Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem (15. – 19. února) – Konsolidace trhů z důvodů anticipace inflace?

Burza s odstupem (15. – 19. února) – Konsolidace trhů z důvodů anticipace inflace?

Burza s odstupem (15. – 19. února) – Konsolidace trhů z důvodů anticipace inflace?

Světové trhy zahájily konsolidace neboli ustálení svých hodnot. V první polovině týdne mírně rostly, následně v závěru týdne mírně klesaly. Důvodů pro pokles bylo hned několik. Bezprostředním důvodem byla špatná čísla z pracovního trhu v USA. Od 7. do 13. února se na amerických úřadech zapsalo 861 000 nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Analytikové jich však očekávali pouze 775 000. Celkový počet nezaměstnaných Američanů je nyní 18,3 milionů. 

Vývoj nezaměstnanosti v USA. Zdroj: Fred.org

K tomuto číslu je potřeba započítat lidi, kteří již ze systému vypadli. I když oficiální údaje uvádějí číslo 6,3 % nezaměstnaných, americký Fed počítá celkem s 10 % nezaměstnaných. Počet nově zapsaných je větší než první únorový týden. A to se investorům nelíbilo. Reálná ekonomická situace tak zřejmě má daleko k rekordním hodnotám amerických burzovních indexů.

Máme očekávat velkou inflaci?

Trhy vždy do svého ocenění započítávají ekonomický vývoj v následujících týdnech. Jaký scénář tedy anticipují? V současnosti jsou hlavními katalyzátory: konec koronaviru, který bude znamenat otevření ekonomik a strach ze zvýšení úrokových sazeb. Tyto dva katalyzátory mají společného jmenovatele a tím je inflace.

Inflace se již delší dobu projevuje na komoditách. Růst cen komodit nám umožňuje odhadovat i vývoj světové ekonomie. Konec koronakrize bude znamenat obrovský nárůst ze strany poptávky. Lidé dlouho necestovali, nebo si nemohli užít dobrého jídla a pití a skoro po roce v různých druzích izolace se vrhnou na konzumaci. Vzroste poptávka a tím i ceny.

Avšak tento růst cen bude způsoben i ze strany nabídky. Z důvodu snížení poptávky byla velká část výrobních kapacit omezena nebo jednoduše pozastavena. I dnes je velmi těžké říct s jistotou, kdy nastane konec koronakrize. Proto je výhodnější výrobní provozy pozastavit. Obnovení původních kapacit může být dlouhé. To způsobí, že zboží se stane vzácnější, a tím pádem si spotřebitelé budou muset připlatit.

Nezapomeňme také, že i politici se mohou radovat z vyšší inflace. Ta jim umožní vylepšit číselně příjmy do státní pokladny. Jednoduše: trhy očekávají větší inflaci.

Inflace a úrokové sazby

Ještě před půl rokem nebylo jasné, zda nepůjdeme cestou deflace. Avšak trhy se dnes jasně přiklánějí k inflačnímu scénáři. To je důvod, proč od začátku roku zaznamenáváme větší růst u cyklických akcií. Růst inflace je však první krok. Pokud inflace překročí dvě nebo více procent, centrální banky budou muset zasáhnout zvýšením sazeb.

Zvýšení úrokových sazeb by automaticky znamenalo konec růstového večírku na světových burzách.

Nekonečné zásoby hotovosti vyschnou. Je velkou neznámou jak silnou korekci trhy zažijí, ale moment paniky může být velký.

Připomeňme si, že i malé zvýšení sazeb nedokázal ustát Donald Trump. Nakonec bojoval za jejich snížení a to v době před koronou. Zvýšení sazeb by zvedlo náklady na obsluhu státních a firemních dluhů, které u vyspělých ekonomik dosahuje monstrózních rozměrů. Je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti centrální bankéři budou muset rozhodnout buď mezi větší inflací, nebo vyššími úrokovými sazbami. Současná nejistota na trhu pramení právě z toho, že nikdo neví, kdy a hlavně jak na tuto otázku současní politici odpoví.

Indexy: Asie zase s nejlepším ziskem

Toto se stává skoro železným pravidlem v našem sledování indexů světových trhů. Na prvním místě skončily indexy v Asii. Japonský Nikkei vzrostl o 1,7 %. Hongkongský Hang Seng získal 1,6 %. Burza v Šanghaji posílila s nejmenším ziskem 1,1 %.

V Evropě se burzám již tak dobře nedařilo. Francouzský CAC40 ještě zaznamenal solidní přírůstek 1,3 %. Avšak německý DAX už byl ve ztrátě 0,35 %. Britský FTSE posílil o 0,6 %.

Vývoj britského indexu FTSE
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zámořské indexy dosáhly taktéž nepřesvědčivých výsledků. Dow Jones vyrostl o kosmetických 0,11 %. S&P500 ztratil 0,7 %. Technologický Nasdaq100 se propadl do výraznější ztráty a odepsal 1,57 %. Nedařilo se akciím Moderny, AMD nebo Tesle. Tyto akcie ztratily přes 4 % za třetí únorový týden. I tak to jejich vlastníky akcií nemusí mrzet, pokud je drželi než rok.

Firemní zprávy: Katastrofální výsledky Renaultu

V minulém díle našeho seriálu jsme zmiňovali dobré výsledky japonských automobilek. Za dobrým výsledkem japonských automobilek stály především stoupající prodeje v Asií a to zejména v Číně. Situace v Evropě je o poznání horší. V lednu 2021 se prodalo o 22,7 % v Evropě méně aut než v předchozím roce. To představuje pokles o 726 491 vozů. Tato situace se nepříjemně dotkne i České Republiky, kde automobilový průmysl patří ke strategickým odvětvím.

Na špatnou situaci v automobilovém průmyslu doplatila francouzská automobilka Renault. Automobilka zveřejnila svoje výsledky 19 února. Za rok 2020 skupina prodala 2,95 milionu aut, což představuje pokles o 21,3 % oproti minulému roku.

Obrat se zmenšil také o 21,7 % a klesl na 43,5 miliard euro. Čistá ztráta dosáhla obrovského čísla 8 miliard eur. V roce 2019 automobilka dosáhla čistého zisku 19 milionů eur. Tuto obrovskou ztrátu za rok 2020 bude v následujících letech jen těžko dohánět.

Vývoj cen akcií Renaultu
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Automobilka sice představila pozitivní výhled do budoucnosti, ale pokud se ekonomická situace výrazně nezlepší, lze jen těžko očekávat, že lidé začnou kupovat nová auta. Akcie Renaultu reagovaly negativně a po zveřejnění výsledků za jeden den odepsaly 4,43 %

Komodity: Konsolidace na ropě a růst cen kovů

Ropa přerušila svojí jízdu až v závěru týdne. Prakticky od začátku února cena ropy stoupala každý den. Prozatím dosáhla svého vrcholu 18. února, kdy se barel ropy Brent prodával za 65,11 dolarů. Na konci týdne se ceny Brentu dostaly zpět pod 63 dolarů. Americká lehká ropa uzavřela týden na 59 dolarech.

Vývoj cen ropy WTI
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Oživení čínské poptávky po kovech nám ukazuje realitu inflačního scénáře. Cena mědi zaznamenala svoje maxima od roku 2012 a dosáhla ceny 8650 dolarů za tunu. Stejně tak se nachází v silné růstové dynamice ostatní kovy: zinek, nikl a hliník. Velmi rychle roste cena dřeva. To dosáhlo svého absolutního maxima 1000 dolarů na burze v Chicagu.

Vývoj ceny mědi
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Oproti tomu padá cena zlata. Zlato se obchodovalo na úrovni 1770 dolarů za trojskou unci a stříbro přešlapovalo na místě a týden uzavřelo na 27,1 dolarech za unci. Právě scénář zvýšení sazeb by byl negativní i pro cenu zlata. Otázkou však zůstává, zda se politici k tomuto kroku odhodlají. Zatím tak i přes pokles zlato zůstává v dlouhodobém růstovém kanále.

Slovo závěrem: Politici u kormidla

Trhy jsou dnes na rozcestí. Růst cen akcií naznačuje brzký konec koronaviru a znovuotevření ekonomik po celém světě. To bude znamenat růst cen. Jak se politici zachovají, pokud se naplno rozběhne inflace? Klíčovou otázkou je, jak dlouho budou politici ještě podporovat ekonomiku a jak dlouho budou držet uměle nízké úrokové sazby. To se dá jen velmi těžko odhadovat. Předpovídat kroky politiků je jako věštění z křišťálové koule.

Investor by se měl i nadále snažit budovat defenzivní portfolio.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo