobrého jídla a pití a skoro po roce v různých druzích izolace se vrhnou na konzumaci. Vzroste poptávka a tím i ceny.

Poznámka

Přečtěte si: Co je to inflace?

Avšak tento růst cen bude způsoben i ze strany nabídky. Z důvodu snížení poptávky byla velká část výrobních kapacit omezena nebo jednoduše pozastavena. I dnes je velmi těžké říct s jistotou, kdy nastane konec koronakrize. Proto je výhodnější výrobní provozy pozastavit. Obnovení původních kapacit může být dlouhé. To způsobí, že zboží se stane vzácnější, a tím pádem si spotřebitelé budou muset připlatit.

Nezapomeňme také, že i politici se mohou radovat z vyšší inflace. Ta jim umožní vylepšit číselně příjmy do státní pokladny. Jednoduše: trhy očekávají větší inflaci.

Inflace a úrokové sazby

Ještě před půl rokem nebylo jasné, zda nepůjdeme cestou deflace. Avšak trhy se dnes jasně přiklánějí k inflačnímu scénáři. To je důvod, proč od začátku roku zaznamenáváme větší růst u cyklických akcií. Růst inflace je však první krok. Pokud inflace překročí dvě nebo více procent, centrální banky budou muset zasáhnout zvýšením sazeb.

Zvýšení úrokových sazeb by automaticky znamenalo konec růstového večírku na světových burzách.

Nekonečné zásoby hotovosti vyschnou. Je velkou neznámou jak silnou korekci trhy zažijí, ale moment paniky může být velký.

Připomeňme si, že i malé zvýšení sazeb nedokázal ustát Donald Trump. Nakonec bojoval za jejich snížení a to v době před koronou. Zvýšení sazeb by zvedlo náklady na obsluhu státních a firemních dluhů, které u vyspělých ekonomik dosahuje monstrózních rozměrů. Je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti centrální bankéři budou muset rozhodnout buď mezi větší inflací, nebo vyššími úrokovými sazbami. Současná nejistota na trhu pramení právě z toho, že nikdo neví, kdy a hlavně jak na tuto otázku současní politici odpoví.

Indexy: Asie zase s nejlepším ziskem

Toto se stává skoro železným pravidlem v našem sledování indexů světových trhů. Na prvním místě skončily indexy v Asii. Japonský Nikkei vzrostl o 1,7 %. Hongkongský Hang Seng získal 1,6 %. Burza v Šanghaji posílila s nejmenším ziskem 1,1 %.

V Evropě se burzám již tak dobře nedařilo. Francouzský CAC40 ještě zaznamenal solidní přírůstek 1,3 %. Avšak německý DAX už byl ve ztrátě 0,35 %. Britský FTSE posílil o 0,6 %.

Zámořské indexy dosáhly taktéž nepřesvědčivých výsledků. Dow Jones vyrostl o kosmetických 0,11 %. S&P500 ztratil 0,7 %. Technologický Nasdaq100 se propadl do výraznější ztráty a odepsal 1,57 %. Nedařilo se akciím Moderny, AMD nebo Tesle. Tyto akcie ztratily přes 4 % za třetí únorový týden. I tak to jejich vlastníky akcií nemusí mrzet, pokud je drželi než rok.

Firemní zprávy: Katastrofální výsledky Renaultu

V minulém díle našeho seriálu jsme zmiňovali dobré výsledky japonských automobilek. Za dobrým výsledkem japonských automobilek stály především stoupající prodeje v Asií a to zejména v Číně. Situace v Evropě je o poznání horší. V lednu 2021 se prodalo o 22,7 % v Evropě méně aut než v předchozím roce. To představuje pokles o 726 491 vozů. Tato situace se nepříjemně dotkne i České Republiky, kde automobilový průmysl patří ke strategickým odvětvím.

Na špatnou situaci v automobilovém průmyslu doplatila francouzská automobilka Renault. Automobilka zveřejnila svoje výsledky 19 února. Za rok 2020 skupina prodala 2,95 milionu aut, což představuje pokles o 21,3 % oproti minulému roku.

Obrat se zmenšil také o 21,7 % a klesl na 43,5 miliard euro. Čistá ztráta dosáhla obrovského čísla 8 miliard eur. V roce 2019 automobilka dosáhla čistého zisku 19 milionů eur. Tuto obrovskou ztrátu za rok 2020 bude v následujících letech jen těžko dohánět.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Renault Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Automobilka sice představila pozitivní výhled do budoucnosti, ale pokud se ekonomická situace výrazně nezlepší, lze jen těžko očekávat, že lidé začnou kupovat nová auta. Akcie Renaultu reagovaly negativně a po zveřejnění výsledků za jeden den odepsaly 4,43 %

Komodity: Konsolidace na ropě a růst cen kovů

Ropa přerušila svojí jízdu až v závěru týdne. Prakticky od začátku února cena ropy stoupala každý den. Prozatím dosáhla svého vrcholu 18. února, kdy se barel ropy Brent prodával za 65,11 dolarů. Na konci týdne se ceny Brentu dostaly zpět pod 63 dolarů. Americká lehká ropa uzavřela týden na 59 dolarech.

Oživení čínské poptávky po kovech nám ukazuje realitu inflačního scénáře. Cena mědi zaznamenala svoje maxima od roku 2012 a dosáhla ceny 8650 dolarů za tunu. Stejně tak se nachází v silné růstové dynamice ostatní kovy: zinek, nikl a hliník. Velmi rychle roste cena dřeva. To dosáhlo svého absolutního maxima 1000 dolarů na burze v Chicagu.

Oproti tomu padá cena zlata. Zlato se obchodovalo na úrovni 1770 dolarů za trojskou unci a stříbro přešlapovalo na místě a týden uzavřelo na 27,1 dolarech za unci. Právě scénář zvýšení sazeb by byl negativní i pro cenu zlata. Otázkou však zůstává, zda se politici k tomuto kroku odhodlají. Zatím tak i přes pokles zlato zůstává v dlouhodobém růstovém kanále.

Slovo závěrem: Politici u kormidla

Trhy jsou dnes na rozcestí. Růst cen akcií naznačuje brzký konec koronaviru a znovuotevření ekonomik po celém světě. To bude znamenat růst cen. Jak se politici zachovají, pokud se naplno rozběhne inflace? Klíčovou otázkou je, jak dlouho budou politici ještě podporovat ekonomiku a jak dlouho budou držet uměle nízké úrokové sazby. To se dá jen velmi těžko odhadovat. Předpovídat kroky politiků je jako věštění z křišťálové koule.

Investor by se měl i nadále snažit budovat defenzivní portfolio.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎