Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v eurozóně klesá a drží se na 0,7 %. Jak je na tom Česká republika?

Publikováno
Inflace v eurozóně klesá a drží se na 0,7 %. Jak je na tom Česká republika?

Podle údajů podaných Eurostatem se inflace v zemích plátcích eurem snížila o 0,1 %. Česká republika naopak v měsíci říjnu zaznamenala růst.

Inflace klesla z 0,8 % na 0,7 %

V pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat informace o meziroční inflaci týkající se zemí, které používají euro. Z ní vyplývá, že inflace v těchto zemích klesla z 0,8 % na 0,7 %. Největší pokles však můžeme pozorovat meziročně nejen v eurozóně ale i EU. Přičemž před rokem v EU rostla inflace o 2,3 %.

Největší růst inflace v EU zaznamenalo Rumunsko s 3,2 %. Hned za ním se poté umístilo Maďarsko s 3 % a Slovensko s 2,9 %. Naopak deflaci čelí Kypr s – 0,5 procenty, Portugalsko s – 0,1 % a Řecko s – 0,3 %.  Průměrně pak inflace ve všech 28 členských zemích klesla z 1,2 % na 1,1 %.

Česká republika se drží na 2,7%

V ČR inflace vzrostla meziročně podle informací Českého statistického úřadu o 2,7 %. Tento růst byl poznat zejména na cenách bydlení a potravin. U bydlení nejvíce zdražila elektřina – o 3,8 %.

Naopak zlevnily například telekomunikační služby a oblečení. Podle prognózy České národní banky se inflace může během listopadu vyšplhat na 2,9 %, s kterými by poté měla pokračovat i do nového roku.

Německo se kvůli HDP vyhnulo recesi

U našeho souseda inflace vzrostla meziročně o 0,9 %. Z měsíčního pohledu pak růst nebyl tak drastický a představoval 0,1 %. Důležitou zprávou je však především růst HDP, který si polepšil o 0,1 %. Kvůli němu se tedy Německo těsně vyhnulo recesi, která by mohla negativně ovlivnit i náš trh.

Líbil se vám tento článek?
31
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎