Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (1. – 5. června 2020) – Klid nebo chaos na scéně?

Publikováno
Burza s odstupem (1. – 5. června 2020) – Klid nebo chaos na scéně?

Kdo vstoupil poprvé v životě na burzu prvního června a vydržel na ní až do pátku, mohl vybírat velmi tučné zisky. Rostly prakticky všechny akcie, jak napříč všemi burzami, tak napříč všemi odvětvími. Nikdo nemohl sáhnout vedle.

Optimistický růst finančních trhů však není podložen realitou.

Svět se velmi pomalu vrací k normální ekonomické činnosti. Škody ještě nejsou sečteny a teprve se začne propouštět, avšak trhy aspoň zdánlivě sázejí na rychlé ekonomické oživení.

Klid na mezinárodní scéně

Kdybychom hledali důvody tohoto růstu, tak odpovědi pro tento týden jsou jasné: uvolnění mezinárodního napětí a zasedání ECB. Koronavirus a obchodní válku mezi USA a Čínou vystřídaly obrázky nepokojů a rabování v USA.

Jistě se jedná o velké vnitrostátní a společenské téma v USA, ale tyto skutečnosti nechávají americkou burzu chladnou. Velká část nepokojů se odehrává v oblastech s nízkou ekonomickou aktivitou, a proto zatím trhy nemají důvod k přehnané reakci.

Ba právě naopak zaměření na domácí scénu přinese úlevu pro obchodníky sledující twitterový účet Donalda Trumpa. To, že konflikt mezi USA a Čínou nebyl na předních stránkách novin, neznamená, že problém je vyřešen. Proto by investoři neměli předčasně jásat a vracet se bezhlavě na trhy.

ECB za kormidlem

Jelikož není ani výsledková sezóna firem, ani na mezinárodním poli zdánlivý klid, trhy očekávaly v podstatě jedinou událost a to zasedání ECB. Čekalo se, že ECB udělá vše proto, aby zajistila stabilitu především finančních trhů a evropských bank. Tento optimismus byl naplněn.

ECB zvýšila protikrizový program PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme) o 600 mld. ​EUR​ na celkových 1350 mld. ​EUR​ a čisté nákupy aktiv prodloužila až do června 2021. Tyto astronomické částky mají uklidnit trh, a tak se i stalo. Německý DAX zahajoval týden na 11586 a končil na 12852 bodech. V páteční seanci francouzský CAC přidal solidních 3,7 procent. ECB trhy nezklamala.

Evropské banky v čele pelotonu

Dodejme, že hlavními tahouny tohoto růstu byly banky. Société Générale přidala v pátek 10 procent, BNP přes 8 procent a britská HSBC 5,5 procent a německá Deutsche Bank přidala 4,2 procent. Vítězem uplynulého týdne jsou právě banky.

Tento úspěšný týden pro bankovní sektor se nevyhnul ani pražské burze. Komerční banka se ještě v pondělí dala pořídit za 518 kč, aby pak v pátek se podívala přes hranici 600 kč, kterou však neudržela. Moneta ani Erste však nezůstávali pozadu a taktéž solidně rostly.

Komerční banka a Moneta mají výhodu oproti Erste v tom, že jsou přítomny pouze v České republice, kde sanitární krize byla relativně dobře zvládnutá.

Ceny těchto akcií ožívají až v poslední době, a tak mohou sloužit jako opožděný vlak, pro ty kteří chtějí nastoupit do lokomotivy poháněné ECB. Pokud banky porostou solidním tempem, můžeme se přiklánět k hypotéze rychlého znovuobnovení celosvětové ekonomické aktivity. Solidnost bankovního sektoru, bude příštích měsících klíčová.

Mráček na obzoru: Itálie

V záplavě zelených čísel a všeobecného nadšení bychom neměli přehlédnout jeden znepokojující fakt. ECB oznámila, že nakoupila za poslední dva měsíce italské dluhopisy za 51,1 miliard Eur. Což znamená v podstatě všechny dluhopisy, které Italská vláda vydala.

Desetiletý dluhopis se obchodoval s úrokem 1,491 %. Tak nízký úrok nemůže odpovídat skutečné hodnotě italského dluhopisu. Tento nízký výnos, který je výhodný pro Itálii, ale nevýhodný pro její věřitele není jediný problém.

Problematický je objem nakoupených dluhopisů. Německý ústavní soud vyzval ECB, aby vysvětlila systém nákupu evropských dluhopisů, jinak Německá centrální banka nebude pokračovat v nákupu dluhopisů. Trnem v oku pro Němce bylo, že ECB nakupuje velmi mnoho dluhopisů problematických zemí jako Itálie, Španělsko a jiné zadlužené země platící Eurem.

Za poslední dva měsíce tento poměr ještě vzrostl. ECB z programu PEPP vydá 26,6 procent za nákup italských dluhopisu a pouze 13,9 procent za nákup německých. Přitom podle pravidel mělo jít pouze 17 procent z celkového objemu nakoupených dluhopisů Itálií.

I přes komplikovanost vnitřních pravidel nákupů ECB je závěr jasný: současná situace bude přilévat olej do ohně mezi Německou centrální bankou a ECB. Pokud se představitelé evropských zemí nedohodnou na solidaritě s nejvíce postiženými evropskými zeměmi, Euro čekají velmi horké chvilky.

Investor by měl být velmi obezřetný s investicemi pro italský trh a zejména by si měl dávat pozor na italské banky.

Komodity: záchrana logiky

Jediným místem, kde trh poslouchal zákony logiky, byly komodity. Na silný růst akciových trhů, zlato a stříbro reagovalo oslabováním. Zlato neudrželo hladinu 1700 dolarů za unci a dostalo se na úroveň 1681 dolarů. Pokud trhy porostou ještě tímto tempem dva tři týdny, zlato bude nadále oslabovat.

Ropa Brent naopak šla nahoru a v závěru týdne překonala hranici 40 dolarů za barel. Jelikož evropské letecké společnosti, jako Air France nebo Lufthansa, začaly velmi pomalu obnovovat provoz, dá se předpokládat, že poroste poptávka a spotřeba ropy. Nezapomeňme, že důležitá hranice je 50 dolarů, kdy ropné vrty v Americe, začínají vydělávat a dostávají se do zisku. Růst ceny ropy skýtá potenciál pro zvýšení cen akcií ropných společností.

Nadopovaný trh

Nikdo nepochybuje o tom, že trhy rostou díky mocným zásahům centrálních bank, které zaplavují trhy levnými penězi. O tisku peněz a jeho nebezpečí bylo již napsáno a popsáno skoro vše.

Největším nevýhodou je, že tištění peněz sice zvedá ceny finančních aktiv, ale tyto peníze se nedostávají do reálné ekonomiky. Jak to všechno dopadne, všichni vědí. Je tedy lepší si říct, že nechám peníze ve slamníku a nebudu investovat a počkám, až naspořené peníze znehodnotí inflace?

Velké dilema, které ukazuje, že nejdůležitější na burze je načasování. Investor by si vždy měl opakovat, že trhy mají vždycky pravdu. A nyní je jasné, že trhy stoupají a budou ještě několik týdnů růst. Pokud si řeknete jednou bude další velký krach. Máte jistě pravdu, ale nevíte kdy. Tato informace pro investora je naprosto nezajímavá. Je to stejné jako když řeknete, že bude jednou pršet. A máte pravdu, jednou jistě bude pršet. Zároveň to není pobídka pro masivní investování na burze. Jen konstatování, že burza je na růstové vlně, která může chvíli trvat. Tím pádem má zajímavý potenciál na krátkodobé investice.

Růstová tendence tak bude pokračovat i v následujícím týdnu, pokud nepřijde náhlá znepokojující informace z Bílého domu a nebo nepředvídaný vývoj s koronavirem.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎