Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (25. – 29. května 2020) – Co se dělo na trzích?

Publikováno
Burza s odstupem (25. – 29. května 2020) – Co se dělo na trzích?

Skoro celý minulý týden se velká část finančních trhů vezla na optimistické vlně končící vlny epidemie COVID-19 a návratu k normálnímu ekonomickému fungování. Oblačným mrakem byl závěr týdne, kdy Trump oznámil zásadní tiskovou konferenci na téma Čína. Eskalující napětí mezi USA a Čínou dělá vrásky nemnoha obchodníkům. Co dalšího nám přinesl minulý týden?

Hongkong

Nejde jen o rétorická prohlášení významných vládních představitelů na sociálních sítích, ale Čína se rozhodla utáhnout šrouby v Hongkongu.

Nový zákon, schválený Čínskou vládou, chce okleštit autonomii Hongkongu, mimochodem i tím, že vyžaduje tvrdší tresty proti kritikům čínské vlády.

Hongkongský index odepsal hned v pondělí -5.56 % za jednu obchodní seanci. Hongkong bude bolavým nervem střetu mezi USA a Čínou. Pětiprocentní a nebo i několikaprocentní pokles se může kdykoliv opakovat. Trump na tiskovce prohlásil, že bude Čína porušuje to co slíbila, a sice, že bude s Hongkongem tvořit jednu zemi, ale dva systémy. Odvetou bude zaměření se na čínské studenty v USA, které považuje za ohrožení bezpečnosti.

Trump a twitter

Celá tiskovka ukázala, proč je dnes těžké obchodovat víc než dřív. Podle fundamentů se ženeme do obří krize, aspoň dočasné, která nemá obdoby. Zároveň však trhy jsou dnes, díky zásahu centrálních bank, hodně vysoko. Ve čtvrtek se začala pomalu kazit nálada a trhy šly dolů, protože se očekávalo s čím přijde horká hlava Trump. Nakonec však americký trhy zakončili mírně pozitivně. Třetí světová válka se nekonala.

Předpovídat dnes trhy, znamená vědět, co bude tweetovat Trump v nejbližších hodinách. A jak jsme si za celý jeho mandát zvykli, dokáže svoje rozhodnutí a názory měnit z hodiny na hodinu. Trh tak může vystřelit nahoru, a nebo se propadnout dolů. V tomto případě vás technická analýza nezachrání. Pojďme do Evropy.

Evropská centrální banka

Evropská centrální banka zůstává u kormidla i tento týden. Její prohlášení a nákupy aktiv na evropských trzích určují globální náladu na trzích. Člen rady Evropské centrální banky Francois Villeroy de Galhau označil probíhající program nákupů aktiv za „mistrovské dílo“. Navíc přislíbil optimalizaci nákupu na jednotlivé země, podle míry postižení a nedostatku likvidity na trzích dané země.

Rozkaz zní jasně: indexy nesmí padnout. Zatím se to centrálním bankám daří. Ale je tu zdvižený prst v podobě objemově malých uskutečněných obchodů. Z toho vyplývá, že trhy sice rostou, ale velkých nakupujících je málo. Většina investorů inspirovaných samotným Buffetem spíše vyčkává.

Automobilový průmysl v krizi

Odvětví, které bude nejvíc zasaženo sanitární krizí bude automobilový průmysl. Jednak tomuto odvětví se nedařilo ani před krizí. Jednak panuje obava z toho, že bude čím dál víc náročnější vyrábět auta podle přísnějších ekologických norem. Následně celý automobilový průmysl stojí před rozcestím, zda pokračovat ve výrobě klasických aut, a nebo se dát hromadně na elektroauta nebo jiné alternativní pohony. Navíc trh s auty jiždlouhou dobu vykazuje známky saturace.

Koronavirus nejen, že ochromil výrobu nových automobilů, ale během dvou měsíců se prakticky žádná auta neprodali. Prodeje aut v Evropě se smrskly na čtvrtinu a někde i méně. Propouštění a těžká situace rodin neslibuje brzké obnovení poptávky po nákupech nových aut. Automobilový průmysl tvoří důležitou část ekonomiky jak v Německu (akcie BMW) tak ve Francii.

Politici obou zemí slibují masivní podporu, buď přímou finanční pomoc automobilkám, a nebo znovu zavedením šrotového.

Případ Renault

Francouzský prezident Macron 26. května příslibil masivní pomoc automobilovém uprůmyslu. V reakci na jeho prohlášení automobilka Renault vystřelila nejprve o 6,62 procent 26. května a následně 27, května předvedla neuvěřitelných 17,74 procent za jediný den. Státní pomoc má však jedno velké ale. Stát bude od výrobců požadovat, aby masivně nepropouštěli a za každou cenu udrželi pracovní místa.

V pátek Renault oznámil svůj restrukturalizační plán. Automobilka chce zrušit 15 000 pracovních míst ve světě a z toho 4600 ve Francii.

Ekonomické úspory naznačují, že národní výrobce aut bude muset pokračovat v nastoleném trendu a sice přemísťování výroby do zemí s nižšími náklady na pracovní sílu než Francii. Navíc prezident celé skupiny Jean-Dominique Senard naznačil, že státní pomoc ve formě půjčky pěti miliard až tak nepotřebuje. Jde o to, že stát Renaultu peníze nepůjčí, ale pouze bude za půjčku ručit. Renault si může peníze půjčit i bez státní garance. Senard tak vzkazuje státu a odborům, že se nenechá vydírat.

Výhled do budoucna

Tento týden se bude pravděpodobně nést ve stejném duchu jako ten minulý. Hlavní slovo budou mít buď politici a nebo centrální bankéři. Na tvrdá čísla si budeme muset ještě několik týdnů počkat. Z tohoto důvodu se dá očekávat vysoká volatilita oběma směry pokud nastane ústní přestřelka mezi představiteli Číny a USA.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎